Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
niedziela 26 luty 2017

Wójt Gminy ogłasza konkurs na stanowiska dyrektorskie

Ogłoszenie konkursów na stanowisko:

 • Dyrektora Przedszkola Akademia Wyobraźni w Marklowicach, ul. Widokowa 2
 • Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Marklowicach, ul. Wiosny Ludów 78

Zarzadzenie
Załącznik do zarządzenia

Nie truj sąsiada - tym razem z Rezim.

W Miasto Wodzisław Śląski odbyła się premierowa emisja drugiego spotu promującego akcję #NieTrujSasiada! Udostępniamy Wam naszą "świeżynkę" już teraz!

Tym razem kampanię wspiera Rezigiusz - wraz z ekipą „chłopaków z osiedla” wypowiada wojnę sąsiadom palącym w piecach „bele czym”. W walce wspomaga ich Babcia.

 

Grypa ptaków

kuryNa terenie Europy (Holandia, Niemcy, Wielka Brytania) w ostatnim czasie stwoerdzono kilkanaście ognisk grypy ptaków, wirus H5N8 wyizolowany został również od ptaków dzikich na terenie Niemiec i Holandii.

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynariii w Wodzisławiu Śląskim zwraca uwagę na konieczność wzmożenia w tym zakresie czujności przez producentów drobiu - zarówno utrzymujących drób w warunkach fermowych jak i osób utrzymujących ptaki w chowie przydomowym.

Co to jest ptasia grypa?

To bardzo zaraźliwa choroba wirusowa atakująca wszytskie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych (największe straty w hodowlach kur i indyków).

Wirus może przeżyć w środowisku kurnika do 5 tygodni, w mięsie drobiowym nawet 30 dni, dezaktywuje go obróbka termiczna. Wirus jest wrażliwy na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne. Najczęstszym źródłem zakażenia są ptaki wolno żyjące będące bezobjawowymi nosicielami, a w szczególności migrujące ptaki wodne. Wirus wydalany jes do środowiska w dużych ilościach z kałem oraz w wydzielinie z oczu i dróg oddechowych.

Do zakażenie dochodzi przez kontakt bezpośedni (kontakt z dzikimi ptakami) oraz pośrednio poprzez zanieczyszczone pasze, środowisko, sprzęt. środki transportu i ludzi.

Jakie są objawy choroby u ptaków domowych?

 • apatia, objawy nerwowe;
 • u drobiu nieśnego - gwałtowny spadek nieśności, miękkie skorupy jaj;
 • zasinienie i obrzek grzebienia i dzwonków;
 • silne łzawienie i kichanie, duszność;
 • biegunka;
 • zwiększona śmiertelność - może dochodzić nawet do 100% stada.

Jak zabezpieczyć się przed grypą ptaków?

Należy zwrócić szczególną uwagę na podniesienie poziomu zabezpieczenia epizootycznego oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwie:

 • zabezpieczyć obiekty inwentarskie przed dostępem dzikiego ptactwa tak aby nie miało ono kontaktu z ptakami domowymi oraz paszą;
 • zabezpoeczyć karmidła i poidła przez zanieczyszczeniem ich przez ptaki wolno żyjące;
 • zabezpieczyć wejścia do kurników matami dezynfekcyjnymi nasączonymi środkiwm zezynfekcyjnym;
 • ptasia-grypa info
 • uniemożliwić wstęp osobom postronnym do pomieszczeń inwentarskich dla drobiu, w warunkach fermowych prowadzić rejestr wejść ludzi oraz wjazdów śrosków transportu;
 • stosować jednorazową odzież ochronną podczas czynności wykonywanych na terenie kurnika;
 • unikać odwiedzania miejsc w których występują skupiska ptaków - wizytowania innych ferm, kurników, gołebników, targowisk i wystaw drobiu;
 • wszytskie zabiegi w zakresie dezynfekcji pomieszczeń, środków transpotu ptaków, paszy i UPPZ wykonywać z należytą starannością;
 • myć ręce po każdym kontakcie z drobiem;
 • produkty pochodzące od drobiu (mięso, jaja) spożywać po uprzedniej obróbce termicznej.

O każdym niepokojącym przypadku wystąpienia objawów chorobowych u ptaków utrzymywanych w gospodarstwie lub zwiększonych upadków drobiu należy niezwłocznie powiadomić:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wodzisławiu Śląskim
ul. Rzeczna 24
44-300 Wodzisław Śląki
tel. kontaktowy  (32) 455 22 20

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

Marzec - Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt

Sterylizacja i kastracja psów i kotów jest jednym z bardziej pospolitych i bezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, wykonywanych codziennie w gabinetach weterynaryjnych w całej Polsce, który niesie sporo korzyści dla samych psów i kotów.

dog-1217513 1280

Coraz większa liczba właścicieli decyduje się na przeprowadzenie u swoich podopiecznych zabiegów sterylizacji czy kastracji. Wybór ten często wynika nie tylko z troski o zdrowie psów i kotów, ale również z chęci zapobiegnięcia niechcianym miotom; niejednokrotnie bardzo trudno jest znaleźć dom kilku psiakom i kotkom rocznie. Niestety, nadal niektórzy ludzie na sterylizacje patrzą jak na krzywdę wyrządzaną zwierzętom, równocześnie wielu z nich nie widzą nic złego w topieniu, duszeniu, czy porzucaniu na pewną śmierć szczeniaków i kociąt.

Czym jest sterylizacja lub kastracja psów i kotów?

Sterylizacja to zabieg przeprowadzany u suk i  kotek, polegający na wycięciu jajników oraz macicy, zaś kastracja to zabieg przeprowadzany u psów i kocurów, polegający na usunięciu jąder. Zarówno kastracja, jak
i sterylizacja to zabiegi przeprowadzane tylko w gabinetach weterynaryjnych w ramach rutynowych zabiegów chirurgicznych. Efektem zabiegu jest całkowita i nieodwracalna bezpłodność do końca życia zwierzęcia.

Kiedy można kastrować i sterylizować psy i koty?

Suki można sterylizować już od 3 do 6 miesiąca życia, zaś psy około 7 – 12 miesiąca, koty powyżej 6-8 miesięcy, kotki przed pierwszą rują, w wieku 5-6 miesięcy. Mitem jest również przekonanie, że przed sterylizacją suka powinna dostać cieczki. Suka również wcale nie musi mieć jednego miotu szczeniąt przed sterylizacją, tak samo kotka. Zarówno suka jak i kotka kierują się instynktem, nie mają świadomości tego, że może mieć szczeniaki czy kocięta – dopiero z chwilą, kiedy znajduje się w ostatnich tygodniach ciąży, budzi się w nich instynkt macierzyński, polegający na tym, że czują się odpowiedzialne za odkarmienie i doprowadzenie do dorosłości swojego potomstwa. Słabsze i chore osobniki są zwykle przez nie odrzucane, co kończy się dla nich śmiercią głodową. Tutaj suka jak i kotka nie kierują się uczuciami, ale przede wszystkim instynktem oraz prawem do przetrwania, dzięki któremu wybierają z miotu tylko te szczenięta i kocięta, które mają szanse przeżyć.

Co daje sterylizacja suki i kotki?

Jest wiele plusów, wynikających z przeprowadzonego u suki zabiegu sterylizacji. Oto kilka z nich:

 • zapobieganie ciążom,
 • zapobieganie urodzeniu się kolejnych nadprogramowych szczeniąt i kotów,
 • zapobieganie nowotworom,
 • zapobieganie ropomaciczu,

Co daje kastracja  psa i kocura?

 • nie wdaje się w bojki,
 • nie ucieka i nie włóczy się,
 • nie znaczy terenu swoim zapachem,

DROGI MIESZKAŃCU

Możesz zapobiec takim zdarzeniom na przyszłość !!!
Ponad połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów i kotów ginie tragicznie lub umiera z braku opieki, ponieważ nie starcza dla nich ludzkich domów.

Sterylizacja jest jedynym sposobem  rozwiązania problemu nadpopulacji  bezdomnych zwierząt.
Nie bądź obojętny na cierpienie niechcianych zwierząt. Wejdź na stronę www.akcjasterylizacji.pl

Zbieramy eksponaty do Izby Regionalnej

Towarzystwo Miłośników Marklowic zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców Marklowic posiadających stare, niepotrzebne przedmioty gospodarstwa domowego, rękodzieła, itp. o przekazanie ich na rzecz powstającej Izby Regionalnej Gminy Marklowice.

Chętni do podzielenia się swymi pamiątkami proszeni są o przyniesienie eksponatów do budynku urzędu gminy, pok. 306. Kontakt 32/4592847

izba regionalna luty 2017 8 izba regionalna luty 2017 9 izba regionalna luty 2017 5
izba regionalna luty 2017 1 izba regionalna luty 2017 11 izba regionalna luty 2017 12
izba regionalna luty 2017 10 izba regionalna luty 2017 3 izba regionalna luty 2017 7

Spotkanie w sprawie wdrażania zmian w systemie oświaty

klasaDyrektor Delegatury w Rybniku serdecznie  zaprasza przedstawicieli rodziców uczniów marklowickich  szkół na spotkanie z pracownikami Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatury w Rybniku, dotyczące wdrażania zmian w systemie oświaty od września 2017r. Zaprasza szczególnie  rady rodziców danej szkoły oraz  wszystkich innych rodziców zainteresowanych tym tematem.

Spotkanie odbędzie się dnia 2 marca 2017r. o godz. 16.30 w Gimnazjum w Marklowicach, ul. Wyzwolenia 152, 44-321 Marklowice.

Zapraszamy na Biesiadę Śląską.

Biesiada odbędzie się w Gminnej Sali Sportowej.

biesiada 2017 650

Zajęcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

wsparcie

Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim oferuje:

 • Zajęcia Szkoły dla Rodziców jako stały element oddziaływań prowadzonych przez PSOW
 • Wznowienie spotkań Grupy Wsparcia dla Kobiet – spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w godzinach 15.00 – 16.30
 • Oddziaływania w ramach Programu korekcyjno – edukacyjnego
 • NOWOŚĆ – Grupa Rozwoju Osobistego

GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO to grupa dla osób, które doświadczały przemocy ze strony bliskich i nauczyły się już, jak ją zatrzymać.

Podczas zajęć uczestniczki zajmą się:

 • odzyskaniem poczucia tożsamości i satysfakcji z tego, kim są
 • nauczą się stawiać swoje cele i dowiedzą się jak je realizować
 • nauczą się korzystać ze swoich praw
 • odbudują poczucie własnej wartości
 • będą poszukiwać efektywnych strategii życiowych


ZAPRASZAMY
Wszystkich zainteresowanych udziałem w powyższych zajęciach do kontaktu osobistego lub telefonicznego z Powiatowym Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: tel.: 32 455 60 32; ul. Wałowa 30; 44-300 Wodzisław Śląski.

Konsultacja w sprawie określenia kryteriów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do Przedszkola Akademia Wyobraźni

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Gminy Marklowice

 1. Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego  do Przedszkola Akademia Wyobraźni prowadzonego przez Gminę  Marklowice oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
 2. Opinie i uwagi należy składać w formie pisemnej do dnia 28 lutego 2017 r. bezpośrednio do Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach.
 3. Uwagi i opinie dotyczące przedmiotu konsultacji, o którym mowa w pkt 1 powinny zawierać odniesienie do konsultowanego dokumentu (nazwa dokumentu, artykuł, paragraf, punkt) wraz z uzasadnieniem i propozycjami zmian.
 4. Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach.

PROJEKT UCHWAŁY

Konsultacje w sprawie określenia kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym przy przyjęciu kandydatów zamieszkałych poza obwodem do publicznej szkoły podstawowej

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Gminy Marklowice

 1. Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym przy przyjęciu kandydatów zamieszkałych poza obwodem do publicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę Marklowice oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
 2. Opinie i uwagi należy składać w formie pisemnej do dnia 28 lutego 2017 r. bezpośrednio do Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach ul. Wyzwolenia 71 lub przesłać droga elektroniczną na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 3. Uwagi i opinie dotyczące przedmiotu konsultacji, o którym mowa w pkt 1 powinny zawierać odniesienie do konsultowanego dokumentu (nazwa dokumentu, artykuł, paragraf, punkt) wraz z uzasadnieniem i propozycjami zmian.
 4. Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach.

PROJEKT UCHWAŁY

Więcej artykułów…

 1. Informacja Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego dotycząca koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego.
 2. Aplauz zaprasza!
 3. Ustawa "Za życiem". Można już składać wnioski o świadczenie.
 4. Nabór do świetlic środowiskowych i teleopieki.
 5. WAŻNE!

Strona 1 z 22

 

morawskie wrota

logo euroregion silesia
mzwik

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00