Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
niedziela 26 luty 2017

Aktualności OPS

Zajęcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

wsparcie

Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim oferuje:

  • Zajęcia Szkoły dla Rodziców jako stały element oddziaływań prowadzonych przez PSOW
  • Wznowienie spotkań Grupy Wsparcia dla Kobiet – spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w godzinach 15.00 – 16.30
  • Oddziaływania w ramach Programu korekcyjno – edukacyjnego
  • NOWOŚĆ – Grupa Rozwoju Osobistego

GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO to grupa dla osób, które doświadczały przemocy ze strony bliskich i nauczyły się już, jak ją zatrzymać.

Podczas zajęć uczestniczki zajmą się:

  • odzyskaniem poczucia tożsamości i satysfakcji z tego, kim są
  • nauczą się stawiać swoje cele i dowiedzą się jak je realizować
  • nauczą się korzystać ze swoich praw
  • odbudują poczucie własnej wartości
  • będą poszukiwać efektywnych strategii życiowych


ZAPRASZAMY
Wszystkich zainteresowanych udziałem w powyższych zajęciach do kontaktu osobistego lub telefonicznego z Powiatowym Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: tel.: 32 455 60 32; ul. Wałowa 30; 44-300 Wodzisław Śląski.

Z dniem 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie ustawa o wspieraniu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”

noworodekUstawa zapewnia jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Z tytułu urodzenia się żywego dziecka, posiadającego zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przyznaje się na to dziecko, jednorazowe świadczenie w wysokości 4.000,00 zł.

Jednorazowe świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód.

Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wnioski o wypłatę w/w świadczenia można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Marklowicach przy ulicy Wyzwolenia 71 ( pokój 07). Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.

Jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Ustawa "Za życiem". Można już składać wnioski o świadczenie.

Zgodnie z przepisami rodzinom, w których urodzi się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Nie jest ono uzależnione od dochodów.

Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od narodzin dziecka.

Wzrośnie kwota świadczenia pielęgnacyjnego

Od dnia 1 stycznia 2017 roku wzrośnie kwota świadczenia pielęgnacyjnego z kwoty 1.300,00 zł na kwotę 1406,00 zł miesięcznie.

W dniu 14 listopada 2016 roku  w Monitorze Polskim (M.P. z 2016 r. poz. 1103) ukazało się Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2017. Od 1 stycznia 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 1406,00 zł miesięcznie.

Strona 1 z 7

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00