Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
niedziela 16 grudzień 2018

Czujka – mała inwestycja w duże bezpieczeństwo

czad 2018 str1Jak co roku, Państwowa Straż Pożarna w okresie jesienno-zimowym prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą zagrożeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla, potocznie zwanym „czadem”. Tegoroczna edycja, którą patronatem objęła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej nosi nazwę „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” i jest ogólnopolską akcją prewencyjną odnoszącą się do zagrożeń pożarowych w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Jednocześnie nawiązuje do tematu zaczadzeń, promując ideę zakupu czujnika tlenku węgla lub dymu przez mieszkańców bloków jak również domów jednorodzinnych.

Na stronach internetowych Komend Powiatowych oraz Miejskich Państwowej Straży Pożarnej pojawiły się szczegóły kampanii wraz z wieloma wskazówkami dla mieszkańców odnośnie najczęstszych przyczyn zaczadzenia oraz profilaktyki zmniejszającej ryzyko zatruć tlenkiem węgla. Ze zgromadzonych przez twórców  materiałów edukacyjnych można wyczytać m.in. o przeprowadzonych na potrzeby akcji badaniach, wskazujących na to, że pomimo wielu kampanii informacyjnych nadal co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Co więcej, wiele osób kojarzy tlenek węgla jedynie z piecykami gazowymi montowanymi w budynkach wielorodzinnych, bagatelizując pozostałe źródła czadu, takie jak nieszczelny przewód kominowy, zaniedbywanie obowiązku czyszczenia przewodów kominowych czy niezachowanie minimalnej cyrkulacji powietrza w domu podczas wymiany drzwi i okien na nowe, o zwiększonym standardzie szczelności. Często brak podstawowej wiedzy na temat źródeł emisji tlenku węgla, jak również lekceważenie pierwszych objawów zatrucia takich jak osłabienie, zawroty głowy, przyśpieszone tętno, duszność czy senność, mogą doprowadzić do tragedii. Tylko w zeszłym sezonie grzewczym na przełomie roku 2017/2018 doszło na terenie woj. śląskiego do 858 przypadków zatruć tlenkiem węgla, natomiast przez ostatnie 5 lat na terenie powiatu wodzisławskiego odnotowano 91 zdarzeń związanych z czadem, w których poszkodowanych było łącznie 49 osób.

Czytaj więcej...

Konkurs na najładniejszą dekorację świąteczno – noworoczną 2018-2019 r.

dekor 2016Gmina Marklowice ogłasza konkurs na najładniejszą dekorację świąteczno-noworoczną domów. Celem konkursu jest podkreślenie i eksponowanie estetyki naszej gminy poprzez dekoracje okolicznościowe domów prywatnych położonych na terenie gminy Marklowice.

Komisja nagradza najładniej i najciekawiej udekorowany iluminacjami świetlnymi budynek mieszkalny.Konkurs będzie trwać od 21 grudnia 2018 r. do 4 stycznia 2019 r. Zapisy są przyjmowane w Urzędzie Gminy, pok. 307 lub pod nr telefonu 32/ 459 28 05 lub 06.

REGULAMIN KONKURSU

Krakusa już przejezdna

Z dniem 12.12.2018 r. zostanie przywrócona poprzednia trasa autobusu komunikacji miejskiej linii 218 ulicą Krakusa, która będzie przejezdna.

Świąteczny rozkład jazdy MZK 2018

opóżnienia mzk 2018W Wigilię autobusy kończą kursowanie wcześniej, natomiast na przełomie roku komunikacja bezpłatna dla wszystkich.  

Świąteczny rozkład jazdy:

Wigilia 24 grudnia
Obowiązuje rozkład jazdy na dni robocze wolne od nauki.
Autobusy będą kończyły kursowanie pomiędzy 16.00-18.00

 

Czytaj więcej...

Śląska fundacja BŁĘKITNY KRZYŻ

help

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż od wielu lat udziela profesjonalnej pomocy osobom uzależnionym, chorym, znajdującym się w trudnym położeniu czy też pokrzywdzonym w skutek rozmaitych przyczyn. Fundacja jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji International Federation of Blue Cross z siedzibą w Bernie, w Szwajcarii, skupiającym 41 oddziałów rozproszonych na całym świecie.

W Polsce Fundacja prowadzi ośrodki terapeutyczne w:

 • Bielsku-Białej,
 • Żywcu,
 • Czechowicach-Dziedzicach
 • Pszczynie

Prowadzona jest tam terapia grupowa oraz indywidualna osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz od czynności (np. uzależnionych od hazardu, komputera, Internetu, telefonu, zakupów, pracy, seksu czy pornografii).

Czytaj więcej...

Mikołaj przybył dzień wcześniej!

mikolaj 2018

Mikołaj szczególnie musi lubić marklowickie dzieci, skoro nie mógł się doczekać i odwiedził je, już dzień wcześniej, czyli 5 grudnia.

Odwiedziny rozpoczęły się rano i jako pierwsze możliwość przywitania Świętego miały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 na Chałupkach. Dzieci zapewniły, że cały rok pilnie się uczyły, a na dowód tego zaprezentowały piosenki i wierszyki, by Mikołajowi było milej. Dzieci chcąc wyrazić sympatię, przygotowały również prezent dla Mikołaja, był to piernikowy medal i cukrowa laurka. Niezwykłą inwencją twórczą wykazała się grupa chłopców, która z tej okazji wystąpiła, śpiewając piosenkę z ułożonym przez siebie tekstem, oczywiście o tematyce świąteczno-mikołajkowej. Prezenty zostały rozdane zarówno uczniom SP2 jak również kilku maluszkom, z którymi rodzice postanowili odebrać paczki właśnie w tej placówce zamiast na Sali Sportowej.

Czytaj więcej...

Konsultacje w sprawie uchwał podwyżek kryterium dochodowego w zakresie dożywiania oraz określenie zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania

Konsultacje społeczne projektu uchwał dotyczących:

1) podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wieloletnim rządowym prpgramem "Posiłek w szkole i wdomu" na lata 2019-2023

2) określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloetnim rządowym programem "posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023.

zarządzenie

projekt uchwały

Nabór kandydatów do pracy w Gminnym Zespole Obsługi Placówek Oświatowych

Wójt Gminy Marklowice ogłasza nabór kandydatów do pracy w Gminnym Zespole Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach, ul. Wyzwolenia 71, 44-321 Marklowice na stanowisko:

DYREKTORA GMINNEGO ZESPOŁU OBSŁUGI PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W MARKLOWICACH
w niepełnym wymiarze czasu pracy - 1/2 etatu

Wymagania niezbędne:

 • obywatelstwo polskie,
 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
 • wykształcenie wyższe oraz posiadanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania pracy na określonym stanowisku,
 • co najmniej 5 letni staż pracy, w tym co najmniej 3 letni staż pracy lub wykonywanie przez do najmniej 3 lata działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku,
 • brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
 • posiadanie nieposzlakowanej opinii.

Szczegóły, zakres zadań, wymagane dokumenty - pobierz (.pdf 320KB)

Ostatnia okazja wydzierżawienia kotła w 2018 r.

Wójt Gminy Marklowice ogłasza nabór wniosków na dzierżawę jednego kotła na ekogroszek w ramach wymiany wysokoemisyjnych kotłów węglowych zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Marklowice nr 0050.4.2018 z dnia 10 stycznia 2018r.

PARAMETRY KOTŁA:

 • producent: DEFRO
 • model: Komfort Eko LUX 25
 • paliwo: ekogroszek
 • moc: 25 kW
 • usytuowanie zbiornika paliwa: lewy
 • odprowadzenie spalin: do góry

Wnioski można składać w Urzędzie Gminy Marklowice pok. 315 w dniach od 5 do 19 grudnia 2018r.  w godzinach pracy urzędu. O rozstrzygnięciu i wyborze dzierżawcy zdecyduje losowanie. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 506 025 190.

Do pobrania:

Więcej artykułów…

 1. E-sesja
 2. TMM Ogłasza!
 3. Apel Wójta Gminy Marklowice
 4. Utrudnienia na ul. Krakusa cd
 5. Radni oraz Wójt złożyli Ślubowanie

Strona 1 z 61

dzierzawa copy

harmonogram

kurier marklowicki

gospodarka odpadami
Deklaracje - 32 4592817
Informacje techniczne 32 4592835

sip

ochrona zwierzati

pogoda

BADZ EKO

stacja

Miasta Partnerskie

Miasta partnerskie

Czechy - Stonava Francja -Barlin

 

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00