""

Co roku mamy okazję podziwiać piękne dekoracje świąteczno - noworoczne i okazuje się, że mieszkańcy naszej Gminy jak zawsze są pomysłowi i potrafią nieraz na bardzo ograniczonej powierzchni stworzyć bardzo ciekawe aranżacje przez co nasza Gmina zyskuje odświętny charakter. Poprzez konkurs chcemy docenić tych mieszkańców oraz zachęcić pozostałych do udziału w konkursie na „Najładniejsza Dekoracja świąteczno – noworoczna w naszej Gminie. W tym roku do konkursu zgłosiło się 8 posesji.

19 i 20 stycznia 1945 r. część kolumn „marszu śmierci” idących z obozów i podobozów Auschwitz – Birkenau do Wodzisławia Śl. przemaszerowało przez Marklowice. Wodzisław był jednym z dwóch ośrodków przeformowywania pieszych kolumn w transporty kolejowe do obozów Buchenwald, Dora – Mittelbau, Bergen – Belsen, Mathausen, Ravensbruck i Sachsenhausen.
Na terenie Marklowic pozostało ośmiu zmarłych i zastrzelonych więźniów oświęcimskich. Pochowano ich w zbiorowej mogile poniżej cmentarza.
Jak co roku w dniu 19 stycznia w rocznicę tragicznego marszu przedstawiciele Gminy Marklowice złożyli wiązankę kwiatów dla uczczenia ich pamięci.

W dniu dzisiejszym Wójt Gminy Tadeusz Chrószcz podpisał umowę w sprawie opracowania Strategii Gminy Marklowice. W drodze wyboru ofert wyłoniono firmę p. Krzysztofa Wrany.

 ""