ZALECENIA
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1-1,5 lub więcej metrów odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po krajach, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował i ma objawy ze strony układu oddechowego.
Maseczki
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
URZĄD GMINY MARKLOWICE
W związku z zaistniałą sytuacją rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19, w trosce o zdrowie Państwa oraz pracowników Urzędu uprzejmie informuję, że Urząd Gminy Marklowice od dnia 16 marca 2020 roku będzie zamknięty dla klientów do odwołania. Wszystkie umówione wcześniej wizyty zostają anulowane.
W celu załatwienia pilnej, wyjątkowo ważnej dla strony sprawy należy uprzednio telefonicznie skontaktować się z pracownikami urzędu, dla omówienia sposobu jej załatwienia.
Poniżej numery telefonów i adresy e-mailowe komórek organizacyjnych, gdzie można uzyskać potrzebne informacje o załatwianych w urzędzie i jednostkach sprawach:
1. Urząd Gminy Marklowice:
centrala tel. 32 459 28 00;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- podatki: tel. 32 459 28 13; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dowody osobiste/działalność
gospodarcza: tel. 32 459 28 40
- budownictwo/gospodarka komunalna: tel. 32 459 28 30
2. Ośrodek Pomocy Społecznej:
tel. 32 455 06 84;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na mieszkające w sąsiedztwie osoby samotne - szczególnie starsze i niepełnosprawne oraz o udzielenie im w miarę swoich możliwości pomocy w zrobieniu zakupów.
Apelujemy, aby w tym trudnym dla wszystkich czasie, w pierwszej kolejności do pomocy osobom potrzebującym zmobilizowała się rodzina. Dopiero w sytuacji, kiedy osoba wymagająca pomocy nie posiada krewnych, należy o tym fakcie poinformować tut. Ośrodek Pomocy Społecznej.
3. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej: tel. 32 455 02 92; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
4. Biblioteka – nieczynna do odwołania; tel. 32 454 31 53
5. Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych: tel. 32 455 03 95, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prosimy również o zapoznanie się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, które wprowadza ograniczenia w poruszaniu się na terenie kraju (Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej Nr 522 z dnia 24 marca 2020r).