Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
niedziela 18 listopad 2018

„Połączyła nas Szkoła na Górnioku”.

IMG 0336W ramach projektu grantowego „Połączyła nas szkoła na Górnioku” w dniu 21 września br. o godz.17.00 w sali GCI Towarzystwo Miłośników Marklowic zorganizowało spotkanie poświęcone historii Szkoły, połączone z prelekcją multimedialną i wystawą.

Obecne były osoby biorące udział w warsztatach komputerowych (warsztaty jednym z działań projektu), grono pedagogiczne, radni dzielnicy Marklowice Górne - absolwenci szkoły, a mianowicie: Tadeusz Adamczyk, Damian Chrószcz, Piotr Zając, Piotr Burszczyk, wnuczka kierownika szkoły Michała Mroza – Aleksandra Kampka, córka kierownika Jana Karety- Stanisława Radziej oraz syn nauczyciela - Ludwik  Radziej,  osoby które przygotowały swoje wspomnienia z czasów swojej edukacji w szkole,  oraz Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady Gminy oraz Zarząd TMM.  Z zaproszenia skorzystały byłe dyrektorki szkoły: Dorota Wyciszczok, Grażyna Krutkiewicz, Katarzyna Rybka-Kocuper, nauczycielki: Helena Mokrosz, Iwona Kotyrba, Salomea Tomiczek, Lilianna Możejko, Alicja Wyciszczok, Jadwiga Kisiel. Obecna była również Zastępca Dyrektora SP 1 Halina Winkler – absolwentka Szkoły. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze. Były to chwile pełne wzruszeń i wspomnień.

Czytaj więcej...

Zawody na nartorolkach za nami

DSC 2577Zgodnie z wieloletnią już tradycją, w ostatni weekend września rozegrały się w Marklowicach zawody na nartorolkach. W pierwszy dzień 22.09.2018 r. Ogólnopolskie Spotkanie Uczniowskich Klubów Sportowych (UKS-ów), zaś drugiego dnia (23.09.2018 r.), Puchar Śląska 2018 będący jednocześnie eliminacjami do Pucharu Polski PZN.

Zawodnicy rywalizowali według kategorii wiekowych. Młodsi ścigali się o zwycięstwo w kategorii, natomiast starsi o punkty zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski PZN 2018 na nartorolkach. W zawodach UKS-ów wystartowały roczniki od juniora/ki F (2009 i młodsi) do juniora/ki C (2003, 2004). Puchar Śląska obejmował wszystkie kategorie wiekowe, łącznie z seniorkami i seniorami. Obowiązywał styl łyżwowy. Nie zabrakło także biegów dla amatorów na dystansach 2km kobiet i 6km mężczyzn.

Na zawodach jak zawsze panowała przyjacielska, jednak sportowa atmosfera, odczuć też się dało nutkę rywalizacji. Wystartowało ponad 200 uczestników.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją, w ostatni weekend września rozegrały się w Marklowicach zawody na nartorolkach. W pierwszy dzień 22.09.2018 r. Ogólnopolskie Spotkanie Uczniowskich Klubów Sportowych (UKS-ów), zaś drugiego dnia (23.09.2018 r.), Puchar Śląska 2018 będący jednocześnie eliminacjami do Pucharu Polski PZN.

 

Zawodnicy rywalizowali według kategorii wiekowych. Młodsi ścigali się o zwycięstwo w kategorii, natomiast starsi o punkty zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski PZN 2018 na nartorolkach. W zawodach UKS-ów wystartowały roczniki od juniora/ki F (2009 i młodsi) do juniora/ki C (2003, 2004). Puchar Śląska obejmował wszystkie kategorie wiekowe, łącznie z seniorkami i seniorami. Obowiązywał styl łyżwowy. Nie zabrakło także biegów dla amatorów na dystansach 2km kobiet i 6km mężczyzn.

100 tys. zł na rozpoczęcie działalności pozarolniczej - wnioski można składać od 15 października

Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł

O premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą ubiegać się rolnicy, domownicy, małżonkowie rolnika, którzy m.in. podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie , nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Czytaj więcej...

Parafia św. Stanisława BiM podziękowała za 100 lat istnienia

100 lecie parafiiW niedzielę 16 września 2018 r. świętowaliśmy jubileusz istnienia parafii pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Wyjątkowy, ponieważ 100 letni jubileusz uczciliśmy dziękczynieniem podczas Mszy Świętej, której przewodniczył arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Arcybiskup podkreślił, że jest to czas łaski, z którego warto czerpać siły i pokrzepienie. „Ten kościół z kamieni i betonu służy budowaniu innego Kościoła – wspólnoty Kościoła.” – mówił. Padły też słowa podziękowań dla rodziców, którzy prowadzą swoje dzieci do Świątyni, pokazując im tym samym kierunek w jakim powinno podążać życie.

W homilii arcybiskup mówił o trzech filarach Kościoła, którymi są po pierwsze liturgia a tym samym eucharystia, która jest zjednoczeniem z Bogiem, ożywieniem naszego ducha, oczyszczeniem z grzechów lekkich, ochroną przed grzechami ciężkimi, która powinna być centralnym punktem naszego życia. Drugim filarem jest patron – świadek, który przelał krew za wiarę, który daje nam zadanie by również świadczyć o Bogu. Ponieważ w ewangelii padło pytanie „Za kogo mnie uważacie?”, każdy z wiernych powinien sobie zadać pytanie, za kogo mnie uważają? Czy ludzie pojawiający się w naszym życiu, widzą w nas chrześcijan, żyjących wiarą, nadzieją i miłością? Czy bierzemy krzyż swoich obowiązków i naśladujemy Chrystusa? Wreszcie trzeci filar, którym jest wiara jako służba – Caritas. Duchowny podkreślił znaczenie uczynków charytatywnych wypływających z miłości Boga i bliźniego. Powinniśmy uczyć się tego od Boga, który w całości nam się udziela. Umiejętność dzielenia się jest jak łamanie chleba tak, by nikomu go nie zabrakło. Na koniec arcybiskup również zostawił parafianom zadania: „Budujcie tu w Marklowicach Kościół żywy. Przekazujcie wiarę z pokolenia na pokolenie.”

Czytaj więcej...

OGŁOSZENIE Wójta Gminy Marklowice o przystąpieniu do sporządzania „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego dzielnicę „Chałupki” - zachodnią część ul. Wiosny Ludów pomiędzy ul. Orlą i Wantuły

mpzp chalupki 2018OGŁOSZENIE
Wójta Gminy Marklowice

o przystąpieniu do sporządzania „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego dzielnicę „Chałupki” - zachodnią część ul. Wiosny Ludów pomiędzy ul. Orlą i Wantuły o powierzchni ok. 37 ha”.

Na podstawie art. 17  pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1073 z późn. zm.) zawiadamiam o podjęciu przez Radę Gminy Marklowice uchwały nr XXXIX/222/18 z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego dzielnicę „Chałupki” - zachodnią część ul. Wiosny Ludów pomiędzy ul. Orlą i Wantuły, w granicach określonych na załączniku graficznym do ww. uchwały.

Zainteresowani mogą składać wnioski do wyżej wymienionego planu miejscowego.
Wnioski należy składać na piśmie w siedzibie Urzędu Gminy Marklowice, 44-321 Marklowice, ul. Wyzwolenia 71, w terminie do dnia 18 października 2018 r.
Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Dożynki 2018 – pod znakiem marchewki.
  2. Dożynki - fotorelacja
  3. Zapraszamy na Dożynki 2018
  4. Praca dla referenta w dziale świadczeń rodzinnych
  5. Zielone światło dla wymiany kotłów węglowych na gazowe
dzierzawa copy

harmonogram

kurier marklowicki

gospodarka odpadami
Deklaracje - 32 4592817
Informacje techniczne 32 4592835

sip

ochrona zwierzati

pogoda

BADZ EKO

stacja

Miasta Partnerskie

Miasta partnerskie

Czechy - Stonava Francja -Barlin

 

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00