Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
niedziela 18 listopad 2018

Dożynki 2018 – pod znakiem marchewki.

dozynki 2018Kolejne, 24. Dożynki w gminie Marklowice świętowano w niedzielę 9 września 2018 r. Na uroczystych porannych Mszach Świętych, zarówno w Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika jak i w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wierni w towarzystwie pocztów sztandarowych podziękowali za urodzaj tegorocznych plonów. Zostały poświęcone chleby i przygotowane przez Koło Gospodyń malownicze korony dożynkowe.

Po południu spod Zameczku na „Górnioku” ruszył kolorowy korowód. Oprócz dostojnych jeźdźców na koniach, bryczek wiozących zasłużonych rolników, gości, radnych, jak i władze gminne, nie zabrakło pomysłowych dekoracji tematycznych. Zabawne „Pogotowie Żniwne”, „Chrzciny”, „Janusze na wakacjach” czy „Ziemianie”, zaskakiwali inwencją twórczą w wymyśleniu przebrań i aranżacji przyczep. Jak co roku w korowodzie uczestniczyli nasi sportowcy - szachści z klubu "Hetman" i drużyna "Tae Kwon Do", a także dziewczyny z grupy tanecznej APLAUZ i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1. Mogliśmy również podziwiać przystrojone ciągniki z maszynami rolniczymi. Kultywator, agregat uprawowo-siewny, przewracarka do siana, pługi czy kombajn do ziemniaków, to tylko niektóre z maszyn, które przejechały ulicami naszej gminy. Trasa tegorocznego korowodu wiodła przez „Chałupki”, ulicami Wyzwolenia, T.Zana, Bławatkową, Wiosny Ludów i Wyzwolenia aż na plac za Urzędem Gminy, gdzie rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. W korowodzie wzięło udział 5 jeźdźców, 14 bryczek i 43 pojazdy.

Czytaj więcej...

Dożynki - fotorelacja

DSC 0997Wspaniałe zaangażowanie mieszkańców, widowiskowy korowód, wyścigi ciągników z przednim napędem, a przede wszystkim kilka godzin świetnej zabawy! Właśnie tak upłynęły kolejne, 24. Dożynki w naszej gminie. Zapraszamy już dziś do galerii, zaś na szerszą relację w dniu jutrzejszym.

Zapraszamy na Dożynki 2018

dozynki kon 2018

Dożynki już w najbliższą niedzielę! Zapraszamy do świętowania! W tym roku walka koni... mechanicznych. Będziemy mieli okazję podziwiać rywalizujące traktory z przednim napędem. Właścicieli takich pojazdów zachęcamy do wystawienia swoich maszyn w wyścigu, zaś mieszkańców do kibicowania. Tor wyścigowy już czeka :)

Praca dla referenta w dziale świadczeń rodzinnych

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Marklowicach ogłasza nabór kandydatów do pracy na stanowisko referenta w Dziale Świadczeń Rodzinnych w niepełnym wymiarze czasu pracy, umowa na czas określony.

Zakres zadań, kwestionariusz i oświadczenie - pobierz (.pdf 2,35MB)

Zielone światło dla wymiany kotłów węglowych na gazowe

Od poniedziałku (10.09.2018 r.) będzie można podpisywać umowy na dotację do wymiany kotłów węglowych na gazowe.
Osoby zakwalifikowane do programu zapraszamy do siedziby Urzędu Gminy (pion ITR - II piętro).

Uwaga dzierżawcy kotłów!

Przypominamy, że warunkiem dzierżawy kotła jest likwidacja (wyzłomowanie) starego kotła c.o. - zgodnie z § 3 ust. 8 „Zasad wydzierżawiania kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe spełniających wymagania emisji 5 klasy lub Ecodesign”.

W przypadku niedopełnienia tego obowiązku umowa dzierżawy zostanie rozwiązana z konsekwencją zwrotu kotła.

Szkoła dla Rodziców

ops rodzina 2 2018

Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy  w Rodzinie zaprasza po wakacjach na kolejną edycję zajęć „Szkoły dla Rodziców”.

Cel zajęć: Zwiększenie umiejętności wychowawczych oraz zmiana postaw wychowawczych rodziców na takie, które by zapobiegały lub minimalizowały wystąpienie zachowań problemowych/ryzykownych dzieci młodzieży.
Program Szkoła dla Rodziców jest realizowany w formie 10 spotkań warsztatowych.
Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, a przede wszystkim ćwiczenia (np. debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa). Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.

Czytaj więcej...

Jak być dobrym rodzicem? - Ruszamy po wakacjach

ops rodzina 2018


Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie zaprasza po wakacjach na kolejne trzy bezpłatne warsztaty dla rodziców, podczas których chcemy:

  • wzmacniać umiejętności wychowawcze,
  • wspierać w rozwiązywaniu trudnych sytuacji,
  • edukować, bawić się,
  • wymieniać się doświadczeniami.

Czytaj więcej...

Lekcje czas zacząć!

DSC 0375 DSC 0398 DSC 0407

Właśnie rozpoczął się rok szkolny 2018/2019. Uczniowie z nowymi pokładami energii powrócili do szkolnych ławek, by zdobywać wiedzę, odkrywać i rozwijać pasje, zacieśniać przyjaźnie.

W marklowickich placówkach oświatowych łącznie naukę rozpocznie 777 wychowanków. Szkoła Podstawowa nr 1 będzie uczyła 518 uczniów w tym 45 w klasie pierwszej i 76 w ostatniej klasie gimnazjum. W Szkole Podstawowej nr 2 rok zainaugurowało 44 uczniów, w tym 15 w klasie pierwszej. Zaś Przedszkole Publiczne poprowadzi 215 wychowanków.

Dodać należy, że placówki podczas wakacji, należycie przygotowały się na przyjęcie uczniów. W SP1 odmalowano klatkę schodową, kuchnię, pokój nauczycielski, część w której znajduje się stołówka i świetlica a także w ramach szkód górniczych wyremontowano posadzki w oddziałach 1-3. W budynku gimnazjum odrestaurowano deski przydachowe na patio a także odmalowano korytarze na II kondygnacji. Przedszkole również przeszło mały remont, odmalowano sale, zaplecze kuchni, pralnię, pokój nauczycielski oraz sypialnię. Jedynie SP2 nie wymagała remontu w tym roku.

Wszystkim uczniom życzymy mnóstwa chęci do zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów.

DSC 0434 DSC 0440 DSC 0500 
Galeria z pasowania na ucznia SP1 - zobacz

Więcej artykułów…

  1. MZK prosi uczniów o zweryfikowanie zniżek
  2. Znów dzielnie walczyli - Hetman z sukcesami
  3. Zaproszenie z Wodzisławia Śląskiego
  4. Informacja o zainstalowaniu kotła c.o.
  5. Refundacja środków na utrzymanie trzody
dzierzawa copy

harmonogram

kurier marklowicki

gospodarka odpadami
Deklaracje - 32 4592817
Informacje techniczne 32 4592835

sip

ochrona zwierzati

pogoda

BADZ EKO

stacja

Miasta Partnerskie

Miasta partnerskie

Czechy - Stonava Francja -Barlin

 

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00