Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
sobota 27 luty 2021

Ochrona zwierząt - informacje

Mamy nadzieję, że poniższe informacje poszerzą Państwa wiedzę w zakresie wszystkich aspektów związanych z nabyciem i posiadaniem zwierzęcia, a także wypromują prawidłowe postawy i zachowania w stosunku do zwierząt.

(Będą tu zamieszczane informację dostarczane przez ludzi zainteresowanych losem zwierząt)

(poniższe opracowano na podstawie dostarczonych materiałów podczas konsultacji Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Marklowice w 2016 r.)

Najczęściej obserwowane niewłaściwe traktowanie zwierząt to m.in.:
- brak budy dla psa lub nieodpowiednia jej wielkość,
- przebywanie psów dużych ras w małych kojcach, co uniemożliwia swobodę ruchu a tym samym powoduje stany chorobowe np. zwyrodnienia stawów,
- przebywanie psów przypiętych do budy w pełnym słońcu w okresie letnim i brak możliwości schronienia się oraz dostępu do wody,
- zakup rasowych zwierząt przez rodziców jako prezent dla swoich pociech.

Czytaj więcej...

O złej jakości powietrza

W związku z występującym na terenie całego naszego województwa wysokim poziomem stężeń pyłu zawieszonego, wojewoda śląski zwrócił się z pismem na temat zagrożeń wynikających m.in. z wykorzystywaniem domowych pieców centralnego ogrzewania w niewłaściwy sposób.

Zadanie to powinno być realizowane z wykorzystaniem Systemu Wczesnego Ostrzegania (SWO) zorganizowanego w naszym województwie w oparciu o Zarządzenie 160/12 Wojewody Śląskiego z dnia 25 maja 2012 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania systemu wczesnego ostrzegania w województwie śląskim.

Czytaj więcej...

Spotkanie Społecznej Rady Konsultacyjnej

DSC 0688W poniedziałek 25 stycznia, tak jak co roku, z inicjatywy Wójta, w auli marklowickiego Gimnazjum spotkała się Społeczna Rada Konsultacyjna. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich działających w gminie środowisk. Wójt Tadeusz Chrószcz witając zebranych złożył członkom Rady życzenia noworoczne oraz podziękował im za bardzo dobrą współpracę w ubiegłym roku. Następnie zostały wyświetlone dwa filmy. W pierwszym „Moje Marklowice" osoby reprezentujące różne środowiska wyrażały swe opinie o Marklowicach i dokonaniach gminy od chwili jej reaktywacji do dzisiaj. Drugi film przedstawiał działania proekologiczne gminy, głównie przez pryzmat ekologicznego zasilania w ciepło budynku przedszkola publicznego poprzez pompy ciepła i kolektory słoneczne. Tradycyjnie Wójt przedstawił jak w naszej gminie kształtowała się sytuacja demograficzna w minionym roku i na przestrzeni 20 lat. Nadal odnotowujemy wzrost liczby mieszkańców, zarówno poprzez przewagę zameldowań nad wymeldowaniami, jak również na skutek dodatniego przyrostu naturalnego. W okresie 20-lecia liczba mieszkańców gminy wzrosła z 5064 do 5554, co świadczy o tym, że Marklowice są gminą przyjazną mieszkańcom, w której warto żyć i osiedlać się. Kolejnym tematem było omówienie zeszłorocznego budżetu i porównanie go z budżetem na ten rok.

Czytaj więcej...

Świetne rozpoczęcie sezonu dla Zespołu Aplauz

aplauz pucharW sobotę 12.03.2016 nasze Kadetki z tańcem "Hokus pokus" zajęły 2 miejsce a Seniorki z tańcem "Bassima" zdobyły wyróżnienie I stopnia podczas Festiwalu Tańca "Inspiracje" 2016.

III miejsce w konkursie poetyckim.

konkurs poetyckiW miniony piątek, tj. 11 marca br, uczennica 3 klasy Gimnazjum w Marklowicach – Anna Olszewska – przygotowywana pod kierunkiem Pani Dyrektor Gimnazjum Haliny Winkler –  zdobyła 3 miejsce w  II Regionalnym Konkursie Poetyckiim "...daj mi SŁOWO"dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, pod honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w  Liceum im. Ks prof. J. Tichnera w Wodzisławiu Śl.

Wiersze Ani nagradzane były wielokrotnie na wielu konkursach, na szczeblu lokalnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Niektóre z nich publikowane są w ogólnopolskim czasopiśmie literackim „Horyzonty”.

Laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich  w przyszłości.

Laureaci Przeglądu uczniowskich Zespołów Teatralnych 2015/2016.

na4lapyZ ogromną radością przedstawiamy laureatów tegorocznego Przeglądu uczniowskich Zespołów Teatralnych 2015/2016.
Nagrodę Główną w kategorii „szkoła podstawowa” – otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Marklowicach, Teatr na Cztery Łapy – „Podwórkowe Opowieści”.

Film z gali - zobacz

Spotkanie "Wielkiej Piątki"

wielka piatka 2016

W dniu 10 marca Wójt z Przewodniczącą Rady Gminy Marklowice uczestniczyli w spotkaniu "Wielkiej Piątki". Na początek trochę historii gwoli przypomnienia. Ponad 21 lat temu w grudniu 1994 r. Rada Ministrów wydała Rozporządzenie, na mocy którego w Polsce powstało 16 nowych miast i gmin. W województwie śląskim (wtedy katowickim) powstały 2 gminy: Chełm Śląski i Marklowice oraz 3 miasta: Imielin, Miasteczko Śląskie i Pszów. Chełm Śląski i Imielin zostały wyodrębnione z Mysłowic, Miasteczko Śląskie z Tarnowskich Gór, a Marklowice i Pszów z Wodzisławia Śląskiego.

Pierwsze, inauguracyjne posiedzenia rad tych nowych jednostek administracyjnych odbyły się w marcu i kwietniu 1995 r. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku w okolicy marca/kwietnia spotykają się wójtowie, burmistrzowie, skarbnicy i sekretarze tych gmin, nazwanych przez wójta Chełma Śląskiego "Wielką Piątką". Każdego roku uroczystość organizuje inna gmina spośród tej "5-tki". W tym roku organizatorem była gmina Chełm Śląski.

Na spotkaniach tych władze gminy-organizatora przedstawia co zostało wykonane w tej gminie od ostatniego spotkania. Ponadto kierownictwo tych gmin przedstawia swoje sukcesy,  wymienia  doświadczenia, omawia  problemy, z jakimi muszą się zmierzyć gminy, także podpatruje jakie rozwiązania istniejące w innych gminach może "przenieść" do siebie. Ostatnie spotkanie było 21 z kolei, uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich gmin, co dowodzi, że wspólne doświadczenie bardzo jednoczy.

Strona 86 z 86

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00