Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
środa 23 styczeń 2019

Parafia św. Stanisława BiM podziękowała za 100 lat istnienia

100 lecie parafiiW niedzielę 16 września 2018 r. świętowaliśmy jubileusz istnienia parafii pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Wyjątkowy, ponieważ 100 letni jubileusz uczciliśmy dziękczynieniem podczas Mszy Świętej, której przewodniczył arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Arcybiskup podkreślił, że jest to czas łaski, z którego warto czerpać siły i pokrzepienie. „Ten kościół z kamieni i betonu służy budowaniu innego Kościoła – wspólnoty Kościoła.” – mówił. Padły też słowa podziękowań dla rodziców, którzy prowadzą swoje dzieci do Świątyni, pokazując im tym samym kierunek w jakim powinno podążać życie.

W homilii arcybiskup mówił o trzech filarach Kościoła, którymi są po pierwsze liturgia a tym samym eucharystia, która jest zjednoczeniem z Bogiem, ożywieniem naszego ducha, oczyszczeniem z grzechów lekkich, ochroną przed grzechami ciężkimi, która powinna być centralnym punktem naszego życia. Drugim filarem jest patron – świadek, który przelał krew za wiarę, który daje nam zadanie by również świadczyć o Bogu. Ponieważ w ewangelii padło pytanie „Za kogo mnie uważacie?”, każdy z wiernych powinien sobie zadać pytanie, za kogo mnie uważają? Czy ludzie pojawiający się w naszym życiu, widzą w nas chrześcijan, żyjących wiarą, nadzieją i miłością? Czy bierzemy krzyż swoich obowiązków i naśladujemy Chrystusa? Wreszcie trzeci filar, którym jest wiara jako służba – Caritas. Duchowny podkreślił znaczenie uczynków charytatywnych wypływających z miłości Boga i bliźniego. Powinniśmy uczyć się tego od Boga, który w całości nam się udziela. Umiejętność dzielenia się jest jak łamanie chleba tak, by nikomu go nie zabrakło. Na koniec arcybiskup również zostawił parafianom zadania: „Budujcie tu w Marklowicach Kościół żywy. Przekazujcie wiarę z pokolenia na pokolenie.”

Czytaj więcej...

OGŁOSZENIE Wójta Gminy Marklowice o przystąpieniu do sporządzania „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego dzielnicę „Chałupki” - zachodnią część ul. Wiosny Ludów pomiędzy ul. Orlą i Wantuły

mpzp chalupki 2018OGŁOSZENIE
Wójta Gminy Marklowice

o przystąpieniu do sporządzania „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego dzielnicę „Chałupki” - zachodnią część ul. Wiosny Ludów pomiędzy ul. Orlą i Wantuły o powierzchni ok. 37 ha”.

Na podstawie art. 17  pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1073 z późn. zm.) zawiadamiam o podjęciu przez Radę Gminy Marklowice uchwały nr XXXIX/222/18 z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego dzielnicę „Chałupki” - zachodnią część ul. Wiosny Ludów pomiędzy ul. Orlą i Wantuły, w granicach określonych na załączniku graficznym do ww. uchwały.

Zainteresowani mogą składać wnioski do wyżej wymienionego planu miejscowego.
Wnioski należy składać na piśmie w siedzibie Urzędu Gminy Marklowice, 44-321 Marklowice, ul. Wyzwolenia 71, w terminie do dnia 18 października 2018 r.
Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

Czytaj więcej...

Dożynki 2018 – pod znakiem marchewki.

dozynki 2018Kolejne, 24. Dożynki w gminie Marklowice świętowano w niedzielę 9 września 2018 r. Na uroczystych porannych Mszach Świętych, zarówno w Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika jak i w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wierni w towarzystwie pocztów sztandarowych podziękowali za urodzaj tegorocznych plonów. Zostały poświęcone chleby i przygotowane przez Koło Gospodyń malownicze korony dożynkowe.

Po południu spod Zameczku na „Górnioku” ruszył kolorowy korowód. Oprócz dostojnych jeźdźców na koniach, bryczek wiozących zasłużonych rolników, gości, radnych, jak i władze gminne, nie zabrakło pomysłowych dekoracji tematycznych. Zabawne „Pogotowie Żniwne”, „Chrzciny”, „Janusze na wakacjach” czy „Ziemianie”, zaskakiwali inwencją twórczą w wymyśleniu przebrań i aranżacji przyczep. Jak co roku w korowodzie uczestniczyli nasi sportowcy - szachści z klubu "Hetman" i drużyna "Tae Kwon Do", a także dziewczyny z grupy tanecznej APLAUZ i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1. Mogliśmy również podziwiać przystrojone ciągniki z maszynami rolniczymi. Kultywator, agregat uprawowo-siewny, przewracarka do siana, pługi czy kombajn do ziemniaków, to tylko niektóre z maszyn, które przejechały ulicami naszej gminy. Trasa tegorocznego korowodu wiodła przez „Chałupki”, ulicami Wyzwolenia, T.Zana, Bławatkową, Wiosny Ludów i Wyzwolenia aż na plac za Urzędem Gminy, gdzie rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. W korowodzie wzięło udział 5 jeźdźców, 14 bryczek i 43 pojazdy.

Czytaj więcej...

Dożynki - fotorelacja

DSC 0997Wspaniałe zaangażowanie mieszkańców, widowiskowy korowód, wyścigi ciągników z przednim napędem, a przede wszystkim kilka godzin świetnej zabawy! Właśnie tak upłynęły kolejne, 24. Dożynki w naszej gminie. Zapraszamy już dziś do galerii, zaś na szerszą relację w dniu jutrzejszym.

Zapraszamy na Dożynki 2018

dozynki kon 2018

Dożynki już w najbliższą niedzielę! Zapraszamy do świętowania! W tym roku walka koni... mechanicznych. Będziemy mieli okazję podziwiać rywalizujące traktory z przednim napędem. Właścicieli takich pojazdów zachęcamy do wystawienia swoich maszyn w wyścigu, zaś mieszkańców do kibicowania. Tor wyścigowy już czeka :)

Praca dla referenta w dziale świadczeń rodzinnych

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Marklowicach ogłasza nabór kandydatów do pracy na stanowisko referenta w Dziale Świadczeń Rodzinnych w niepełnym wymiarze czasu pracy, umowa na czas określony.

Zakres zadań, kwestionariusz i oświadczenie - pobierz (.pdf 2,35MB)

Zielone światło dla wymiany kotłów węglowych na gazowe

Od poniedziałku (10.09.2018 r.) będzie można podpisywać umowy na dotację do wymiany kotłów węglowych na gazowe.
Osoby zakwalifikowane do programu zapraszamy do siedziby Urzędu Gminy (pion ITR - II piętro).

Uwaga dzierżawcy kotłów!

Przypominamy, że warunkiem dzierżawy kotła jest likwidacja (wyzłomowanie) starego kotła c.o. - zgodnie z § 3 ust. 8 „Zasad wydzierżawiania kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe spełniających wymagania emisji 5 klasy lub Ecodesign”.

W przypadku niedopełnienia tego obowiązku umowa dzierżawy zostanie rozwiązana z konsekwencją zwrotu kotła.

Szkoła dla Rodziców

ops rodzina 2 2018

Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy  w Rodzinie zaprasza po wakacjach na kolejną edycję zajęć „Szkoły dla Rodziców”.

Cel zajęć: Zwiększenie umiejętności wychowawczych oraz zmiana postaw wychowawczych rodziców na takie, które by zapobiegały lub minimalizowały wystąpienie zachowań problemowych/ryzykownych dzieci młodzieży.
Program Szkoła dla Rodziców jest realizowany w formie 10 spotkań warsztatowych.
Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, a przede wszystkim ćwiczenia (np. debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa). Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Jak być dobrym rodzicem? - Ruszamy po wakacjach
  2. Lekcje czas zacząć!
  3. Dostawa energii elektrycznej dla Gminy Marklowice
  4. MZK prosi uczniów o zweryfikowanie zniżek
  5. Znów dzielnie walczyli - Hetman z sukcesami
dzierzawa copy

BADZ EKO

harmonogram

kurier marklowicki

gospodarka odpadami
Deklaracje - 32 4592817
Informacje techniczne 32 4592835

sip

ochrona zwierzati

pogoda
stacja

Miasta Partnerskie

Miasta partnerskie

Czechy - Stonava Francja -Barlin

 

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00