W związku z przystąpieniem do robót związanych z kapitalnym remontem ul. Bławatkowej od skrzyżowania z ul. Wiosny Ludów do skrzyżowania z ul. Zana od dnia 21.09.2020 r. do dnia 31.12.2020 r. wystąpią utrudnienia w ruchu.
Darmowe badania współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Poddziałanie 9.2.6 Rozwój Usług Zdrowotnych – Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie pod patronatem honorowym europosła Łukasza Kohuta - finał konkursu
To już czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita" organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. Zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wśród finalistów znaleźli się uczniowie z Marklowic. Kto dzięki swojej wiedzy o Śląsku wygra tę wyjątkową nagrodę? O tym przekonamy się 4 września 2020 roku, o godz. 11.00 w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.
Z przykrością informujemy, że w tym roku, z uwagi na panującą w kraju epidemię koronawirusa, w trosce o zdrowie uczestników jak i organizatorów, Dożynki Gminne nie zostaną zorganizowane w dotychczasowej formie. Zapraszamy rolników wraz z rodzinami oraz mieszkańców na uroczyste, dziękczynne msze święte, które zostaną odprawione w ich intencji. Pierwsza msza zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP w dniu 3 września w czwartek o godz. 8.00, druga odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 9.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy.
W dniu 26.08.2020 r. Zarząd Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju podjął Uchwałę nr 57/VIII/2020, dotyczącą zmian w Taryfie przewozowej. Do taryfy wprowadzono zapisy odnośnie możliwości zakupu biletu w komunikacji miejskiej przez telefon komórkowy.
W załączeniu Uchwała 57/VIII/2020.
1 sierpnia zmianie uległy niektóre kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Nowe kody dotyczyć będą w szczególności działalności rekreacyjnej oraz rozrywkowej. Zmieni się również brzmienie niektórych aktualnie obowiązujących kodów PKD dotyczących m.in. działalności związanej ze sportem, zakwaterowaniem oraz usługami gastronomicznymi.
Zmiana kodów PKD wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U. 2020 poz. 1249).
Powszechny Spis Rolny 2020 odbędzie się od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu
w dniu 1 czerwca 2020 r., na terenie całego kraju. Udział w spisie jest obowiązkowy.
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych
w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. W Polsce poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w 2010 r.
Podstawowe cele Powszechnego Spisu Rolnego:
- zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznej dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi;
- dostarczenie informacji niezbędnych do planowania polityki żywnościowej, trendów hodowli zwierząt gospodarskich, struktury zasiewów upraw rolnych;
- analiza zmian jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni ostatnich 10 lat;
- wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby organizacji międzynarodowych – EUROSTAT, FAO, OECD;
- aktualizacja statystycznego rejestru gospodarstw rolnych i przygotowanie operatów do pogłębionych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa w kolejnych latach.
Kto podlega spisowi rolnemu?
Spis rolny zostanie przeprowadzony w gospodarstwach rolnych:
- osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych);
- osób prawnych;
- jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Jakie dane będą zbierane w trakcie spisu?
Dokładny zakres informacji zbieranych w PSR 2020 dostępny jest w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 1728).
W spisie rolnym będą zbierane dane dotyczące m.in.:
- użytkowników gospodarstw rolnych;
- rodzaju użytkowanych gruntów;
- powierzchni użytkowanych gruntów;
- zużycia nawozów mineralnych i organicznych;
- pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych;
- rodzaju budynków gospodarskich;
- liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym;
- nakładu pracy w gospodarstwie rolnym użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.
Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych:
- poprzez samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/;
- telefonicznie – dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99;
a jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju:
- bezpośrednio w wywiadzie udzielonym w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego;
- korzystając – w przypadku braku dostępu do Internetu – ze stanowiska komputerowego
w siedzibie gminy w celu dokonania samospisu internetowego.
Bezpieczeństwo danych:
Spisy, tak jak wszystkie prowadzone przez GUS badania statystyczne, realizowane są z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne. Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną spełniają najwyższe standardy i zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji.
Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Następnie na ręce właściwego komisarza spisowego składają pisemne przyrzeczenie następującej treści: „Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.”.
Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień
i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.
Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisach dla innych niż podane celów jest zabronione, pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na stronie https://spisrolny.gov.pl/.
Szanowni Państwo, w związku z Powszechnym Spisem Rolnym 2020 poniżej publikujemy wzory listów Prezesa GUS, które zostały wysłane do użytkowników gospodarstw rolnych – osób fizycznych i osób prawnych.
„Taka jest potrzeba chwili"
Od 1 września dzieci i młodzież wracają do szkół. Przedszkole także podejmuje pełną działalność. Zatem do obiektów oświatowych powróci normalne życie z gwarem i śmiechem w czasie przerw oraz ciszą i skupieniem w czasie lekcji.
Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice
tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
GODZINY URZĘDOWANIA
pon. wto. śro. | od godz. 7:30 do godz. 15:30 |
czwartek | od godz. 7:30 do godz. 17:00 |
piątek | od godz. 7:30 do godz. 14:00 |