Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
sobota 15 sierpień 2020

Spotkanie Społecznej Rady Konsultacyjnej

rada kons styczen 2017 1W poniedziałek 30 stycznia, tak jak co roku, z inicjatywy Wójta, w auli marklowickiego Gimnazjum spotkała się Społeczna Rada Konsultacyjna. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich działających w gminie środowisk. Wójt Tadeusz Chrószcz witając zebranych  złożył członkom Rady życzenia noworoczne oraz podziękował im za bardzo dobrą współpracę w ubiegłym roku. Podkreślił, przy tej okazji, że zebrani na Sali to ludzie, którzy robią najwięcej dla naszej społeczności.

W tym roku po raz pierwszy wystąpił działający w Gimnazjum, pod dyrekcją Ewy Skupień zespół „Coda”. Młodzież zaśpiewała wiązankę kolęd i pastorałek. Po koncercie Wójt przedstawił jak w naszej gminie kształtowała się sytuacja demograficzna w minionym roku i na przestrzeni 20  lat. Po raz pierwszy odnotowano wzrost liczby zgonów nad urodzinami oraz tradycyjnie przewagę zameldowań nad wymeldowaniami.  Kolejnym tematem było omówienie zeszłorocznego budżetu i porównanie go z budżetem na ten rok. rada kons styczen 2017 2Wójt przy tej okazji przedstawił sprawy związane ze zwrotem podatku od górniczych budowli podziemnych. Powiedział, że pomimo tego iż Trybunał Konstytucyjny kilka lat temu wydał wyrok w sprawie podatków od budowli podziemnych Sejm RP nadal nie uregulował tych spraw pogłębiając chaos w tej dziedzinie. Dlatego m. in. Gmina musiała oddać 2,15 mln zł co postawiło budżet na ten rok w trudnej sytuacji.

Trudną sytuację gminy pogłębiła też reforma oświaty, dzięki której otrzymaliśmy mniejszą o około 400 tys. zł subwencję oświatową.  Następnie omówił wydatki inwestycyjne na przestrzeni 20 lat. Gmina w tym czasie zainwestowała około 105 mln zł (bez waloryzacji tej kwoty). Poinformował też zebranych, że w tym samym czasie z odsetek od lokat bankowych gmina pozyskała ponad 10 mln zł.  Wójt przedstawił propozycje planu inwestycyjnego na lata 2017-2018.rada kons styczen 2017 3W tym okresie zaplanowano m. in. kontynuację inwestycji z zakresu ochrony środowiska, czyli budowę kanalizacji (planowana jest dalsza budowa sieci od centrum gminy w kierunku Marklowic Górnych) i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz o programie ograniczenia niskiej emisji z przydomowych kotłów co. Zaplanowano również zaprojektowanie i budowę instalacji zasilania energetycznego 5 gminnych obiektów przez instalacje fotowoltaiczne w wariancie optymistycznym, kiedy otrzymamy dofinansowanie z zewnętrznych źródeł, lub 1 obiektu – Słonecznej Wyspy w przypadku braku dofinansowania.

Kontynuowane będzie również wsparcie likwidacji azbestu. Poinformował, że zaplanowano budowę nowego budynku OSP oraz remont i przebudowę budynku starego przedszkola oraz remont budynku na os. Kolorowym. Przedstawił też inwestycje w ramach Lokalnej Grupy Działania. Na koniec zebrani zapoznali się z planem imprez i konkursów jakie będzie organizowała Gmina w 2017 r. W dalszej dyskusji uczestnicy spotkania  prowadzili w kuluarach, przy kołoczu, dyskusję na interesujące ich tematy.

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00