Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
środa 20 styczeń 2021

XXII Dni Marklowic - sobota

Świętowanie XXII Dni Marklowic rozpoczęło się meczem piłkarskim na boisku przy gimnazjum. Na murawie spotkali się oldboje reprezentujący KS „Polonia” Marklowice oraz reprezentujący społeczność marklowicką - radni i pracownicy gminy. Połówki meczu trwały po 30 minut a w polu spotkało się po 5 zawodników plus bramkarze. Po zaciętej walce, spotkanie zakończyło się wynikiem 12:8 dla reprezentacji gminnej, zaś w pokazie rzutów karnych oldboje „Polonii” wygrali 5:4. Mecz uświetniły swoim występem cheerleaderki z Aplauzu oraz młodzicy „Polonii”, którzy robili wrzawę na trybunach śpiewając stadionowe przyśpiewki przy akompaniamencie bębna. Mecz był również inauguracją obchodów 95-lecia Klubu Sportowego „Polonia” Marklowice.

xxii dni mecz 2 xxii dni mecz 3 xxii dni mecz 1

Tymczasem na scenie na placu za Urzędem Gminy w siłowaniu na rękę mierzyli się zawodnicy klubu sportowego „Samson Marklowice”.  Klub zaprezentował swoich zawodników, z których sześciu stoczyło walki. Były to 3 walki 3-rundowe. Sędzią głównym był Arkadiusz Kwiatkowski, sędzia kategorii B. W pierwszej walce wystąpili: Radosław Waltar oraz Dawid Niesporek - wygrał Dawid Niesporek. W drugiej walce wystąpili: Tobiasz Pierchała oraz Rafał Bernacki - wygrał Rafał Bernacki. Obydwoje zawodnicy w ostatnich mistrzostwach Europy, które odbyły się w Katowicach reprezentowali Polskę. W ostatniej walce wystąpili: Tomasz Durda oraz Tomasz Stefaniak - wygrał bardziej doświadczony zawodnik Tomasz Stefaniak, który również był reprezentantem Polski na mistrzostwach Europy w kategorii Masters.
Gościem specjalnym była Pani Maria Juroszek mieszkanka Cieszyna, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy oraz złota medalistka mistrzostw świata. Pani Maria startuje w kategorii osób niepełnosprawnych, jednak również dobrze radzi sobie w kategorii „sprawnych”. Na ostatnich mistrzostwach Europy zdobyła brązowy medal zarówno w kategorii niepełnosprawnych jak i w kategorii sprawnych.

xxii dni samson 1 xxii dni samson 2 xxii dni samson 3

Pod namiotami spotkali się młodzi kucharze, by rywalizować w przygotowaniu najlepszych wariacji szaszłykowych. Łącznie w konkursie kulinarnym wzięło udział 9 drużyn kucharzy amatorów i profesjonalistów. Amatorzy reprezentowani byli przez uczniów naszego gimnazjum zaś profesjonalistów reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego. Były szaszłyki na słodko, na ostro, mięsne i owocowe. Przy takiej różnorodności nie łatwe zadanie miało Jury przy wyborze tych najlepszych. Jury w składzie: Halina Piszczan, Beata Jaromin-Buczek (przedstawicielka Agencji Rynku Rolnego), Bożena Szlufik i Judyta Lamża oceniało przede wszystkim: smak potrawy, dobór dodatków, formę i estetykę podania oraz przygotowanie stanowiska.

xxii dni kucharze 1 xxii dni kucharze 3 xxii dni kucharze 4

Wyłoniono zwycięzców. Wśród amatorów na podium stanęli: I miejsce – Klaudia Bugiel i Hanna Klimek; II miejsce – Patrycja Burszczyk i Weronika Pawlas; III miejsce – Paulina Makowska i Klaudia Kamińska. Wśród profesjonalistów na podium stanęli: I miejsce – Wiktoria Warzeszka i Kacper Luleczko; II miejsce – Karolina Waler i Patrycja Mandera; III miejsce – Magdalena Fyrla i Weronika Głąbica.

Po wyczerpującym meczu na scenę wywołano byłych zawodników „Polonii” Marklowice. Wójt Gminy – Tadeusz Chrószcz złożył na ręce zebranych podziękowania i wyrazy uznania za wieloletnią pracę, która przyczyniła się do wielu sportowych sukcesów i rozwoju piłki nożnej w naszej gminie. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Krzysztof Płonka, Mieczysław Szypuła, Bronisław Wita, Janusz Rączka, Tadeusz Michalik, Gabriel Kordek, Zbigniew Stencel, Andrzej Lech, Leszek Chrószcz, Henryk Krakowczyk, Jerzy Badaj, Jerzy Wolny, Jacek Skupień, Damian Marcol, Marian Kolarski, Tadeusz Nawrat, Wincenty Szramek, Janusz Stencel, Ireneusz Szramek, Joachim Szulik, Adam Szulik, Walenty Szulik, Jerzy Szulik, Czesław Kuśka, Krzysztof Konieczny, Roman Sładek, Bogusław Kaletka, Leszek Sachs, Janusz Kolarski, Jacek Kołek, Stanisław Psota. Także za wieloletnie zasługi w działaniu na rzecz klubu, podziękowania otrzymała Iwona Antończyk.

xxii dni polonia 1 xxii dni polonia 2 xxii dni polonia 3

W sobotnim programie znalazły się również: symultana szachowa, która cieszyła się zainteresowaniem młodych graczy (zakończyła się wynikiem 8:0 dla prowadzącego) oraz integracyjne zabawy. Pod patronatem kampanii „Postaw na rodzinę”, marklowickie rodziny reprezentujące lokalne grupy i stowarzyszenia wzięły udział w zabawach z nutką konkurencji. Trzeba było wykazać się zręcznością, celnością, współpracą między członkami rodziny i refleksem. W ten wesoły sposób pokazano, że warto promować solidarność międzypokoleniową, budowanie prawidłowych relacji między rodzicami i dziećmi oraz wspólne spędzanie czasu.

xxii dni symultana 2 xxii dni symultana 1 xxii dni symultana 3
xxii dni zabawy 2 xxii dni zabawy 1 xxii dni zabawy 3

Z okazji Dni Marklowic  została udostępniona tworząca się Izba Historii i Tradycji Marklowic. Zwiedzający mogli zobaczyć kilka ekspozycji z zebranych dotychczas eksponatów, między innymi „grosz praski” z XIV w. znaleziony na ul. Porzeczkowej, lampy górnicze, meble i sprzęt gospodarstwa domowego (wszystko ze zbiorów mieszkańców Marklowic), czy kącik poświęcony historii amerykańskiego bombowca i poległych lotników w Marklowicach w 1944 r. Na miejscu członkowie Towarzystwa Miłośników Marklowic chętnie udzielali zwiedzającym wyczerpujących informacji na temat zbiorów. Była możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi, gdzie jako pierwszy wpisu dokonał Wójt Gminy – Tadeusz Chrószcz, dziękując za tak wspaniałą inicjatywę, upamiętniającą historię i tradycje naszej „Małej Ojczyzny”. Podziękował Zarządowi  TMM za zaangażowanie w przygotowanie Izby, zaznaczając jednocześnie, że takie miejsce w Marklowicach powinno być. Z zaproszenia skorzystała również Pani Krystyna Benisz ofiarodawczyni zbiornika paliwa z rozbitego amerykańskiego bombowca. Nie zabrakło również przedstawicieli Rady Gminy.

xxii dni izba 1 xxii dni izba 2 xxii dni izba 3


Swój kącik znalazła także Fundacja Akademia Rozwoju Kreatywnego, której głównym celem jest wspieranie dzieci, młodzieży i dorosłych w dziedzinie edukacji. Dzięki ich działaniu dzieci mogą dowiedzieć się jakie prawa rządzą światem, jak zdrowo się odżywiać, czy poznawać historię regionu poprzez zadania plastyczne. Podczas Dni Marklowic, zaprezentowali różne eksperymenty z dziedziny fizyki.

xxii dni fundacja 1 xxii dni fundacja 2 xxii dni fundacja 3

Coś dla siebie znaleźli także Ci, którzy przyszli pośpiewać i potańczyć. Podczas występu zespołu „De facto”, co prawda nieśmiało, ale kilka par wyszło na parkiet. Zaś na zakończenie, tych najwytrwalszych bawił DJ Kaktus.

xxii dni de facto 1 xxii dni de facto 2 xxii dni de facto 3
xxii dni kaktus 1 xxii dni kaktus 2 xxii dni kaktus 3

Zapraszamy do GALERII

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00