Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
niedziela 16 grudzień 2018

Współpraca z Barlin się rozwija

francja 2007 1Od 21 do 23 września 2007 r. sześcioosobowa delegacja Gminy Marklowice udała się na północ Francji do Departamentu Pas de Calias, na zaproszenie mera miasta Barlin.

Celem wizyty było uczestnictwo naszej delegacji w obchodach dni polskich, które zostały ogłoszone przez Radę Regionalną Pas de Calais. Do zaprzyjaźnionego z Gminą Marklowice miasta Barlin, z którym w czerwcu 2007 r. podpisaliśmy umowę o współpracy udali się: Tadeusz Chrószcz Wójt Gminy, Józef Kowol - wiceprzewodniczący rady gminy, Krystyna Klocek - przewodnicząca komisji rewizyjnej, Damian Chrószcz i Marian Filipowski - radni  oraz Halina Winkler - dyrektor gimnazjum.

Program dwudniowej wizyty był bardzo napięty. Już w sobotę rano odbywała się wspólna konferencja prasowa mera Barlin i Wójta Marklowic z  francuską regionalną prasą. Dziennikarze głównie pytali o zalążki współpracy pomiędzy Barlin a Marklowicami oraz jej zakres i plany na przyszłość. Największe regionalne dzienniki m. in. „La Voix du Nord” oraz „Nord Eclair” szeroko relacjonowały pobyt Marklowiczan w Barlin.

W sobotę nasza delegacja była gościem ekspozycji przedstawiającej polską emigrację do Francji w latach 1922-1939. Gościła także w polskiej wiosce zorganizowanej w parku obok merostwa Barlin, gdzie prezentowane były polskie produkty (słodycze, wędliny, kryształy). Zobaczyła przedstawienie, w którym wystąpiły m. in. polskie i francuskie chóry. Nie zabrakło również na tamtejszej scenie epizodów z życia naszej licznej w tym regionie Francji emigracji z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie w pamięci marklowickiej delegacji utkwiła pani Marta Weppe, która jest w Barlin nauczycielką języka polskiego, i która przygotowała inscenizację na podstawie książki Rybniczanina Marka Sołtyska. W kościele pw. św. Piotra Marklowiczanie wysłuchali koncertu chopinowskiego w wykonaniu Henryka Witkowskiego.

Nasza delegacja złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych w obronie Francji, w II wojnie światowej Polaków. Pomnik upamiętniający ten okres i bohaterskie dzieje stoi na placu przed urzędem miasta Barlin. Najważniejszym punktem wizyty było odsłonięcie tablicy symbolizującej partnerstwo Marklowic i Barlin. Przy uroczystej oprawie odegrane zostały hymny polski i francuski przez orkiestrę dętą a następnie szefowie delegacji przekazali sobie flagi polską i francuską.

W trakcie pobytu omówiono również kwestię wyjazdu marklowickiej młodzieży do Francji latem 2008 roku.

francja 2007 2 francja 2007 3 francja 2007 4
francja 2007 5 francja 2007 6 francja 2007 7

03.06.2007 r. - podpisanie umowy o współpracy

miasta partnerskie 1Jednym z punktów uroczystej  sesji w  dniu 3 czerwca 2007 r. było podpisanie dwóch porozumień o współpracy partnerskiej pomiędzy gminą Marklowice i czeską gminą Stonava oraz Marklowicami i francuskim miastem Barlin w północnej Francji w  Departamencie  Pas de Calais.

Tadeusz Chrószcz przedstawił historię wzajemnych kontaktów pomiędzy Marklowicami i Stonavą, i Marklowicami z Barlin. Wzajemne kontakty ze Stonavą trwają od ponad 10 lat. Trwa wymiana młodzieży, organizowane są obozy współfinansowane ze środków unijnych, zawody sportowe, występy młodzieżowych grup artystycznych i wiele innych działań integrujących młodzież po obydwu stronach granicy. Delegacje uczestniczą też w oficjalnych spotkaniach organizowanych przez nasze gminy. Wypowiedź wójta uzupełnił starosta (wójt) Stonavy Andrzej Feber, wyraził on nadzieję, że po podpisaniu umowy wzajemne relacje mogą się tylko ożywić.

Kontakty z francuskim miastem Barlin mają krótszą historię. Zapoczątkowane zostały spotkaniem wójta Tadeusza Chrószcza, będącego również przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce z Michelem Dagbert - merem miasta Barlin, a zarazem wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin Górniczych we Francji (ACOM   France). Miało to miejsce w 2005 roku na IV seminarium tematycznym w Oviedo (Hiszpania - Region Asturii) - projekt Odnowa regionów górniczych - RECORE (INTERREG MIC). Mer Michel Dagbert powiedział, że 40  proc. mieszkańców miasta Barlin ma polskie korzenie dlatego nigdy nie wyobrażał sobie partnerstwa z inną gminą jak tylko z polską. Ponadto zapewnił Honorowych Obywateli Marklowic, że Honorowi Obywatele Marklowic są również Honorowymi Obywatelami Barlin.

miasta partnerskie 4 miasta partnerskie 5 miasta partnerskie 6
miasta partnerskie 7 miasta partnerskie 3 miasta partnerskie 2

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00