Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
sobota 15 sierpień 2020

Zamknięte obiekty GZGK

sala sportowa-tileNa konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił listę powiatów z największym wzrostem zakażeń COVID-19. Marklowice należące do powiatu wodzisławskiego znalazły się na wyżej wymienionej liście.
Poniżej przedstawiamy wykaz obiektów zarządzanych przez Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Marklowicach, które pozostają zamknięte od 8 sierpnia br. do odwołania :
• Gminne Centrum Rekreacji – Słoneczna wyspa
• Plac zabaw przy ul. Szymanowskiego
• Plac zabaw przy Źródlanej Oazie
• Siłownia z sala gimnastyczna przy SP 1 ul. Wyzwolenia .
Przypominamy, obowiązuje nakaz noszenia maski wszędzie w przestrzeni publicznej!

Uwaga!!! Nowe obostrzenia związane z koronawirusem

Minister Zdrowia zapowiada, że obostrzenia obejmą powiaty, w których liczba nowych przypadków ciągle jest duża. Restrykcje powrócą w 19 powiatach podzielonych na strefy czerwone i żółte. Do strefy czerwonej zaliczono między innymi powiat wodzisławski i sąsiedni powiat rybnicki i miasto Rybnik.
W strefie czerwonej obowiązywać będzie między innymi:
- nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych,
- zakaz organizowania wesel większych niż 50 osób,
- liczba osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących,
- zamknięte będą siłownie, kina,
- wydarzenia sportowe organizowane będą bez kibiców.
Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty, 8 sierpnia.
Od 1 września będzie natomiast obowiązek posiadania zaświadczenia od lekarza o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie maseczek.
Prosimy równocześnie w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną o bieżące śledzenie komunikatów Ministra Zdrowia.

Informacja dotycząca działania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu wodzisławskiego w 2020 r.

Wychodząc naprzeciw prośbom klientów, od 1 czerwca, zostają ponownie otwarte stacjonarne punkty porad prawnych. Przypominamy, że z powodu epidemii koronawirusa w okresie od 23 marca do dnia 29 maja porady były udzielane przez telefon. Z powodu sytuacji związanej z koronawirusem poszerzony został ponadto katalog podmiotów i zagadnień, w jakich można uzyskać pomocy. Dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Otwarcie punktów stacjonarnych nie oznacza jednak rezygnacji z reżimu sanitarnego. Aby zachować zasady bezpieczeństwa zarówno klientów, jak i prawników dyżurujących w biurach, nadal obowiązują wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.

Czytaj więcej...

Od dzisiaj większy limit pasażerów w autobusach

Informacja MZK Jastrzębie

50 procentDo pojazdu może wejść 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Decyzja zapadła niespodziewanie. Stosowne rozporządzenie rząd opublikował w sobotę 30 maja.
Przypomnijmy. Pierwsze ograniczenia mówiły o liczbie pasażerów odpowiadającej połowie wszystkich miejsc siedzących. W praktyce w standardowym autobusie mogło znajdować się ok. 15 osób. Drugi ruch rządu to ustalenie dopuszczalnej liczby podróżnych na 30% wszystkich miejsc – zarówno siedzących jak i stojących. Od 1 czerwca limit to 50% wszystkich miejsc. Tak więc, w standardowym autobusie może znajdować się ponad 40 osób. Oczywiście w dalszym ciągu pasażerowie zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa, a także do zachowania bezpiecznej odległości.

Informacja dotycząca dojazdu na badania na obecność koronawirusa

3853213Rozwiewamy wątpliwości dotyczące udziału w badaniach na obecność koronawirusa, a ściślej – dojazdu na te badania. Wielu mieszkańców zastanawia się, co ma zrobić w sytuacji już zdiagnozowanej choroby, łączącej się z obowiązkiem odbycia domowej kwarantanny, kiedy muszą oni pojawić się na badaniach kontrolnych. Ustawodawca przewidział, że w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 oraz na czas niezbędny do dojazdu z miejsca obowiązkowej kwarantanny do miejsca wykonania testu i z powrotem, osoba przebywająca na kwarantannie jest zwolniona z konieczności odosobnienia. Dojazd na badania może nastąpić jednak wyłącznie samochodem osobowym, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba wspólnie z nią zamieszkująca lub gospodarująca. Jednocześnie istnieje wymóg zakrywania przy pomocy maseczki, przyłbicy czy części odzieży, ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym między innymi na drogach, placach czy parkingach.

Strona 1 z 8

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00