Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
sobota 24 październik 2020

Kolejna zmiana przepisów o wycince drzew

drzewo copyOd 16.06.2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wycinki drzew.
Uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów nie jest konieczne między innymi dla:

 • krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
 • krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;
 • drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
 1. 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
 2. 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
 3. 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

Czytaj więcej...

Półkolonie 2017

Pragniemy poinformować rodziców dzieci, że w tym roku półkolonie zorganizowane zostaną w dniach od 4 do 27 lipca. Wyjazdy odbywać się będę w tym okresie w każdy wtorek, środę i czwartek. Opłata dzienna wynosi 20 zł od dziecka i przeznaczona jest na pokrycie kosztów wstępu na basen i inne atrakcje.

Pozostałe koszty takie jak przejazdy, opiekę fachowej kadry i ubezpieczenia, co stanowi ¾ kosztów, pokrywa gmina. Zapisy oraz wpłatę całej kwoty lub zaliczkę można realizować już od najbliższego poniedziałku 12-go czerwca w urzędzie gminy, pok. 307 (II piętro).

XXII Dni Marklowic - sobota

Świętowanie XXII Dni Marklowic rozpoczęło się meczem piłkarskim na boisku przy gimnazjum. Na murawie spotkali się oldboje reprezentujący KS „Polonia” Marklowice oraz reprezentujący społeczność marklowicką - radni i pracownicy gminy. Połówki meczu trwały po 30 minut a w polu spotkało się po 5 zawodników plus bramkarze. Po zaciętej walce, spotkanie zakończyło się wynikiem 12:8 dla reprezentacji gminnej, zaś w pokazie rzutów karnych oldboje „Polonii” wygrali 5:4. Mecz uświetniły swoim występem cheerleaderki z Aplauzu oraz młodzicy „Polonii”, którzy robili wrzawę na trybunach śpiewając stadionowe przyśpiewki przy akompaniamencie bębna. Mecz był również inauguracją obchodów 95-lecia Klubu Sportowego „Polonia” Marklowice.

xxii dni mecz 2 xxii dni mecz 3 xxii dni mecz 1

Tymczasem na scenie na placu za Urzędem Gminy w siłowaniu na rękę mierzyli się zawodnicy klubu sportowego „Samson Marklowice”.  Klub zaprezentował swoich zawodników, z których sześciu stoczyło walki. Były to 3 walki 3-rundowe. Sędzią głównym był Arkadiusz Kwiatkowski, sędzia kategorii B. W pierwszej walce wystąpili: Radosław Waltar oraz Dawid Niesporek - wygrał Dawid Niesporek. W drugiej walce wystąpili: Tobiasz Pierchała oraz Rafał Bernacki - wygrał Rafał Bernacki. Obydwoje zawodnicy w ostatnich mistrzostwach Europy, które odbyły się w Katowicach reprezentowali Polskę. W ostatniej walce wystąpili: Tomasz Durda oraz Tomasz Stefaniak - wygrał bardziej doświadczony zawodnik Tomasz Stefaniak, który również był reprezentantem Polski na mistrzostwach Europy w kategorii Masters.
Gościem specjalnym była Pani Maria Juroszek mieszkanka Cieszyna, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy oraz złota medalistka mistrzostw świata. Pani Maria startuje w kategorii osób niepełnosprawnych, jednak również dobrze radzi sobie w kategorii „sprawnych”. Na ostatnich mistrzostwach Europy zdobyła brązowy medal zarówno w kategorii niepełnosprawnych jak i w kategorii sprawnych.

xxii dni samson 1 xxii dni samson 2 xxii dni samson 3

Pod namiotami spotkali się młodzi kucharze, by rywalizować w przygotowaniu najlepszych wariacji szaszłykowych. Łącznie w konkursie kulinarnym wzięło udział 9 drużyn kucharzy amatorów i profesjonalistów. Amatorzy reprezentowani byli przez uczniów naszego gimnazjum zaś profesjonalistów reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego. Były szaszłyki na słodko, na ostro, mięsne i owocowe. Przy takiej różnorodności nie łatwe zadanie miało Jury przy wyborze tych najlepszych. Jury w składzie: Halina Piszczan, Beata Jaromin-Buczek (przedstawicielka Agencji Rynku Rolnego), Bożena Szlufik i Judyta Lamża oceniało przede wszystkim: smak potrawy, dobór dodatków, formę i estetykę podania oraz przygotowanie stanowiska.

xxii dni kucharze 1 xxii dni kucharze 3 xxii dni kucharze 4

Wyłoniono zwycięzców. Wśród amatorów na podium stanęli: I miejsce – Klaudia Bugiel i Hanna Klimek; II miejsce – Patrycja Burszczyk i Weronika Pawlas; III miejsce – Paulina Makowska i Klaudia Kamińska. Wśród profesjonalistów na podium stanęli: I miejsce – Wiktoria Warzeszka i Kacper Luleczko; II miejsce – Karolina Waler i Patrycja Mandera; III miejsce – Magdalena Fyrla i Weronika Głąbica.

Po wyczerpującym meczu na scenę wywołano byłych zawodników „Polonii” Marklowice. Wójt Gminy – Tadeusz Chrószcz złożył na ręce zebranych podziękowania i wyrazy uznania za wieloletnią pracę, która przyczyniła się do wielu sportowych sukcesów i rozwoju piłki nożnej w naszej gminie. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Krzysztof Płonka, Mieczysław Szypuła, Bronisław Wita, Janusz Rączka, Tadeusz Michalik, Gabriel Kordek, Zbigniew Stencel, Andrzej Lech, Leszek Chrószcz, Henryk Krakowczyk, Jerzy Badaj, Jerzy Wolny, Jacek Skupień, Damian Marcol, Marian Kolarski, Tadeusz Nawrat, Wincenty Szramek, Janusz Stencel, Ireneusz Szramek, Joachim Szulik, Adam Szulik, Walenty Szulik, Jerzy Szulik, Czesław Kuśka, Krzysztof Konieczny, Roman Sładek, Bogusław Kaletka, Leszek Sachs, Janusz Kolarski, Jacek Kołek, Stanisław Psota. Także za wieloletnie zasługi w działaniu na rzecz klubu, podziękowania otrzymała Iwona Antończyk.

xxii dni polonia 1 xxii dni polonia 2 xxii dni polonia 3

W sobotnim programie znalazły się również: symultana szachowa, która cieszyła się zainteresowaniem młodych graczy (zakończyła się wynikiem 8:0 dla prowadzącego) oraz integracyjne zabawy. Pod patronatem kampanii „Postaw na rodzinę”, marklowickie rodziny reprezentujące lokalne grupy i stowarzyszenia wzięły udział w zabawach z nutką konkurencji. Trzeba było wykazać się zręcznością, celnością, współpracą między członkami rodziny i refleksem. W ten wesoły sposób pokazano, że warto promować solidarność międzypokoleniową, budowanie prawidłowych relacji między rodzicami i dziećmi oraz wspólne spędzanie czasu.

xxii dni symultana 2 xxii dni symultana 1 xxii dni symultana 3
xxii dni zabawy 2 xxii dni zabawy 1 xxii dni zabawy 3

Z okazji Dni Marklowic  została udostępniona tworząca się Izba Historii i Tradycji Marklowic. Zwiedzający mogli zobaczyć kilka ekspozycji z zebranych dotychczas eksponatów, między innymi „grosz praski” z XIV w. znaleziony na ul. Porzeczkowej, lampy górnicze, meble i sprzęt gospodarstwa domowego (wszystko ze zbiorów mieszkańców Marklowic), czy kącik poświęcony historii amerykańskiego bombowca i poległych lotników w Marklowicach w 1944 r. Na miejscu członkowie Towarzystwa Miłośników Marklowic chętnie udzielali zwiedzającym wyczerpujących informacji na temat zbiorów. Była możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi, gdzie jako pierwszy wpisu dokonał Wójt Gminy – Tadeusz Chrószcz, dziękując za tak wspaniałą inicjatywę, upamiętniającą historię i tradycje naszej „Małej Ojczyzny”. Podziękował Zarządowi  TMM za zaangażowanie w przygotowanie Izby, zaznaczając jednocześnie, że takie miejsce w Marklowicach powinno być. Z zaproszenia skorzystała również Pani Krystyna Benisz ofiarodawczyni zbiornika paliwa z rozbitego amerykańskiego bombowca. Nie zabrakło również przedstawicieli Rady Gminy.

xxii dni izba 1 xxii dni izba 2 xxii dni izba 3


Swój kącik znalazła także Fundacja Akademia Rozwoju Kreatywnego, której głównym celem jest wspieranie dzieci, młodzieży i dorosłych w dziedzinie edukacji. Dzięki ich działaniu dzieci mogą dowiedzieć się jakie prawa rządzą światem, jak zdrowo się odżywiać, czy poznawać historię regionu poprzez zadania plastyczne. Podczas Dni Marklowic, zaprezentowali różne eksperymenty z dziedziny fizyki.

xxii dni fundacja 1 xxii dni fundacja 2 xxii dni fundacja 3

Coś dla siebie znaleźli także Ci, którzy przyszli pośpiewać i potańczyć. Podczas występu zespołu „De facto”, co prawda nieśmiało, ale kilka par wyszło na parkiet. Zaś na zakończenie, tych najwytrwalszych bawił DJ Kaktus.

xxii dni de facto 1 xxii dni de facto 2 xxii dni de facto 3
xxii dni kaktus 1 xxii dni kaktus 2 xxii dni kaktus 3

Zapraszamy do GALERII

Próbny alarm

megaphoneW dniach 6-8 czerwca br.  (termin zapasowy 9 czerwca br.) na terenie kraju przeprowadzone zostanie ćwiczenie RENEGADE-SAREX 17/I, organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Są to manewry wojskowe na wypadek naruszenia przestrzeni Rzeczpospolitej Polskiej przez obcy statek powietrzny o statusie Renegate, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. W związku z powyższym w wielu miastach Polski mogą zawyć syreny alarmowe. Podczas ćwiczenia odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk modulowany trwający trzy minuty - oznaczający ogłoszenie alarmu oraz dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu.

Zapraszamy do zwiedzania Izby Historii i Tradycji Marklowic

izba 2 3Wójt Gminy wraz z Towarzystwem Miłośników Marklowic serdecznie zapraszają do zwiedzania podczas obchodów XXII Dni Marklowic  tworzącej się Izby Historii i Tradycji Marklowic (pomieszczenie po GCI w tzw. budynku „Grzonkowiny”,  wejście od strony gimnazjum).

Okazja do zwiedzania w godzinach od 16.00 do 19.00 w sobotę (03.06.) oraz w niedzielę od godz. 15.00.  Będzie można zobaczyć m.in. grosz praski z XIV w. znaleziony na ul. Porzeczkowej, figurę św. Nepomucena z kapliczki nad stawem, drewniane figurki ze starych domów z Marklowic przedstawiające świętych, dawny sprzęt gospodarstwa domowego czy ciekawy kącik poświęcony historii amerykańskiego bombowca i poległych lotników w Marklowicach w 1944 r.

W hallu będzie możliwość nabycia pamiątek i gadżetów promujących Gminę Marklowice.

izba 2 1 izba 2 2 izba 2 11
izba 2 7 izba 2 8 izba 2 9
izba 2 4 izba 2 5 izba 2 6

Wakacyjny Kiermasz Pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim w dniu 21.06.2017 r. w godzinach od 13.30 – 16.00 organizuje Wakacyjny Kiermasz Pracy. Do udziału w kiermaszu zaproszono pracodawców, agencje zatrudnienia oraz przedstawicieli Ochotniczych Hufców Pracy, którzy będą przedstawiać propozycje pracy dla osób młodych, uczniów oraz studentów na okres wakacji.

Wakacyjny Kiermasz Pracy odbędzie się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim (ul. Szkolna 1, Wodzisław Śląski).

W celu skorzystania z usług Ochotniczych Hufców Pracy podczas kiermaszu należy wypełnić załączony formularz (ankieta poszukującego pracy).
W przypadku osób niepełnoletnich (od 16 do 18 lat) dodatkowo formularz musi być podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

Ankieta poszukującego pracy - pobierz (.pdf 82,6 KB)

wakacyjny kiermasz pracy 2017 650

Eliminacje konkursu "Rozśpiewane Morawskie Wrota" za nami!

Wczoraj tj. 29.maja 2017 r. w auli marklowickiego Gimnazjum w popisach wokalnych rywalizowali mieszkańcy gmin działających pod szyldem Stowarzyszenia LGD „Morawskie Wrota”. W eliminacjach I edycji konkursu wokalnego „Rozśpiewane Morawskie Wrota” organizowanego przez Gminę Marklowice wzięło udział 27 osób.

Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe: 7-12 lat, 13-19 lat, 20-25 lat, od 26 lat.

rozspiewane morawskie wrota 2017 4Jury obradowało w składzie: Klaudia i Kasia Chwołka – wokalistki sceny śląskiej, ambasadorki śląskiej tradycji; Joanna Spandel – muzyk, wokalistka, skrzypaczka, nauczyciel emisji głosu; Tomasz Ciba – muzyk, kompozytor, właściciel agencji artystycznej. Uczestnicy byli oceniani w kryteriach: wyrazu artystycznego, doboru repertuaru, czystości wykonania i ogólnego wrażenia.

Na podium stanęli: w kategorii 7-12 lat: I miejsce – Ewelina Kozub z Lubomii, II miejsce – Klaudia Tomala z Godowa, III miejsce ex aequo – Anna Fajkier z Syrynii i Milena Fros z Krostoszowic. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Magdalena Komarek z Mszany.

W kategorii 13-19 lat: I miejsce ex aequo – Wiktoria Bańczyk z Syrynii i Karol Wasilewski z Marklowic, II miejsce – Natalia Maciejczyk z Gorzyc, III miejsce – Julia Migas z Syrynii. Wyróżnienia powędrowały do Martyny Gajdy z Gorzyc i Kingi Kimmel z Krzyżanowic.

rozspiewane morawskie wrota 2017 1Do koncertu podczas XXII Dni Marklowic zakwalifikowane zostały również uczestniczki starszych kategorii: Weronika Gojny i Iwona Fojcik z Marklowic.

Finaliści oprócz otrzymania nagród rzeczowych, zaśpiewają na scenie XXII Dni Marklowic (04 czerwca 2017 r.), a także będą mieli okazję zarejestrować swoje wykonania w studiu nagraniowym.

W przesłuchaniu uczestniczyli również Wójt gminy Marklowice – Tadeusz Chrószcz i Kierownik biura LGD „Morawskie Wrota” – Lucyna Gajda.

Zobacz GALERIĘ

rozspiewane morawskie wrota 2017 2 rozspiewane morawskie wrota 2017 3 rozspiewane morawskie wrota 2017 7
rozspiewane morawskie wrota 2017 8 rozspiewane morawskie wrota 2017 5 rozspiewane morawskie wrota 2017 6

Herby Powiatu Wodzisławskiego

Uczniowie z marklowickiego Gimnazjum wzięli udział w zajęciach łączących historię powiatu z atrakcyjnymi warsztatami plastycznymi. Młodzież pod okiem dyplomowanego artysty malarza Marcina Uliarczyka, twórczo wykonywała herby Powiatu Wodzisławskiego w postaci witraży papierowych.

herby powiatu 2017 1 herby powiatu 2017 2 herby powiatu 2017 3

Zajęcia artystyczne odbyły się pod nazwą „Odkrywanie historii – Herby Powiatu Wodzisławskiego” - jest to kolejny projekt, organizowany przez Fundację Akademia Rozwoju Kreatywnego z Marklowic. Na zakończenie projektu planuje się wernisaż arcydzieł młodych ludzi, który odbędzie się w Muzeum Wodzisławskim z udziałem mieszkańców powiatu wodzisławskiego, wdniu 14.06.2017r., godzina 17:00.

Zapraszamy naszych mieszkańców na ten wernisaż.

Więcej artykułów…

 1. APLAUZ MISTRZEM i V-CE MISTRZEM POLSKI!!!!
 2. Nominacja na dyrektora przedszkola wręczona
 3. XLII sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
 4. Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej pod budownictwo usługowe własność: Skarb Państwa - Gmina Marklowice
 5. Aplikacja „Moja Komenda” – kontakt z policją i dzielnicowymi na wyciągnięcie ręki

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00