Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
piątek 15 styczeń 2021

Jakość powietrza

PILNE!!!

Prosi się Mieszkańców Marklowic (podatników podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego), którzy do tej pory nie dokonali weryfikacji gruntów i budynków w związku z przeprowadzaną modernizacją  przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. (niezależnie od dokonanej już weryfikacji  w Starostwie), o jak najszybszy kontakt  z Pionem Finansowo-Budżetowym Urzędu Gminy Marklowice (budynek Urzędu Gminy Marklowice ul. Wyzwolenia 71, parter pokój 109, nr telefonu 324592813, 324592811)!!!

Spore zmiany na linii 218

Od poniedziałku 30 października zlikwidowane będą dwa środowe kursy w rozkładzie jazdy linii 218. Chodzi o kurs o godz. 6.15 z przystanku "Wodzisław Dworzec Autobusowy" i o godz. 6.35 z przystanku "Marklowice Wiosny Ludów Górka". Ponadto nastąpią przesunięcia kursu w dni robocze z przystanku "Wodzisław Dworzec Autobusowy", z godz. 7.05 na 6.55 oraz kursu w środy z przystanku "Radlin Pływalnia", z godziny 5.20 na 6.05.

Na linii 218 dojdzie także do zmian w rozkładzie na niedziele:

W każdą niedzielę w okresie od stycznia do czerwca i od września do grudnia likwidacji ulega kurs z przystanku "Wodzisław Dworzec Autobusowy" o godzinie 10.27 oraz kurs o 11.02 z przystanku "Radlin Korfantego Centrum". Skróceniu do przystanku "Łużycka" ulega kurs wyjeżdżający z przystanku "Marklowice Wiosny Ludow Górka" o godzinie 10.05.
W niedziele w okresie wakacji tj. w lipcu i sierpniu zlikwidowane zostaną kursy:
- z przystanku "Wodzisław Dworzec Autobusowy" o godz. 8.30 i 10.27,
- kurs o 10.05 z przystanku "Marklowice Wiosny Ludów Górka",
- kurs o 11.02 z przystanku "Radlin Korfantego Centrum".
Trasa kursu wyjeżdżającego o 8.05 z przystanku "Marklowice Wiosny Ludów Górka" zostanie skrócona do przystanku "Łużycka".
Jednocześnie uruchomiony zostanie kurs o godz. 8.55 z przystanku "Wodzisław PWK" do "Marklowice Wiosny Ludów Górka".

Marklowice sprawdzają jakość powietrza.

Już możemy monitorować jakość powietrza w Marklowicach. Na ul. Wiosny Ludów (SP 2) zamontowaliśmy sensor Firmy AIRLY, który on-line mierzy takie parametry, jak m.in. PM 2,5 i PM – 10. Zaletą jest również to, że możemy równocześnie obserwować stan powietrza w każdej z gmin naszego powiatu. Zachęcamy do analizy pomiarów – link do strony: map.airly.eu/pl
Można również pobrać aplikację na androida.

Na Sali Sportowej zagościły Sztuki Walki

festiwal sztuk walki 2017 1W minioną sobotę, 21 października 2017 r. w Gminnej Sali Sportowej zaprezentowali się zawodnicy z kilku różnych stylów walki.

Festiwal Sztuk Walki został zorganizowany przez marklowicką sekcję Tae-Kwon-Do – Uczniowski Klub Sportowy „Won-Hyo” przy współpracy z Gminą Marklowice. Tegorocznym pokazom towarzyszyło hasło „Poprzez sport pomagamy chorym dzieciom”.

W festiwalu wzięło udział 50 zawodników z pięciu różnych stylów walki. Kung-Fu zaprezentowała grupa Pszczyńskiej Szkoły Sztuk Walki i Sportów „Wojownik”, prowadzona przez Krzysztofa Hibnera, Ju-Jitsu zaprezentowane przez „Bushi” Pyskowice z mistrzem  Tadeuszem Tarnowskim, Tai-Chi zaprezentowane przez Akademię DAO pod przewodnictwem głównego instruktora akademii Adama Wyparta, Szermierka Japońska  Szkoły Musō Jikiden Eishinryū Iaijutsu – Komei Juku z Gliwic zaprezentowana  przez uczniów  Shibucho Edwarda Pieczara, którzy pokazali jak władać samurajskimi mieczami katana oraz naginata (halabarda), Tae-Kwon-Do zaprezentowane przez gospodarzy festiwalu grupę „Won-Hyo” Marklowice z mistrzem Jerzym Gawełczykiem.

festiwal sztuk walki 2017 2 festiwal sztuk walki 2017 3 festiwal sztuk walki 2017 4
festiwal sztuk walki 2017 9 festiwal sztuk walki 2017 8 festiwal sztuk walki 2017 6

 

Czytaj więcej...

OSP w kolorach

Wybrane zostały kolory dla elewacji nowego budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

OSP elewacje 1

OSP elewacje 2

Dzień Nauczyciela 2017

dzien nauczyciela 2017W piątek, 13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele oraz pracownicy oświaty zebrali się w Gminnej Sali Sportowej, by wspólnie świętować.

„Myśli i życzenia wielu ludzi kierowane są w stronę osób, które swoją pracę zawodową związały z oświatą. Dzień ten nie tylko uświadamia wszystkim, jak wielką rolę w życiu społecznym odgrywa edukacja, ale  jest również okazją  do nagradzania, wyróżniania i dyskutowania o losach polskiego szkolnictwa.” - tymi słowami zostali powitani przybyli na uroczystość goście. Wśród zebranych, oprócz pracowników oświaty, tych obecnych, jak i tych emerytowanych, nie zabrakło przedstawicieli władz i rady gminy. Przybyła również wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku – Pani Hanna Świergolik, by w imieniu Kuratorium złożyć wszystkim najlepsze życzenia.

Czytaj więcej...

Marklowicka delegacja wzięła udział w uroczystości poświęcenia statuy św. Jana Pawła II we francuskim Barlin

Na zaproszenie Mera partnerskiej Gminy Barlin  (Fr – Pas de Calais) GÉRARDA PAILLARD – delegacja Gminy Marklowice uczestniczyła w dniu 8 października br.  w przepięknej uroczystości odsłonięcia i poświęcenia statuy św. Jana Pawła II, na dziedzińcu przy  polskiej kaplicy w Barlin.

Uroczystość poświęcenia była poprzedzoną podniosła mszą św., którą celebrował ks. PIOTR SZOT, w bardzo pięknej oprawie i przy wypełnionej po brzegi kaplicy. Zarówno delegacja gminy Marklowice, jak również całą wspólnota, składająca się z polskiej emigracji w Barlin i ich francuscy przyjaciele, uczestniczyli w tej wspaniałej ceremonii. Uroczystość była planowana dosyć dawno, ale dopiero teraz znalazła swój finał.

barlin2017 3 barlin2017 2 barlin2017 1

Dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom z Barlin i ich rodzinom oraz radnym Miasta Barlin za ciepłe, serdeczne przyjęcie. Przeżyliśmy naprawdę wzruszające chwile, gdyż Osoba św. Jana Pawła II dla Polonii mieszkającej poza granicami jest równie bliska jak i nam Polakom.

Po ceremonii odsłonięcia mieliśmy przyjemność uczestniczenia również w serdecznym spotkaniu z członkami stowarzyszenia katolickiego Polonii, a po południu odbyło się szersze spotkanie w gronie osób z korzeniami polskimi i ich przyjaciółmi.
W trakcie  wizyty ustalono również najbliższy plan współpracy pomiędzy gminą Marklowice i Barlin.

A nos amis de Barlin!
Au nom de tout une délégation de la Commune de Marklowice, je voudrais exprimer mes meillleurs remerciements pour un chaleureux et extraordinaire acceuil de notre délégation à Barlin

Zapraszamy do galeri zdjęć udostępnionych dzięki uprzejmości ks. Piotra Szota i naszej delegacji.

Tadeusz Chrószcz

"Samson" w Pucharze Polski w Armwrestlingu

W dniach 06-08.10.2017 r. drużyna „Samson Marklowice” wzięła udział w  XVIII Pucharze Polski w Armwrestlingu, który tym razem odbył się w Jabłonce na Orawie.

W piątek (06.10.2017 r.) zawodnicy zostali zważeni i przydzieleni do odpowiednich kategorii wagowych. W sobotę od samego rana trwały zmagania „silnorękich” z całego kraju. Zawody rozpoczęły się bardzo emocjonująco, od ręki prawej. Tu ekipa „Samsona” zaczęła od wygranych walk w kategorii Masters  oraz Junior. W drugiej swojej walce niestety dość poważnej kontuzji doznał Kacper Nowak. Uszkodzony został łokieć, co nie pozwoliło zawodnikowi na dalsze zmagania.

W niedzielę wszyscy zmierzyli się na lewą rękę, co również przyniosło sporo sukcesów zawodnikom. Do końca zawodów obyło się bez kolejnych kontuzji, co przełożyło  się również na wyniki:

 • Arkadiusz Kwiatkowski - 1 miejsce ręka prawa kategoria Masters Men 80 kg,
 • Arkadiusz Kwiatkowski - 1 miejsce ręka lewa kategoria Masters Men 80 kg.
 • Radosław Waltar - 3 miejsce ręka lewa kategoria Junior18 70 kg.
 • Tomasz Stefaniak - 3 miejsce ręka lewa kategoria Masters Men 90 kg
 • Kinga Moczydłowska - 3 miejsce ręka prawa kategoria Senior Women 65+
 • Kinga Moczydłowska - 3 miejsce ręka lewa kategoria Senior Women 65+

Kilku zawodnikom „Samsona” niewiele zabrakło, aby dostać się do grona medalistów, jednak 4 miejsce to też niezły wynik w tak dużym turnieju. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym.

Turniej ten pokazał również jak bardzo rozwija się klub „Samson Marklowice”. Sześć medali to największy sukces, jeśli chodzi o ilość samych medali, jak i ilość zawodników klubu startujących w turnieju. Po raz pierwszy również w barwach „Samsona” wystartowała kobieta i od razu odniosła tak duży sukces.

samson puchar polski pazdziernik 2017 1 samson puchar polski pazdziernik 2017 2 samson puchar polski pazdziernik 2017 4
samson puchar polski pazdziernik 2017 5 samson puchar polski pazdziernik 2017 6 samson puchar polski pazdziernik 2017 7

Więcej artykułów…

 1. I Amatorski Turniej w Armwrestlingu
 2. II Marklowicki Zlot Motocykli już za nami
 3. Otwarty bieg uliczny 2017
 4. Ogólnopolskie Spotkanie UKS i Puchar Śląska w biegach na nartorolkach 2017
 5. Parafianie podziękowali za 30 lat istnienia Parafii.

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00