Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
wtorek 20 kwiecień 2021

Informacja o bieżącej eksploatacji górniczej oraz występujących wstrząsach odczuwalnych na terenie Gminy Marklowice

W dniu wczorajszym (01.02.1018 r.), w godzinach porannych Wójt Gminy Marklowice - Tadeusz Chrószcz spotkał się z Dyrektorem KWK ROW Ruch "Marcel" - Panem Jackiem Kowalczukiem oraz z Kierownikiem Działu Mierniczego i Geodezyjnego - Panem Piotrem Grabowskim. Omówiono zagadnienia dotyczące eksploatacji górniczej oraz występujących wstrząsów wysokoenergetycznych odczuwalnych na terenie Gminy Marklowice.

Na prośbę Dyrektora KWK ROW Ruch "Marcel", zamieszczamy informację na ten temat.

marcel info 02 2018
marcel info 02 2018 szkic

Podsumowanie sezonu lotowego 2017 przez hodowców gołębi pocztowych w Marklowicach

W ubiegłym sezonie lotowym naszą sekcję reprezentowało 21 hodowców. Niezmiennie wchodzi ona w skład Oddziału Wodzisław Śląski, który liczy obecnie 80 hodowców. W 2017 r. odbyło się 14 lotów konkursowych w lotach gołębiami starymi
z odległości od 150 km do 1000 km (lot z Brukseli). Wyniki lotowe naszych hodowców należy uznać za bardzo dobre, zarówno w lotach gołębiami starymi, jak i młodymi.

Czytaj więcej...

POWE-R-Egzoszkielet gimnazjalistów z Marklowic najwyżej oceniony.

finalisci power 2018 r 1W dniu 29.01.2018 r. w Hali Wystawienniczej Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich odbyła się uroczysta Gala zakończenia projektu współpracy pt. Przedsiębiorczość+Operatywność+Współpraca+Ekonomia=Rozwój (POWE-R).

Celem projektu było: zwiększenie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości wśród młodzieży poprzez organizację działań o charakterze edukacyjnym z naciskiem na kreowanie postaw przedsiębiorczych, by w przyszłości mogli sami sprawnie i bez obaw zakładać przedsiębiorstwa i tworzyć nowe miejsca pracy. Projekt realizowany był z udziałem ponad dwustuosobowej grupy młodzieży z terenów czterech lokalnych grup działania – LGD Morawskie Wrota, LGD Partnerstwo dla rozwoju , Lyskor oraz LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi. Swoim zsięgiem objął  ziemie głubczycką, raciborską, wodzisławską oraz rybnicką.Podczas gali podsumowano projekt POWE-R i zaprezentowano film, który był bezpośrednią relacją z wszystkich działań projektowych.  Wręczone zostały nagrody i wyróżnienia za najciekawsze pomysły na biznes.

Czytaj więcej...

Warsztaty tapicerstwa i renowacji w SP2

warsztaty tapicerstwa ferie 2018

Różowe, niebieskie, czy wielobarwne… dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 na Chałupkach uczyły się robić guziki.

Czas ferii dla tych dzieci, które pozostają w gminie nie musi wcale oznaczać nudy. Szkoły Podstawowe przygotowały program zajęć, wśród których można znaleźć wyjazdy do kina, na lodowisko, na kręgle, zajęcia sportowe i warsztaty. Ferie finansowane są w 80 % z budżetu Gminy.

W drugi dzień ferii (30.01.2018 r.), dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 miały okazję wziąć udział w nietypowych 4-godzinnych warsztatach. Na zaproszenie Pani Dyrektor Jolanty Kominek swoją wiedzą i umiejętnościami przyszedł się podzielić mistrz tapicerstwa i renowacji – Pan Aleksander Kądziela.

Czytaj więcej...

Spotkanie Społecznej Rady Konsultacyjnej

W poniedziałek 22 stycznia, tak jak co roku, z inicjatywy Wójta, w auli marklowickiego Gimnazjum spotkała się Społeczna Rada Konsultacyjna. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich działających w gminie środowisk. Wójt Tadeusz Chrószcz witając zebranych  złożył członkom Rady życzenia noworoczne oraz podziękował im za bardzo dobrą współpracę w ubiegłym roku.

Jako, że w poniedziałek przypada dzień Dzień Dziadka Wójt złożył z tej okazji życzenia wszystkim dziadkom oraz babciom. Następnie przedstawił jak w naszej gminie kształtowała się sytuacja demograficzna w minionym roku i na przestrzeni 20  lat. W zeszłym roku odnotowano przyrost demograficzny oraz tradycyjnie przewagę zameldowań nad wymeldowaniami.

rada kons 01 2018 1 rada kons 01 2018 2 rada kons 01 2018 3

Kolejnym tematem było omówienie zeszłorocznego budżetu i porównanie go z budżetem na ten rok. Następnie Wójt omówił wydatki inwestycyjne na przestrzeni ostatnich lat. Wójt przedstawił ambitny plan inwestycyjnego na 2018. W tym okresie zaplanowano m. in. kontynuację inwestycji z zakresu ochrony środowiska, czyli budowę kanalizacji (planowana jest dalsza budowa sieci od centrum gminy w kierunku Marklowic Górnych) i przydomowych oczyszczalni ścieków, powiedział też o programie ograniczenia niskiej emisji polegającej na wydzierżawianiu mieszkańcom kotłów węglowych 5 generacji oraz dotowanie gazowych instalacji grzewczych.

Zaplanowano również zaprojektowanie i budowę instalacji zasilania energetycznego gminnych obiektów przez instalacje fotowoltaiczne. jest to jedna z inwestycji, na którą gmina stara się pozyskać środki UE. Wójt zapowiedział budowę nowego budynku OSP oraz remont i przebudowę budynku starego przedszkola oraz gruntowny remont budynku na os. Kolorowym, a także uporządkowanie terenu wokół zalewiska tzw. marklowickiego "Balatonu". Na koniec zebrani zapoznali się z planem imprez i konkursów jakie będzie organizowała Gmina w 2018 r. W dalszej dyskusji uczestnicy spotkania  prowadzili w kuluarach dyskusje na interesujące ich tematy.

Sprawozdanie z Zebrania Walnego członków Stowarzyszenia Wędkarskiego ORKA.

orka walne 2018 1Zebranie miało miejsce dnia 7.01.2018 r. o godz. 9:00 w OSP Marklowice, stawiło się 67 członków stowarzyszenia oraz zarząd.

Przebieg  Zebrania Walnego:
1. Oficjalne przywitanie uczestników.
2. Wyznaczenie przewodniczącego zebrania.
3. Przedstawienie porządku zebrania.
4. Wybór trzech członków komisji skrutacyjnej.
5. Odczytanie i głosowanie w sprawie przyjęcia nowego regulaminu głównego stowarzyszenia.

Regulamin został przyjęty jednogłośnie przez wszystkich obecnych.

Czytaj więcej...

Młodzież „dostała POWE-R`a”

lgd logoStowarzyszenie Lokalna Grupa  Działania Morawskie Wrota realizuje projekt współpracy w ramach PROW 2014-2020, wspólnie z trzema sąsiednimi  grupami LGD, tj. Płaskowyżem Dobrej Ziemi  z siedzibą w Kietrzu, Partnerstwem dla Rozwoju z siedzibą w Pietrowicach Wielkich, Stowarzyszeniem LYSKOR z siedzibą w Lyskach pod nazwą „Przedsiębiorczość + Operatywność + Współpraca + Ekonomia = Rozwój” o akronimie POWE-R.

Czytaj więcej...

Podziękowania dla mieszkańców

Fundacja AKADEMIA ROZWOJU KREATYWNEGO w styczniu odwiedziła dzieci w szpitalu w Rydułtowach wraz z Mikołajem fundacyjnym. To spotkanie można było zorganizować dzięki zbiórce darów "PACZKA NIE TYLKO OD ŚWIĘTA" oraz darom jakie fundacja otrzymała.

Fundacja (FARK) z Marklowic serdecznie dziękuje Mieszkańcom Marklowic oraz rodzicom z zajęć OXFORDU DZIECIĘCEGO (prowadzonych przez fundację) za okazanie wielkiego serca i zaangażowanie się w zbiórkę darów rzeczowych pt. "PACZKA NIE TYLKO OD ŚWIĘTA"

fark paczka fark paczka 1 fark paczka 2 fark paczka 3

Więcej artykułów…

  1. Wymień kocioł z dotacją lub wydzierżaw !!!
  2. Klub Sportowy "Hetman" Marklowice zapraszana na bezpłatne spotkanie z dietetykiem
  3. Rozstrzygnięto konkurs, nagrody zostały wręczone
  4. Rozpoczęły się prace związane z budową kanalizacji sanitarnej
  5. OGŁOSZENIE

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00