Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
sobota 15 sierpień 2020

Maryjo, czy już wiesz? - koncert

maryjo czy juz wiesz koncert 1Kościół św. Stanisława B i M rozbrzmiał w niedzielę dźwiękami gitar, skrzypiec a nawet harfy, a wszystko to za sprawą koncertu adwentowego. "Maryjo, czy już wiesz?" - taki tytuł przybrało to niezwykłe, muzyczne rozważanie, przez które przeprowadzili nas: zespół Carrantuohill, w towarzystwie wokalistki Anny Buczkowskiej oraz chór kameralny AFMusic z Żor, pod dyrekcją Andrzeja Marcińca. W tytułowej piosence brały udział gimnazjaliści, absolwenci oraz Dzieci Maryi.

Zobacz GALERIĘ

Tłumnie przybyła widownia również brała udział w wydarzeniu, śpiewając z zaangażowaniem wraz z wykonawcami. Koncert wprowadził zebranych w świąteczną atmosferę, co pozwoliło na lepsze przygotowanie się do przyjęcia nowonarodzonego Dzieciątka w naszych sercach. Podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.

maryjo czy juz wiesz koncert 2 maryjo czy juz wiesz koncert 3 maryjo czy juz wiesz koncert 4

Spotkanie opłatkowe dla seniorów

wigilijka ops 2016 116 grudnia 2016 r.,  odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne z myślą o osobach starszych, samotnych i niepełnosprawnych, zorganizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Marklowicach.

Zobacz GALERIĘ

Spotkanie otwarł Wójt gminy Tadeusz Chrószcz życząc wszystkim, aby nowonarodzony Chrystus, rodził się w życiu każdego z nas i przemieniał nasze serca. Przewodnicząca Rady Gminy - Krystyna Klocek dołączyła życzenia błogosławieństwa Bożego, zaś ksiądz proboszcz Janusz Jojko życzył zebranym, byśmy za przykładem Maryi umieli tak samo z radością przyjąć rodzącego się Jezusa. Po modlitwie i pobłogosławieniu opłatka, przyszedł czas na składanie sobie życzeń.

Wszyscy zebrani przy wspólnym stole, starym obyczajem podzielili się opłatkiem i zasiedli do posiłku. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd, dzięki czemu upłynęło w świątecznej atmosferze.

wigilijka ops 2016 2 wigilijka ops 2016 3 wigilijka ops 2016 4

Kolejne nagrody dla APLAUZU

aplauz magia tanca 2016

W Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach odbył się Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych „Magia Tańca”. Podczas tego wielkiego tanecznego wydarzenia, zaprezentowało się około 1000 tancerzy z 70 zespołów z Bielsko-Białej, Radlina, Gliwic, Rzeszowa, Nysy, Knurowa, Syryni, Czeladzi, Andrychowa, Tychów, Pyskowic, Żor, Zabrza, Cieszyna, Chorzowa, Marklowic, Łańcuta, Lubomi, Siemianowic Śląskich, Pszowa, Czerwionki-Leszczyn oraz z Rybnika.

Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, ponieważ poziom był bardzo wysoki. Obrady były burzliwe, ale ostatecznie Jury w składzie: Katarzyna Grzegorzek, Roman Sitarek i Dominika Dona Cybulska przyznało naszym Seniorkom III miejsce, natomiast Juniorki zdobyły wyróżnienie II stopnia.

Dodać należy jeszcze, że z powodu bardzo wyrównanego poziomu, prezentacje były oceniane ze względu na różnorodną technikę a także nowe środki wyrazu artystycznego używane w choreografiach.

Gratulacje APLAUZ!

aplauz magia tanca 2016 1 aplauz magia tanca 2016 2 aplauz magia tanca 2016 3
aplauz magia tanca 2016 4 aplauz magia tanca 2016 5 aplauz magia tanca 2016 6

Mikołajkowe zawody Taekwondo 2016

taekwondo mikolajki 2016Za sprawą UKS ,,WON-HYO” oraz Gminy Marklowice w dniu 10.12.2016 r. na hali sportowej odbyły się III Mikołajkowe Zawody Taekwondo. Zawody z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowanie klubów współpracujących z naszym UKS-em.

W zawodach wzięło udział około 100 zawodników z 3 klubów (dwa się wycofały z powodu panującej grypy), Keiko Jastrzębie, Master  Rydułtowy oraz nasz klub WON-HYO. Po oficjalnym rozpoczęciu, na salę wszedł Mikołaj, który wręczył paczki ze słodyczami każdemu zawodnikowi. Oczywiście zawody uatrakcyjniły swoimi wypiekami mamy naszych zawodników, które jak zawsze upiekły na zawody pyszne ciasta, które każdy z uczestników i rodziców mógł skosztować przy kawie czy herbacie.

taekwondo mikolajki 2016 2 taekwondo mikolajki 2016 1 taekwondo mikolajki 2016 3

Zawodnicy startowali w 5 konkurencjach: układy formalne, walki soft (walka pałkami), walki semi contakt (walka przerywana) i dwie konkurencje techniczne kopnięcia na czasz oraz kopnięcia z wyskoku w górę. Zawodnicy byli podzieleni na 4 kategorie wiekowe: dzieci 4-9 lat, młodzicy 10-12 lat, kadeci 13-15 lat oraz juniorzy 16-17 lat, dodatkowo w swoich kategoria zawodnicy podzieleni byli na grupy wzrostowe.

Zobacz GALERIĘ

Jak zawsze na zawodach Taekwondo było bardzo dużo emocji a szczególnie w walkach semi contakt. Zawodnicy naszego klubu spisali się dobrze, do czego systematycznie nas przyzwyczajają z każdymi zawodami. Łącznie zawodnicy naszego klubu zdobyli 50 medali w swoich kategoriach wiekowych.

taekwondo mikolajki 2016 4 taekwondo mikolajki 2016 5 taekwondo mikolajki 2016 6

Nowością naszych zawodów (i nie tylko naszych), były walki soft rodziców oraz sędziów, gdzie prym wiedli rodzice naszych zawodników - w kategorii mężczyzn wygrał Marek Kolarczyk, drugie miejsce Robert Strączek a w kategorii kobiet zwyciężyła  Anna Rozwadowska - sędzia naszej drużyny.

Wśród naszych zawodników najlepsze wyniki osiągnął Kacper Nowak, Oliwia Korbel, Patrycja Koszut. Zdobyli po 4 medale we wszystkich konkurencjach, w których startowali. Dobrze się spisali także najmłodsi zawodnicy, którzy dopiero od września ćwiczą w naszym klubie, tacy jak: Bartosz Badura 4 latek, który zdobył dwa medale jak i Kacper Kubica, Jakub Strączek, Kacper Adamczyk.

Pod względem opieki medycznej podziękowania należą się  Pani Sabinie Chmiel - ratowniczce medycznej, która parę razy musiała udzielać pomocy zawodnikom, a także wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tych zawodów - w szczególności pani Czesławie Somerlik i Marcinowi Burszczykowi oraz rodzicom naszych zawodników.

Sąsiedzie – przestań truć! Rusza akcja #NieTrujSasiada

nietrujsasiada plakatKolportaż 300 tys. zawieszek wśród mieszkańców 28 gmin i powiatów oraz premierowa emisja spotu promującego akcję #NieTrujSasiada z udziałem aktora Franciszka Pieczki – projekt „Gmina z (dobrą) energią!”  wchodzi w kolejną fazę.

Podczas dzisiejszej (12 grudnia 2016 roku) konferencji prasowej, zorganizowanej na terenie Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, organizatorzy przedsięwzięcia obejmującego swoim zasięgiem teren całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, które ma na celu walkę z niską emisją, ujawniali przedstawicielom mediów postęp nad kolejnymi inicjatywami.

Jak podkreślali Przewodniczący Związku, a zarazem Prezydent Wodzisławia Śl., Mieczysław Kieca oraz Dyrektor Biura Związku Adam Wawoczny, po przeszkoleniu około 130 pracowników jednostek samorządów terytorialnych w zakresie prawidłowego poboru próbek popiołu z domowych kotłowni czas na zachęcenie do działania wszystkich mieszkańców regionu. O rosnącej świadomości społecznej w zakresie stopnia zanieczyszczenia powietrza i źródłach problemu mówił również Patryk Swoboda – Prezes spółki Planergia.

- Mieszkańcy mają świadomość problemu, rozmawiają o nim podczas spotkań ze znajomymi czy rodziną, ale wciąż brakuje mechanizmu reakcji. Wielu ludzi uważa, że zawiadomienie straży miejskiej lub organów gminnych o tym, że sąsiad pali śmieci, uczyni z nich donosicieli. Tymczasem, w ten sposób dbamy o życie i zdrowie swoje oraz osoby zatruwającej otoczenie. Robimy krok do zmiany złych nawyków – stwierdził Swoboda.

Przygotowane do wycięcia i zawieszenia na klamce ulotki zostaną rozdysponowane wśród gmin i powiatów. Te z kolei przekażą je mieszkańcom, m.in. podczas spotkań rad dzielnicowych, jako załączniki do korespondencji (np. rozliczenia podatku) czy gotowe do odebrania w budynkach urzędów. Jednocześnie, sami mieszkańcy będą mogli pobrać i wydrukować wzór zawieszki bezpośrednio ze strony internetowej kampanii https://gminazenergia.pl (wszystkie cztery wzory zawieszek dostępne są pod tym linkiem http://gminazenergia.pl/post/pobierz-zawieszke-akcji-nie-truj-sasiada-1).

Dużym optymizmem w kontekście potencjalnych efektów akcji wykazywał się Mieczysław Kieca:

- Jestem przekonany, że akcja „Nie truj sąsiada” przyniesie oczekiwane efekty, ponieważ przyszedł czas, by zadbać wreszcie o sąsiedzką odpowiedzialność. Jeżeli sąsiad z sąsiadem nie będzie o tym rozmawiał, tak naprawdę nie będziemy skuteczni. W moim przekonaniu to jest ten moment, w którym uda się bardzo dużo zmienić – mówił prezydent Wodzisławia Śl.

Na konferencji wyemitowano także spot z udziałem Franciszka Pieczki. Organizatorzy podkreślali ogromny wkład aktora w realizację krótkiego materiału promocyjnego. Rodzinna miejscowość Pieczki – Godów – również wchodzi w skład obszaru objętego działaniem projektu. Bohater spotu zmaga się z sąsiadem, który swój piec traktuje jako „utylizator odpadów”. Jego postawa zachęca odbiorcę do zerwania z cichym przyzwoleniem na tego rodzaju praktyki.

- Z problemem niskiej emisji musimy walczyć wszyscy. Nie bójmy się reagować, gdy widzimy, że nasz sąsiad spala w swoim piecu śmieci, a z komina wydobywa się ciężki, gęsty dym. Jeśli pozostaniemy bezczynni, dajemy ciche przyzwolenie na trucie siebie, swoich dzieci czy wnuków. 45 tysięcy ludzi umiera rocznie na skutek zanieczyszczonego powietrza. To jest jedno, średniej wielkości miasto w Polsce – podkreślał Adam Wawoczny.

Obejrzyj spot „Nie truj sąsiada!” z udziałem Franciszka Pieczki:

Podmioty zaangażowane w realizację kampanii nie chciały zdradzić nazwisk bohaterów dwóch kolejnych materiałów wideo.

- Nasz region obfituje w znakomite osobistości, więc mogliśmy zaproponować wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu wielu osobom – ucięła Anna Szweda-Piguła, rzeczniczka wodzisławskiego magistratu.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej projektu https://gminazenergia.pl/ oraz na profilu społecznościowym https://facebook.com/gminazenergia.

Spotkanie z Mikołajem 2016

mikolaj 2016 1 mikolaj 2016 2 mikolaj 2016 3
mikolaj 2016 4 mikolaj 2016 5 mikolaj 2016 6
Dziś wspomnienie Świętego Mikołaja. Jednak do Marklowic Mikołaj przyleciał już wczoraj, by spotkać się z dziećmi i wręczyć im prezenty. Odwiedził Szkoły Podstawowe, Przedszkole, spotkał się z osobami z niepełnosprawnością z naszej gminy a na koniec obdarował prezentami najmłodszych, nieuczęszczajacych jeszcze do Przedszkola. Święty miał mnóstwo roboty, wynagrodzonej jednak uśmiechami dzieci.

Zobacz GALERIĘ

Mamy kolejne sukcesy w armwrestlingu!

samson 2016 1Na XVII Pucharze Polski w armwrestlingu zawodowców, który odbył się w Katowicach w dniach od 29-30 października, nasz klubowicz Arkadiusz Kwiatkowski z klubu Samson Marklowice, zdobył dwa srebrne medale w kategorii masters do 80 kg na ręke prawą i lewą.

Zaś w dniu 27 listopada odbyły się mistrzostwa Polski amatorów w armwrestlingu w Satarym Mieście - "Debiuty 2016". Klub Samson zdobył trzy medale:

Radosław Waltar - kategoria 63 kg junior medal sebrny
Kacper Nowak - kategoria 63 kg junior medal brązowy
Rafał Bernacki - kategoria 78 junior medal brązowy

samson 2016 2 samson 2016 3 samson 2016 4

XXIV Gwarki Marklowickie 2016

gwarki 2016 1Już po raz 24. odbyły się w Marklowicach Gwarki Piwne. Goście, związani ze środowiskiem górniczym i nie tylko, wraz ze swoimi żonami czy partnerkami przybyli, by świętować w biesiadnej atmosferze.

Jak co roku zebrani zasiedli w dwóch, rywalizujących ze sobą ławach: „Ławie maszynowej” i „Ławie górniczej”. Ławy były prowadzone przez kontrapunktów, zachęcających do wspólnego śpiewania i zabawy, zaś władzę sprawowało trzyosobowe „Wysokie, a w sprawach piwnych nigdy nieomylne Prezydium”. Powołano też Herolda, który zajmował się sprawami urzędowymi – odczytaniem regulaminu, czy sporządzaniem raportów, a także dwóch katów -  ich zadaniem było wymierzanie kar biesiadnikom, którzy nie śpiewali lub nie brali aktywnego udziału w zabawie. Niektórzy skazani byli na posypanie języka solą (za jego strzępienie), na kilkuminutowe posiedzenie na specjalnych sedesach (by przemyśleć swoje zachowanie), na zakucie w dyby, razy „Felą” po czterech literach czy obmycie twarzy w kadzi piwnej.

gwarki 2016 2 gwarki 2016 5 gwarki 2016 6

Po odczytaniu regulaminu, wzniesieniu oficjalnego toastu, przyszedł czas na zabawę. Zgodnie z regulaminem, nie wolno było wstawać od stołu, chyba, że zarządzono przerwę. Rozpoczęło się wspólne śpiewanie oraz udział w konkursach zręcznościowych i na refleks. Oczywiście wszyscy aktywnie się udzielali, by nazbierać jak najwięcej punktów dla swojej ławy. Były też scenki humorystyczne rodem ze szpitala czy polskiej sceny politycznej, a także występy „gwiazd”, w tym roku była to Halina Mlynkowa, Conchita Wurst i Tatoo – w tych rolach wystąpili organizatorzy. Za zasługi dla braci górniczej, odbył się również chrzest piwem – gwarkowa Asia przybrała imię „Elsa”, które od tej pory będzie obowiązywało na każdych Gwarkach.

Zobacz GALERIĘ

Rywalizacja była zacięta, ale laur zwycięstwa przypadł ostatecznie „Ławie górniczej”, która wygrała z 3 punktową przewagą nad „Ławą maszynową” - 13:10. Po zakończonych Gwarkach odbyła się Barbórkowo-Andrzejkowa zabawa taneczna.

gwarki 2016 3 gwarki 2016 4 gwarki 2016 7

Impreza nie mogłaby się odbyć w takiej formie, gdyby nie nasi sponsorzy, którym gorąco dziękujemy:

 • Drewmax PLUS Sp. z o.o.
 • PGG Ruch Marcel
 • Agencja Artystyczno-Koncertowa „CORAL”
 • Restauracja „Leśna Perła”
 • Tyskie
 • Piekarnia – Tadeusz Sobala
 • Usługi Transportowe Roman Tomala

Słowa podziękowania kierujemy również do Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej za zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia.

Młode talenty Jana Cichego 2016

mlode talenty 2016 6Po raz szósty mieliśmy okazję wziąć udział w koncercie, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Posłuchać, a w dużej mierze i pośpiewać mogliśmy z „New Hope Gospel Choir” prowadzonego przez Urszulę Wachtarczyk, a u nas występującego w towarzystwie uczestnika VI edycji The Voice of Poland - Daniela Cebuli-Orynicz.

Zobacz GALERIĘ

Zaprezentowały się również młode talenty Jana Cichego, Paulina Kazimierczak i zespół Supersonic w repertuarze muzyki rozrywkowej oraz trio gitar basowych. Zebrani w auli gimnazjum słuchacze, a ich spektrum wiekowe było dość szerokie, mieli również okazję do zapoznania się z utworami jazzu tradycyjnego zaprezentowanymi przez muzyków z zespołu South Silesian Brass Band.

Koncert został bardzo dobrze przyjęty. Zebrani deklarują obecność w przyszłym roku, a organizator już serdecznie zaprasza.

mlode talenty 2016 4 mlode talenty 2016 11 mlode talenty 2016 15

Więcej artykułów…

 1. Uroczystości 11 listopada 2016
 2. Odbieranie i zagospodarowanie stałych odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Marklowice
 3. Udane zawody Marklowickich Karateków
 4. Wyspa gotowa do sezonu zimowego
 5. "Wszystko jest do osiągnięcia" - rozmowa z Krzysztofem Kosider

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00