Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
wtorek 20 kwiecień 2021

Na Sali Sportowej zagościły Sztuki Walki

festiwal sztuk walki 2017 1W minioną sobotę, 21 października 2017 r. w Gminnej Sali Sportowej zaprezentowali się zawodnicy z kilku różnych stylów walki.

Festiwal Sztuk Walki został zorganizowany przez marklowicką sekcję Tae-Kwon-Do – Uczniowski Klub Sportowy „Won-Hyo” przy współpracy z Gminą Marklowice. Tegorocznym pokazom towarzyszyło hasło „Poprzez sport pomagamy chorym dzieciom”.

W festiwalu wzięło udział 50 zawodników z pięciu różnych stylów walki. Kung-Fu zaprezentowała grupa Pszczyńskiej Szkoły Sztuk Walki i Sportów „Wojownik”, prowadzona przez Krzysztofa Hibnera, Ju-Jitsu zaprezentowane przez „Bushi” Pyskowice z mistrzem  Tadeuszem Tarnowskim, Tai-Chi zaprezentowane przez Akademię DAO pod przewodnictwem głównego instruktora akademii Adama Wyparta, Szermierka Japońska  Szkoły Musō Jikiden Eishinryū Iaijutsu – Komei Juku z Gliwic zaprezentowana  przez uczniów  Shibucho Edwarda Pieczara, którzy pokazali jak władać samurajskimi mieczami katana oraz naginata (halabarda), Tae-Kwon-Do zaprezentowane przez gospodarzy festiwalu grupę „Won-Hyo” Marklowice z mistrzem Jerzym Gawełczykiem.

festiwal sztuk walki 2017 2 festiwal sztuk walki 2017 3 festiwal sztuk walki 2017 4
festiwal sztuk walki 2017 9 festiwal sztuk walki 2017 8 festiwal sztuk walki 2017 6

 

Czytaj więcej...

OSP w kolorach

Wybrane zostały kolory dla elewacji nowego budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

OSP elewacje 1

OSP elewacje 2

Dzień Nauczyciela 2017

dzien nauczyciela 2017W piątek, 13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele oraz pracownicy oświaty zebrali się w Gminnej Sali Sportowej, by wspólnie świętować.

„Myśli i życzenia wielu ludzi kierowane są w stronę osób, które swoją pracę zawodową związały z oświatą. Dzień ten nie tylko uświadamia wszystkim, jak wielką rolę w życiu społecznym odgrywa edukacja, ale  jest również okazją  do nagradzania, wyróżniania i dyskutowania o losach polskiego szkolnictwa.” - tymi słowami zostali powitani przybyli na uroczystość goście. Wśród zebranych, oprócz pracowników oświaty, tych obecnych, jak i tych emerytowanych, nie zabrakło przedstawicieli władz i rady gminy. Przybyła również wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku – Pani Hanna Świergolik, by w imieniu Kuratorium złożyć wszystkim najlepsze życzenia.

Czytaj więcej...

Marklowicka delegacja wzięła udział w uroczystości poświęcenia statuy św. Jana Pawła II we francuskim Barlin

Na zaproszenie Mera partnerskiej Gminy Barlin  (Fr – Pas de Calais) GÉRARDA PAILLARD – delegacja Gminy Marklowice uczestniczyła w dniu 8 października br.  w przepięknej uroczystości odsłonięcia i poświęcenia statuy św. Jana Pawła II, na dziedzińcu przy  polskiej kaplicy w Barlin.

Uroczystość poświęcenia była poprzedzoną podniosła mszą św., którą celebrował ks. PIOTR SZOT, w bardzo pięknej oprawie i przy wypełnionej po brzegi kaplicy. Zarówno delegacja gminy Marklowice, jak również całą wspólnota, składająca się z polskiej emigracji w Barlin i ich francuscy przyjaciele, uczestniczyli w tej wspaniałej ceremonii. Uroczystość była planowana dosyć dawno, ale dopiero teraz znalazła swój finał.

barlin2017 3 barlin2017 2 barlin2017 1

Dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom z Barlin i ich rodzinom oraz radnym Miasta Barlin za ciepłe, serdeczne przyjęcie. Przeżyliśmy naprawdę wzruszające chwile, gdyż Osoba św. Jana Pawła II dla Polonii mieszkającej poza granicami jest równie bliska jak i nam Polakom.

Po ceremonii odsłonięcia mieliśmy przyjemność uczestniczenia również w serdecznym spotkaniu z członkami stowarzyszenia katolickiego Polonii, a po południu odbyło się szersze spotkanie w gronie osób z korzeniami polskimi i ich przyjaciółmi.
W trakcie  wizyty ustalono również najbliższy plan współpracy pomiędzy gminą Marklowice i Barlin.

A nos amis de Barlin!
Au nom de tout une délégation de la Commune de Marklowice, je voudrais exprimer mes meillleurs remerciements pour un chaleureux et extraordinaire acceuil de notre délégation à Barlin

Zapraszamy do galeri zdjęć udostępnionych dzięki uprzejmości ks. Piotra Szota i naszej delegacji.

Tadeusz Chrószcz

"Samson" w Pucharze Polski w Armwrestlingu

W dniach 06-08.10.2017 r. drużyna „Samson Marklowice” wzięła udział w  XVIII Pucharze Polski w Armwrestlingu, który tym razem odbył się w Jabłonce na Orawie.

W piątek (06.10.2017 r.) zawodnicy zostali zważeni i przydzieleni do odpowiednich kategorii wagowych. W sobotę od samego rana trwały zmagania „silnorękich” z całego kraju. Zawody rozpoczęły się bardzo emocjonująco, od ręki prawej. Tu ekipa „Samsona” zaczęła od wygranych walk w kategorii Masters  oraz Junior. W drugiej swojej walce niestety dość poważnej kontuzji doznał Kacper Nowak. Uszkodzony został łokieć, co nie pozwoliło zawodnikowi na dalsze zmagania.

W niedzielę wszyscy zmierzyli się na lewą rękę, co również przyniosło sporo sukcesów zawodnikom. Do końca zawodów obyło się bez kolejnych kontuzji, co przełożyło  się również na wyniki:

 • Arkadiusz Kwiatkowski - 1 miejsce ręka prawa kategoria Masters Men 80 kg,
 • Arkadiusz Kwiatkowski - 1 miejsce ręka lewa kategoria Masters Men 80 kg.
 • Radosław Waltar - 3 miejsce ręka lewa kategoria Junior18 70 kg.
 • Tomasz Stefaniak - 3 miejsce ręka lewa kategoria Masters Men 90 kg
 • Kinga Moczydłowska - 3 miejsce ręka prawa kategoria Senior Women 65+
 • Kinga Moczydłowska - 3 miejsce ręka lewa kategoria Senior Women 65+

Kilku zawodnikom „Samsona” niewiele zabrakło, aby dostać się do grona medalistów, jednak 4 miejsce to też niezły wynik w tak dużym turnieju. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym.

Turniej ten pokazał również jak bardzo rozwija się klub „Samson Marklowice”. Sześć medali to największy sukces, jeśli chodzi o ilość samych medali, jak i ilość zawodników klubu startujących w turnieju. Po raz pierwszy również w barwach „Samsona” wystartowała kobieta i od razu odniosła tak duży sukces.

samson puchar polski pazdziernik 2017 1 samson puchar polski pazdziernik 2017 2 samson puchar polski pazdziernik 2017 4
samson puchar polski pazdziernik 2017 5 samson puchar polski pazdziernik 2017 6 samson puchar polski pazdziernik 2017 7

I Amatorski Turniej w Armwrestlingu

samson zawody 2017 copy

W dniu 30.09.2017 r. odbył się „I Amatorski Turniej o Puchar Wójta Gminy Marklowice w Armwrestlingu".

Zgodnie z zwyczajami tego sportu, zmagania rozpoczęły się od przedstawienia przez licencjonowanych sędziów, pozycji niebezpiecznych oraz ogólnych zasad, według których przebiegał będzie turniej.

I rozpoczęło się!!! Pierwsze walki stoczyła dość liczna grupa zawodników startujących w kategorii do 80 kg na rękę lewą. Po nich wystartowała kategoria +80 ręka lewa.  I tą samą kolejnością rozpoczęły się zmagania na rękę prawą. Turniej przebiegał bardzo sprawnie, sędziowie wychwytywali błędy techniczne w postaci błędnego ustawienia przy starcie, czy też fauli łokcia. Po eliminacjach nastąpiła faza półfinałowa oraz finałowa. Zgodnie z oczekiwaniami te walki stały na wysokim poziomie co wzbudziło entuzjazm wśród kibiców.

Bardzo miłym zaskoczeniem byli zawodnicy, którzy stawili się z różnych części polski - niektórzy pokonali ponad 260 km, aby móc wystartować w zawodach. Na słowa uznania zasługują również kibice, którzy pewnie w większości po raz pierwszy mogli kibicować na tego rodzaju zawodach. Spisali się jednak na medal a największe oklaski zebrali lokalni zawodnicy. "To w mojej ocenie bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Kibice pomiędzy walkami często pytali zawodników o zasady siłowania się na ręce." - mówi Arkadiusz Kwiatkowski - założyciel grupy SAMSON.

Zawodnicy „Samson Marklowice” wywalczyli trzy miejsca na podium.

 • Krystian Czylok – 3 miejsce w kategorii do 80 kg ręka prawa
 • Łukasz Tlołka – 3 miejsce w kategorii +80 kg ręka lewa
 • Łukasz Tlołka – 3 miejsce w kategorii +80 kg ręka prawa

"Podziękowania w imieniu całego klubu „Samson Marklowice” kierujemy do: Wójta Gminy Marklowice, DJ Marcel oraz Kibiców oraz Zawodników." - dodaje Pan Arek

Zobacz GALERIĘ

II Marklowicki Zlot Motocykli już za nami

zlot 2017 3W sobotnie popołudnie (30.09.2017 r.) zjechali się motocykliści z całego regionu, żeby wspólnie się pobawić, porozmawiać o swoich maszynach, zintegrować się. Impreza rozpoczęła się przejazdem kilkuset motorów ulicami Marklowic. Można było podziwiać cruisery, choppery, ścigacze a nawet udało się wypatrzeć trajkę.

Kierowcy motocykli zebrali się na Słonecznej Wyspie, gdzie chętnie odpowiadali na wszystkie motoryzacyjne pytania dotyczące ich pojazdów. Nie trzeba było ich również namawiać do wzięcia udziału w konkursach, np. można było zmierzyć się w konkurencjach: rzutu tłokiem do opony, czy wykręcaniu świecy z WSK-i na czas. Sporym zainteresowaniem zebranych cieszył się również konkurs na najgłośniejszy motor, co było oczywiście skrupulatnie mierzone sonometrem. Wyłoniono również najstarszy motor dobrze utrzymany i seniora zlotu.

Spotkanie uświetnili swoim występem rockowy zespół DPSA – grupa, która  swoją twórczością stara się nieść pozytywne przesłanie a także zachęcać ludzi do aktywnego spędzania życia.  Mogliśmy na scenie podziwiać również tancerki z grupy APLAUZ a także wysłuchać koncertu duetu ED-KA.

Było również coś dla podniebienia. Zebranych poczęstowano kawą i ciastkiem a także ciepłą grochówką.

Mamy nadzieję, że ta impreza już na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń w naszej Gminie.

zlot 2017 1 zlot 2017 2 zlot 2017 4

Otwarty bieg uliczny 2017

bieg2017Ponad 200 uczestników wzięło udział w sobotnim biegu ulicznym o puchar Wójta Gminy, który odbył sie pod hasłem: "Alkohol nie czyni mistrza - biegaj razem z nami". Na dystansie 100 metrów pobiegli najmłodsi, chłopcy a po nich dziewczynki z roczników 2011 i młodsi. Najmłodsi zawodnicy mieli zaledwie 2 latka.

Zarówno dziewczynki i chłopcy z roczników 2010-2009 mieli do pokonania 200 metrów a nieco starsi od nich z roczników 2008-2007 oraz w kolejnych biegach roczniki 2006-2005, pobiegli na dystansie 600 metrów. Z dystansem 1200 metrów musieli się zmierzyć roczniki 2004-2003 oraz 2002-2000 zarówno chłopcy i dziewczyny.

Na koniec odbył się bieg główny. Zawodnicy z roczników 1999 i starsi, mieli do pokonania 4750 metrów. Trasa biegła ulicami: Astrów, T. Zana, Bławatkowa, Jabłoniowa, Wiśniowa, T. Zana, Astrów. Bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Winkler z czasem 15:02.

Dodać należy również, że zawody były bardzo dobrze przygotowane pod względem organizacyjnym. Sprawnie działało biuro zapisów, szybko ogłoszono wyniki. Wszystkie trasy były oznaczone kolorami, zabezpieczone przez strażaków z marklowickiej OSP.

Zobacz GALERIĘ

Czytaj więcej...

Ogólnopolskie Spotkanie UKS i Puchar Śląska w biegach na nartorolkach 2017

nartorolki2017 1W ubiegły weekend (23-24.09.2017 r.) odbyły się zawody w biegach na nartorolkach. Pierwszego dnia podczas Ogólnopolskiego Spotkania UKS-ów, mimo rzęsistego deszczu i zimna, wystartowało 130 adeptów biegów na nartorolkach, żeby walczyć o tytuł Mistrza Polski w swoich kategoriach. Dzieci miały do pokonania, stylem łyżwowym, kolejno trasy 2km – młodsze dzieci i 4km  starsze dzieci, co dawało  jedno lub dwa okrążenia wyznaczonej trasy.

Zawodnicy naszego UMKS Marklowice odnotowali bardzo dobre wyniki.

W kategorii: Juniorki F ur. 2008 i młodsze dyst. 2 km, 2 miejsce uzyskała Aleksandra Chrószcz, 4 miejsce Julia Piekorz a 5 miejsce Nadia Mańka. W kategorii: Juniorka E ur. 2006-2007 dyst. 2 km, na 4 miejscu dojechała Karolina Chrószcz. W kategorii: Juniorka D ur. 2004-2005 dyst. 2 km, 5 miejsce uzyskała Lilianna Nowak, 23 miejsce – Hanna Szmit a 27 miejsce - Oliwia  Przesdzing.
W kategorii Juniorka C ur. 2002-2003 dyst. 4 km, na 18 miejscu dotarła Zuzanna Dudek.
W kategorii Junior E ur. 2006-2007 dyst. 2 km, 1 miejsce przypadło Kamilowi Winklerowi, jego koledzy dotarli kolejno na 7 miejscu Kamil Antończyk, 10 miejsce – Konrad Klaja i 12 miejsce Miłosz Tomecki. W kategorii: Junior D ur. 2004-2005 dyst. 2 km, na 7 miejscu zameldował się Artur Baczyński, na 16 miejscu - Jakub  Tomecki, na 21 miejscu Paweł Olma. W kategorii: Junior C ur. 2002-2003 dyst. 4 km, z 22 miejscem dojechał Marcin Warzecha.

nartorolki2017 5 nartorolki2017 4 nartorolki2017 3

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

 1. Parafianie podziękowali za 30 lat istnienia Parafii.
 2. Jedyne takie wyścigi w Polsce
 3. Witaj Szkoło!
 4. Siatkówka plażowa 2017 r.
 5. Dożynki 2017 okiem kamery

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00