Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
piątek 15 styczeń 2021

Jakość powietrza

XXII Dni Marklowic - sobota

Świętowanie XXII Dni Marklowic rozpoczęło się meczem piłkarskim na boisku przy gimnazjum. Na murawie spotkali się oldboje reprezentujący KS „Polonia” Marklowice oraz reprezentujący społeczność marklowicką - radni i pracownicy gminy. Połówki meczu trwały po 30 minut a w polu spotkało się po 5 zawodników plus bramkarze. Po zaciętej walce, spotkanie zakończyło się wynikiem 12:8 dla reprezentacji gminnej, zaś w pokazie rzutów karnych oldboje „Polonii” wygrali 5:4. Mecz uświetniły swoim występem cheerleaderki z Aplauzu oraz młodzicy „Polonii”, którzy robili wrzawę na trybunach śpiewając stadionowe przyśpiewki przy akompaniamencie bębna. Mecz był również inauguracją obchodów 95-lecia Klubu Sportowego „Polonia” Marklowice.

xxii dni mecz 2 xxii dni mecz 3 xxii dni mecz 1

Tymczasem na scenie na placu za Urzędem Gminy w siłowaniu na rękę mierzyli się zawodnicy klubu sportowego „Samson Marklowice”.  Klub zaprezentował swoich zawodników, z których sześciu stoczyło walki. Były to 3 walki 3-rundowe. Sędzią głównym był Arkadiusz Kwiatkowski, sędzia kategorii B. W pierwszej walce wystąpili: Radosław Waltar oraz Dawid Niesporek - wygrał Dawid Niesporek. W drugiej walce wystąpili: Tobiasz Pierchała oraz Rafał Bernacki - wygrał Rafał Bernacki. Obydwoje zawodnicy w ostatnich mistrzostwach Europy, które odbyły się w Katowicach reprezentowali Polskę. W ostatniej walce wystąpili: Tomasz Durda oraz Tomasz Stefaniak - wygrał bardziej doświadczony zawodnik Tomasz Stefaniak, który również był reprezentantem Polski na mistrzostwach Europy w kategorii Masters.
Gościem specjalnym była Pani Maria Juroszek mieszkanka Cieszyna, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy oraz złota medalistka mistrzostw świata. Pani Maria startuje w kategorii osób niepełnosprawnych, jednak również dobrze radzi sobie w kategorii „sprawnych”. Na ostatnich mistrzostwach Europy zdobyła brązowy medal zarówno w kategorii niepełnosprawnych jak i w kategorii sprawnych.

xxii dni samson 1 xxii dni samson 2 xxii dni samson 3

Pod namiotami spotkali się młodzi kucharze, by rywalizować w przygotowaniu najlepszych wariacji szaszłykowych. Łącznie w konkursie kulinarnym wzięło udział 9 drużyn kucharzy amatorów i profesjonalistów. Amatorzy reprezentowani byli przez uczniów naszego gimnazjum zaś profesjonalistów reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego. Były szaszłyki na słodko, na ostro, mięsne i owocowe. Przy takiej różnorodności nie łatwe zadanie miało Jury przy wyborze tych najlepszych. Jury w składzie: Halina Piszczan, Beata Jaromin-Buczek (przedstawicielka Agencji Rynku Rolnego), Bożena Szlufik i Judyta Lamża oceniało przede wszystkim: smak potrawy, dobór dodatków, formę i estetykę podania oraz przygotowanie stanowiska.

xxii dni kucharze 1 xxii dni kucharze 3 xxii dni kucharze 4

Wyłoniono zwycięzców. Wśród amatorów na podium stanęli: I miejsce – Klaudia Bugiel i Hanna Klimek; II miejsce – Patrycja Burszczyk i Weronika Pawlas; III miejsce – Paulina Makowska i Klaudia Kamińska. Wśród profesjonalistów na podium stanęli: I miejsce – Wiktoria Warzeszka i Kacper Luleczko; II miejsce – Karolina Waler i Patrycja Mandera; III miejsce – Magdalena Fyrla i Weronika Głąbica.

Po wyczerpującym meczu na scenę wywołano byłych zawodników „Polonii” Marklowice. Wójt Gminy – Tadeusz Chrószcz złożył na ręce zebranych podziękowania i wyrazy uznania za wieloletnią pracę, która przyczyniła się do wielu sportowych sukcesów i rozwoju piłki nożnej w naszej gminie. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Krzysztof Płonka, Mieczysław Szypuła, Bronisław Wita, Janusz Rączka, Tadeusz Michalik, Gabriel Kordek, Zbigniew Stencel, Andrzej Lech, Leszek Chrószcz, Henryk Krakowczyk, Jerzy Badaj, Jerzy Wolny, Jacek Skupień, Damian Marcol, Marian Kolarski, Tadeusz Nawrat, Wincenty Szramek, Janusz Stencel, Ireneusz Szramek, Joachim Szulik, Adam Szulik, Walenty Szulik, Jerzy Szulik, Czesław Kuśka, Krzysztof Konieczny, Roman Sładek, Bogusław Kaletka, Leszek Sachs, Janusz Kolarski, Jacek Kołek, Stanisław Psota. Także za wieloletnie zasługi w działaniu na rzecz klubu, podziękowania otrzymała Iwona Antończyk.

xxii dni polonia 1 xxii dni polonia 2 xxii dni polonia 3

W sobotnim programie znalazły się również: symultana szachowa, która cieszyła się zainteresowaniem młodych graczy (zakończyła się wynikiem 8:0 dla prowadzącego) oraz integracyjne zabawy. Pod patronatem kampanii „Postaw na rodzinę”, marklowickie rodziny reprezentujące lokalne grupy i stowarzyszenia wzięły udział w zabawach z nutką konkurencji. Trzeba było wykazać się zręcznością, celnością, współpracą między członkami rodziny i refleksem. W ten wesoły sposób pokazano, że warto promować solidarność międzypokoleniową, budowanie prawidłowych relacji między rodzicami i dziećmi oraz wspólne spędzanie czasu.

xxii dni symultana 2 xxii dni symultana 1 xxii dni symultana 3
xxii dni zabawy 2 xxii dni zabawy 1 xxii dni zabawy 3

Z okazji Dni Marklowic  została udostępniona tworząca się Izba Historii i Tradycji Marklowic. Zwiedzający mogli zobaczyć kilka ekspozycji z zebranych dotychczas eksponatów, między innymi „grosz praski” z XIV w. znaleziony na ul. Porzeczkowej, lampy górnicze, meble i sprzęt gospodarstwa domowego (wszystko ze zbiorów mieszkańców Marklowic), czy kącik poświęcony historii amerykańskiego bombowca i poległych lotników w Marklowicach w 1944 r. Na miejscu członkowie Towarzystwa Miłośników Marklowic chętnie udzielali zwiedzającym wyczerpujących informacji na temat zbiorów. Była możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi, gdzie jako pierwszy wpisu dokonał Wójt Gminy – Tadeusz Chrószcz, dziękując za tak wspaniałą inicjatywę, upamiętniającą historię i tradycje naszej „Małej Ojczyzny”. Podziękował Zarządowi  TMM za zaangażowanie w przygotowanie Izby, zaznaczając jednocześnie, że takie miejsce w Marklowicach powinno być. Z zaproszenia skorzystała również Pani Krystyna Benisz ofiarodawczyni zbiornika paliwa z rozbitego amerykańskiego bombowca. Nie zabrakło również przedstawicieli Rady Gminy.

xxii dni izba 1 xxii dni izba 2 xxii dni izba 3


Swój kącik znalazła także Fundacja Akademia Rozwoju Kreatywnego, której głównym celem jest wspieranie dzieci, młodzieży i dorosłych w dziedzinie edukacji. Dzięki ich działaniu dzieci mogą dowiedzieć się jakie prawa rządzą światem, jak zdrowo się odżywiać, czy poznawać historię regionu poprzez zadania plastyczne. Podczas Dni Marklowic, zaprezentowali różne eksperymenty z dziedziny fizyki.

xxii dni fundacja 1 xxii dni fundacja 2 xxii dni fundacja 3

Coś dla siebie znaleźli także Ci, którzy przyszli pośpiewać i potańczyć. Podczas występu zespołu „De facto”, co prawda nieśmiało, ale kilka par wyszło na parkiet. Zaś na zakończenie, tych najwytrwalszych bawił DJ Kaktus.

xxii dni de facto 1 xxii dni de facto 2 xxii dni de facto 3
xxii dni kaktus 1 xxii dni kaktus 2 xxii dni kaktus 3

Zapraszamy do GALERII

Próbny alarm

megaphoneW dniach 6-8 czerwca br.  (termin zapasowy 9 czerwca br.) na terenie kraju przeprowadzone zostanie ćwiczenie RENEGADE-SAREX 17/I, organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Są to manewry wojskowe na wypadek naruszenia przestrzeni Rzeczpospolitej Polskiej przez obcy statek powietrzny o statusie Renegate, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. W związku z powyższym w wielu miastach Polski mogą zawyć syreny alarmowe. Podczas ćwiczenia odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk modulowany trwający trzy minuty - oznaczający ogłoszenie alarmu oraz dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu.

Zapraszamy do zwiedzania Izby Historii i Tradycji Marklowic

izba 2 3Wójt Gminy wraz z Towarzystwem Miłośników Marklowic serdecznie zapraszają do zwiedzania podczas obchodów XXII Dni Marklowic  tworzącej się Izby Historii i Tradycji Marklowic (pomieszczenie po GCI w tzw. budynku „Grzonkowiny”,  wejście od strony gimnazjum).

Okazja do zwiedzania w godzinach od 16.00 do 19.00 w sobotę (03.06.) oraz w niedzielę od godz. 15.00.  Będzie można zobaczyć m.in. grosz praski z XIV w. znaleziony na ul. Porzeczkowej, figurę św. Nepomucena z kapliczki nad stawem, drewniane figurki ze starych domów z Marklowic przedstawiające świętych, dawny sprzęt gospodarstwa domowego czy ciekawy kącik poświęcony historii amerykańskiego bombowca i poległych lotników w Marklowicach w 1944 r.

W hallu będzie możliwość nabycia pamiątek i gadżetów promujących Gminę Marklowice.

izba 2 1 izba 2 2 izba 2 11
izba 2 7 izba 2 8 izba 2 9
izba 2 4 izba 2 5 izba 2 6

Wakacyjny Kiermasz Pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim w dniu 21.06.2017 r. w godzinach od 13.30 – 16.00 organizuje Wakacyjny Kiermasz Pracy. Do udziału w kiermaszu zaproszono pracodawców, agencje zatrudnienia oraz przedstawicieli Ochotniczych Hufców Pracy, którzy będą przedstawiać propozycje pracy dla osób młodych, uczniów oraz studentów na okres wakacji.

Wakacyjny Kiermasz Pracy odbędzie się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim (ul. Szkolna 1, Wodzisław Śląski).

W celu skorzystania z usług Ochotniczych Hufców Pracy podczas kiermaszu należy wypełnić załączony formularz (ankieta poszukującego pracy).
W przypadku osób niepełnoletnich (od 16 do 18 lat) dodatkowo formularz musi być podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

Ankieta poszukującego pracy - pobierz (.pdf 82,6 KB)

wakacyjny kiermasz pracy 2017 650

Eliminacje konkursu "Rozśpiewane Morawskie Wrota" za nami!

Wczoraj tj. 29.maja 2017 r. w auli marklowickiego Gimnazjum w popisach wokalnych rywalizowali mieszkańcy gmin działających pod szyldem Stowarzyszenia LGD „Morawskie Wrota”. W eliminacjach I edycji konkursu wokalnego „Rozśpiewane Morawskie Wrota” organizowanego przez Gminę Marklowice wzięło udział 27 osób.

Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe: 7-12 lat, 13-19 lat, 20-25 lat, od 26 lat.

rozspiewane morawskie wrota 2017 4Jury obradowało w składzie: Klaudia i Kasia Chwołka – wokalistki sceny śląskiej, ambasadorki śląskiej tradycji; Joanna Spandel – muzyk, wokalistka, skrzypaczka, nauczyciel emisji głosu; Tomasz Ciba – muzyk, kompozytor, właściciel agencji artystycznej. Uczestnicy byli oceniani w kryteriach: wyrazu artystycznego, doboru repertuaru, czystości wykonania i ogólnego wrażenia.

Na podium stanęli: w kategorii 7-12 lat: I miejsce – Ewelina Kozub z Lubomii, II miejsce – Klaudia Tomala z Godowa, III miejsce ex aequo – Anna Fajkier z Syrynii i Milena Fros z Krostoszowic. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Magdalena Komarek z Mszany.

W kategorii 13-19 lat: I miejsce ex aequo – Wiktoria Bańczyk z Syrynii i Karol Wasilewski z Marklowic, II miejsce – Natalia Maciejczyk z Gorzyc, III miejsce – Julia Migas z Syrynii. Wyróżnienia powędrowały do Martyny Gajdy z Gorzyc i Kingi Kimmel z Krzyżanowic.

rozspiewane morawskie wrota 2017 1Do koncertu podczas XXII Dni Marklowic zakwalifikowane zostały również uczestniczki starszych kategorii: Weronika Gojny i Iwona Fojcik z Marklowic.

Finaliści oprócz otrzymania nagród rzeczowych, zaśpiewają na scenie XXII Dni Marklowic (04 czerwca 2017 r.), a także będą mieli okazję zarejestrować swoje wykonania w studiu nagraniowym.

W przesłuchaniu uczestniczyli również Wójt gminy Marklowice – Tadeusz Chrószcz i Kierownik biura LGD „Morawskie Wrota” – Lucyna Gajda.

Zobacz GALERIĘ

rozspiewane morawskie wrota 2017 2 rozspiewane morawskie wrota 2017 3 rozspiewane morawskie wrota 2017 7
rozspiewane morawskie wrota 2017 8 rozspiewane morawskie wrota 2017 5 rozspiewane morawskie wrota 2017 6

Herby Powiatu Wodzisławskiego

Uczniowie z marklowickiego Gimnazjum wzięli udział w zajęciach łączących historię powiatu z atrakcyjnymi warsztatami plastycznymi. Młodzież pod okiem dyplomowanego artysty malarza Marcina Uliarczyka, twórczo wykonywała herby Powiatu Wodzisławskiego w postaci witraży papierowych.

herby powiatu 2017 1 herby powiatu 2017 2 herby powiatu 2017 3

Zajęcia artystyczne odbyły się pod nazwą „Odkrywanie historii – Herby Powiatu Wodzisławskiego” - jest to kolejny projekt, organizowany przez Fundację Akademia Rozwoju Kreatywnego z Marklowic. Na zakończenie projektu planuje się wernisaż arcydzieł młodych ludzi, który odbędzie się w Muzeum Wodzisławskim z udziałem mieszkańców powiatu wodzisławskiego, wdniu 14.06.2017r., godzina 17:00.

Zapraszamy naszych mieszkańców na ten wernisaż.

APLAUZ MISTRZEM i V-CE MISTRZEM POLSKI!!!!

Trzydniowe  XIX Mistrzostwa Polski  Mażoretek, które trwały od 19-21 maja 2017 r. a odbyły się w hali „Azoty” w Kędzierzynie-Koźlu, zgromadziły  1800 zawodniczek ze 128 zespołów. Był tam również nasz APLAUZ!

Imprezę zainicjował barwny przemarsz przez centrum miasta, po czym rozpoczęła się walka o medale. W hali widowiskowo-sportowej „Azoty”, tancerki z 72 miast zaprezentowały 597 choreografii scenicznych, w tym 198 formacji scenicznych, 48 przemarszów oraz 431 małych form tanecznych.

Podczas  XIX Mistrzostw Polskich Mażoretek zespół APLAUZ wystartował z czterema tańcami  w różnych kategoriach tanecznych.
Upragnione złoto czyli tytuł Mistrza Polski dziewczyny zdobyły w kategorii - seniorki baton klasyczny w składzie: Patrycja Skupień, Natalia Rutkowska, Martyna Draga, Adriana Barteczko, Natalia Cuber, Natalia Dolnik, Emilia Nawrat, Georginia Kłapsia, Emilia Witek, Oliwia Hofman, Patrycja Wróbel, Martyna Gonsior, Karolina Niemiec.

Kolejnym sukcesem zespołu jest zdobycie tytułu v-ce Mistrza Polski w kategorii defilada pom-pom seniorki w składzie: Patrycja Skupień, Natalia Rutkowska, Martyna Draga, Adriana Barteczko, Natalia Cuber, Natalia Dolnik, Emilia Nawrat, Georginia Kłapsia, Emilia Witek, Martyna Pękała, Weronika Skupień, Karolina Niemiec, Martyna Gonsior.

Pozostałe dwa tańce również z wysokimi wynikami:

  • 5 miejsce - mini formacja kadetki pom-pom w składzie: Oliwia Barteczko, Martyna Morgała, Kinga Skupień, Dominika Zając, Nikola Irzyk, Emilia Komraus
  • 7 miejsce - solo Karolina Niemiec

Punktowane były: dobór muzyki, estetyka tańca,  choreografia, perfekcyjne i poprawne wykonanie elementów tanecznych ustalonych w regulaminie i strój. Były również punkty karne za złe wykonanie wymaganych elementów, potknięcia,  upuszczenie rekwizytów.

„Był bardzo wysoki poziom i nie było łatwo. Emocje wzrastały cały czas, gdyż była bardzo duża konkurencja. O podium walczyły mażoretki z całej Polski.” - komentuje Pani Monika Rutkowska -  Prezes Stowarzyszenia Artystycznego Zespołu Aplauz. „Szczególnie dziękujemy Naszym Mażoretkom oraz Pani Ilonie Świerczek i Panu Jerzemu Grech za wspólną pracę na rzecz zespołu i przygotowanie do sukcesu.” - dodaje.

Wszystkim, którzy ciężko pracowali na tak wysokie lokaty należą się ogromne gratulacje!!!

Dodać należy, że Mistrzostwa zorganizowało Stowarzyszenie Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich w Opolu. Impreza tej rangi odbyła się w Kędzierzynie-Koźlu już po raz trzeci. Imprezę objęła honorowym patronatem prezydent miasta Sabina Nowosielska.

aplauz mistrz 2017 1 aplauz mistrz 2017 2 aplauz mistrz 2017 4
aplauz mistrz 2017 3 aplauz mistrz 2017 5 aplauz mistrz 2017 6
aplauz mistrz 2017 7 aplauz mistrz 2017 8 aplauz mistrz 2017 9

Nominacja na dyrektora przedszkola wręczona

nominacja dyr przedszkola 2017

W dniu 23 maja 2017 r. Wójt Gminy wręczył Pani Wiolecie Dudziak-Radeckiej dokument powierzenia stanowiska dyrektora Przedszkola „Akademia Wyobraźni” w Marklowicach na okres pięciu lat, to jest do 2022 r.

Przeprowadzony w marcu konkurs na to stanowisko nie został rozstrzygnięty, ponieważ żaden z kandydatów nie otrzymał bezwzględnej większości głosów. Wójt powierzył stanowisko dyrektora Pani Wiolecie Dudziak-Radeckiej – nauczycielce Szkoły Podstawowej nr 1 w Marklowicach, która spełniła wszystkie konieczne wymogi do objęcia stanowiska dyrektora przedszkola. Jej kandydatura uzyskała akceptację Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz pozytywną opinię Rady Pedagogicznej Przedszkola „Akademia Wyobraźni”.

Pani Ewa Winkler, obecna dyrektor przedszkola, przechodzi na emeryturę. Uroczyste pożegnanie Pani dyrektor odbędzie się w czerwcu, na zakończenie zajęć dydaktycznych w przedszkolu.

XLII sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

Szanowni Państwo,

sesja SZGiP 2017 1Uprzejmie informuję, iż w dn. 19 maja 2017 r. (piątek) - na zaproszenie p. Anny Hetman, Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój - odbyła się w Jastrzębiu-Zdroju XLII sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (regionalnej organizacji samorządu lokalnego województwa śląskiego). W XLII sesji Zgromadzenia Ogólnego wziął udział p. Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski, p. Grzegorz Wolnik - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego oraz p. Tomasz Zjawiony - Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. W XLII sesji Zgromadzenia Ogólnego uczestniczyło 71 delegatów – prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów (lub zastępców), reprezentujących 132 gminy i powiaty członkowskie Związku (liczba członków stowarzyszenia w ostatnich kilkunastu miesiącach stale wzrasta).

W trakcie XLII sesji odbyła się dyskusja nt. koniecznych działań w związku z przeprowadzanymi i planowanymi zmianami w ustroju samorządu terytorialnego z udziałem zaproszonych gości reprezentujących ogólnopolskie i regionalne organizacje samorządowe:

  1. p. Zygmunta Frankiewicza – Prezesa Związku Miast Polskich;

  2. p. Henryka Brzyszcza – Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego, Prezesa Stowarzyszenia Związku Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego, który w pierwszym półroczu br. sprawuje prezydencję w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (utworzonego przez dziewięć regionalnych organizacji samorządowych).

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej pod budownictwo usługowe własność: Skarb Państwa - Gmina Marklowice
  2. Aplikacja „Moja Komenda” – kontakt z policją i dzielnicowymi na wyciągnięcie ręki
  3. Obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach - Marcel
  4. Taka Niedziela!
  5. Zapraszamy na Odpust

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00