Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
sobota 24 październik 2020

Grypa ptaków

kuryNa terenie Europy (Holandia, Niemcy, Wielka Brytania) w ostatnim czasie stwoerdzono kilkanaście ognisk grypy ptaków, wirus H5N8 wyizolowany został również od ptaków dzikich na terenie Niemiec i Holandii.

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynariii w Wodzisławiu Śląskim zwraca uwagę na konieczność wzmożenia w tym zakresie czujności przez producentów drobiu - zarówno utrzymujących drób w warunkach fermowych jak i osób utrzymujących ptaki w chowie przydomowym.

Co to jest ptasia grypa?

To bardzo zaraźliwa choroba wirusowa atakująca wszytskie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych (największe straty w hodowlach kur i indyków).

Wirus może przeżyć w środowisku kurnika do 5 tygodni, w mięsie drobiowym nawet 30 dni, dezaktywuje go obróbka termiczna. Wirus jest wrażliwy na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne. Najczęstszym źródłem zakażenia są ptaki wolno żyjące będące bezobjawowymi nosicielami, a w szczególności migrujące ptaki wodne. Wirus wydalany jes do środowiska w dużych ilościach z kałem oraz w wydzielinie z oczu i dróg oddechowych.

Do zakażenie dochodzi przez kontakt bezpośedni (kontakt z dzikimi ptakami) oraz pośrednio poprzez zanieczyszczone pasze, środowisko, sprzęt. środki transportu i ludzi.

Czytaj więcej...

Marzec - Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt

Sterylizacja i kastracja psów i kotów jest jednym z bardziej pospolitych i bezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, wykonywanych codziennie w gabinetach weterynaryjnych w całej Polsce, który niesie sporo korzyści dla samych psów i kotów.

dog-1217513 1280

Coraz większa liczba właścicieli decyduje się na przeprowadzenie u swoich podopiecznych zabiegów sterylizacji czy kastracji. Wybór ten często wynika nie tylko z troski o zdrowie psów i kotów, ale również z chęci zapobiegnięcia niechcianym miotom; niejednokrotnie bardzo trudno jest znaleźć dom kilku psiakom i kotkom rocznie. Niestety, nadal niektórzy ludzie na sterylizacje patrzą jak na krzywdę wyrządzaną zwierzętom, równocześnie wielu z nich nie widzą nic złego w topieniu, duszeniu, czy porzucaniu na pewną śmierć szczeniaków i kociąt.

Czytaj więcej...

Zbieramy eksponaty do Izby Regionalnej

Towarzystwo Miłośników Marklowic zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców Marklowic posiadających stare, niepotrzebne przedmioty gospodarstwa domowego, rękodzieła, itp. o przekazanie ich na rzecz powstającej Izby Regionalnej Gminy Marklowice.

Chętni do podzielenia się swymi pamiątkami proszeni są o przyniesienie eksponatów do budynku urzędu gminy, pok. 306. Kontakt 32/4592847

izba regionalna luty 2017 8 izba regionalna luty 2017 9 izba regionalna luty 2017 5
izba regionalna luty 2017 1 izba regionalna luty 2017 11 izba regionalna luty 2017 12
izba regionalna luty 2017 10 izba regionalna luty 2017 3 izba regionalna luty 2017 7

Spotkanie w sprawie wdrażania zmian w systemie oświaty

klasaDyrektor Delegatury w Rybniku serdecznie  zaprasza przedstawicieli rodziców uczniów marklowickich  szkół na spotkanie z pracownikami Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatury w Rybniku, dotyczące wdrażania zmian w systemie oświaty od września 2017r. Zaprasza szczególnie  rady rodziców danej szkoły oraz  wszystkich innych rodziców zainteresowanych tym tematem.

Spotkanie odbędzie się dnia 2 marca 2017r. o godz. 16.30 w Gimnazjum w Marklowicach, ul. Wyzwolenia 152, 44-321 Marklowice.

Konsultacja w sprawie określenia kryteriów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do Przedszkola Akademia Wyobraźni

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Gminy Marklowice

 1. Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego  do Przedszkola Akademia Wyobraźni prowadzonego przez Gminę  Marklowice oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
 2. Opinie i uwagi należy składać w formie pisemnej do dnia 28 lutego 2017 r. bezpośrednio do Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach.
 3. Uwagi i opinie dotyczące przedmiotu konsultacji, o którym mowa w pkt 1 powinny zawierać odniesienie do konsultowanego dokumentu (nazwa dokumentu, artykuł, paragraf, punkt) wraz z uzasadnieniem i propozycjami zmian.
 4. Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach.

PROJEKT UCHWAŁY

Konsultacje w sprawie określenia kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym przy przyjęciu kandydatów zamieszkałych poza obwodem do publicznej szkoły podstawowej

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Gminy Marklowice

 1. Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym przy przyjęciu kandydatów zamieszkałych poza obwodem do publicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę Marklowice oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
 2. Opinie i uwagi należy składać w formie pisemnej do dnia 28 lutego 2017 r. bezpośrednio do Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach ul. Wyzwolenia 71 lub przesłać droga elektroniczną na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 3. Uwagi i opinie dotyczące przedmiotu konsultacji, o którym mowa w pkt 1 powinny zawierać odniesienie do konsultowanego dokumentu (nazwa dokumentu, artykuł, paragraf, punkt) wraz z uzasadnieniem i propozycjami zmian.
 4. Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach.

PROJEKT UCHWAŁY

WAŻNE!

info star pow 2017Starosta wodzisławski informuje, że w dniach 20.02.2017 r. - 10.03.2017 r. w godzinach od 8.00 - 14.00, właściciele nieruchomości w Marklowicach mogą sprawdzić dokumenty związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków na obszarze gminy Marklowice.

Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz dokument własności lub władania nieruchomością.
Szczegóły w ogłoszeniu.

Informacji udzielą pracownicy wydziału Geodezji Starostwa przy ulicy Mendego 3.

Informacja - pobierz (.pdf 333KB)

Paczkomat już działa!

paczkomat 1 paczkomat 2 paczkomat 3

 Od 18.01.2017 r. działa paczkomat firmy InPost, usytuowany przy ulicy Wyzwolenia 154 (z boku budynku). Zachęcamy do korzystania.

Zrób zakupy
Przy zakupach w sklepie internetowym wybierz opcję dostawy do Paczkomatu. Podaj swój numer telefonu i adres e-mail oraz wybierz Paczkomat, który znajduje się w najbardziej dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Listę maszyn znajdziesz na stronie https://twoj.inpost.pl/pl/znajdz-punkt-inpost marklowicki paczkomat to: MKL01N

Zaczekaj na powiadomienie
W momencie nadania paczki przez nadawcę, otrzymasz specjalny komunikat mailowy.
Co więcej – w chwili dostarczenia przesyłki do Twojego Paczkomatu otrzymasz od nas powiadomienie z kodem odbioru (6 cyfr). Zachowaj je, by móc odebrać paczkę!

Odbierz paczkę
Podejdź do Paczkomatu i podaj na ekranie swój numer telefonu oraz kod odbioru. Po chwili otworzy się skrytka z Twoją paczką.
Na odbiór masz 72 godziny od momentu otrzymania powiadomienia. Jeśli nie masz czasu, poproś kogoś zaufanego, by zrobił to za Ciebie!

Więcej informacji na temat korzystania z paczkomatu dostępne na stronie: https://twoj.inpost.pl/pl/centrum-pomocy

Wyborco!

Kliknij aby powiększyć.

wyborco 1a 2017 wyborco 2a 2017

Więcej artykułów…

 1. Spotkanie Społecznej Rady Konsultacyjnej
 2. Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na zadania publiczne Gminy Marklowice w dziedzinie „kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji” oraz „upowszechnianie kultury fizycznej i sportu” na 2017 rok
 3. Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Gminy Marklowice w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu w 2017 roku i zawarcia z wybranymi podmiotami umowy wsparcia realizacji niniejszego zadania
 4. Rozstrzygnięcie konkursu ofert na zadania publiczne Gminy Marklowice na udzielenie świadczenia usług zdrowotnych na 2017 rok.
 5. Ferie dobiegają końca!

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00