Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
sobota 15 sierpień 2020

Uroczystości 11 listopada 2016

11 listopada 2016 1Jak co roku, 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości, przedstawiciele władz naszej gminy wraz z mieszkańcami w towarzystwie pocztów sztandarowych wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny.

Następnie pod pomnikiem Powstańców Śląskich oraz pod tablicą poległych w latach 1939-1945, Wójt oraz przedstawiciele Rady Gminy złożyli wiązanki kwiatów. Młodzież szkolna zapaliła symboliczne znicze, zaś harcerze złożyli wiązanki kwiatów w imieniu kombatantów.

11 listopada 2016 2 11 listopada 2016 3 11 listopada 2016 4

Udane zawody Marklowickich Karateków

zawody tae kwon do krapkowice 2016 1W sobotę 05.11.2016 r. zawodnicy UKS "WON-HYO" z Marklowic, przygotowywani przez trenera P. Jerzego Gawełczyka startowali w Mistrzostwach Opolszczyzny - All Style Karate. Zawody odbyły się w Krapkowicach, startowało w nich 120 zawodników z różnych stylów karate w tym i nasza 15 osobowa drużyna Taekwondo.

Zawody odbyły się w następujących konkurencjach: techniki specjalne (dzieci kopnięcia na czas reszta kategorii wiekowych kopnięcia z wyskoku), walki soft (walki pałkami ), walki semi contakt (walki przerywane) i układy formalne. Zawodnicy naszego klubu start mogą zaliczyć do kolejnego udanego, do czego zdążyli już nas przyzwyczaić rozsławiając siłę sportową naszej gminy, zdobywając na Mistrzostwach 21 medali: 3 złote, 10 srebrnych i 8 brązowych.

Dodatkowo cieszy fakt że najlepszą zawodniczką turnieju wybrano naszą zawodniczkę Oliwię Korbel, która zdobyła 3 medale w każdej konkurencji w której startowała pozostali medaliści to Kacper Nowak, Adrian Mika, Patrycja Koszut, Sonia Rduch, Bartosz i Dominika Zając, Kacper Durczok, Daniel Wojtaś, Gabriel Heliosz, Gracjan Gil i Wiktor Kozub. Pozostali zawodnicy którym nie udało się tym razem wywalczyć medali także zasługują na gratulacje za chęć walki plasując się tuż poza podium.

zawody tae kwon do krapkowice 2016 5 zawody tae kwon do krapkowice 2016 16 zawody tae kwon do krapkowice 2016 30

Najbardziej cieszy postawa naszych najmłodszych zawodników, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportami walki. Szczególne podziękowania należą się Gminie Marklowice i rodzicom naszych zawodników za pomoc finansową jak i organizacyjną, bez której wyjazd na zawody nie byłby możliwy oraz trenerowi P. Jerzemu Gawełczykowi za solidne przygotowanie zawodników do mistrzostw.

Należy nadmienić, że ostatni sprawdzian formy naszych zawodników odbędzie się 10.12.2016r. na III MIKOŁAJKOWYCH Zawodach Taekwondo organizowanych przez nasz klub w Gminnej Hali Sportowej, na które już serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.

Zobacz GALERIĘ

Wyspa gotowa do sezonu zimowego

wyspa jesien 2016 1Jesień w pełni, a tym czasem na Wyspie trwają przygotowania do sezonu zimowego. Pracownicy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej zabezpieczyli fontanny i strumyk, oczyszczono Wyspę i jej obejście z opadłych liści. Już niedługo, bo 15 listopada rozpocznie się tam montaż sztucznego lodowiska. Wiem, że na to czekacie!

wyspa jesien 2016 2 wyspa jesien 2016 3

"Wszystko jest do osiągnięcia" - rozmowa z Krzysztofem Kosider

kosider 2016 1Z pięciopunktową przewagą Kadra Narodowa w Rugby na Wózkach pokonała drużynę Finlandii zdobywając puchar Mistrzostw Europy Dywizji B oraz uzyskując tym samym awans do Mistrzostw Europy Dywizji A.

Ten ogromny sukces został osiągnięty również dzięki wielkiej determinacji i woli walki naszego mieszkańca, Krzysztofa Kosider.

Na początek powiedz nam kilka słów o sobie. Jak długo jesteś na wózku i na czym polega Twoja niepełnosprawność?
Na wózku poruszam się od 9 lat, moja niepełnosprawność polega na porażeniu czterokończynowym, czyli niedowład nóg i rąk, który wystąpił na skutek urazu kręgosłupa szyjnego powstałego w wyniku wypadku podczas jazdy na rowerze.

Dla większości taka diagnoza to wyrok. Jak długo trwał Twój powrót do aktywnego życia i co dawało Ci siłę do walki?
Najtrudniejsze są pierwsze 2 lata, gdzie człowiek poznaje na nowo swoje ciało z jego ograniczeniami. Dopóki nie zainteresuje się nowymi możliwościami, nowymi dyscyplinami sportu, pokazującymi, że da się żyć na wózku, to jest ciężko. W tym momencie liczy się wsparcie najbliższych, ale i tak największą pracę na płaszczyźnie psychicznej trzeba wykonać samemu.

kosider 2016 2Jak wyglądały Twoje początki z rugby?
Ja do rugby trafiłem rok po wypadku, dzięki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i to był dla mnie taki przełomowy moment w tym nowym życiu na wózku. Przyjechał do mnie instruktor i zaproponował wspólny wyjazd na trening rugby do Czech (bo właśnie tam trenował) i w ten sposób zacząłem – od czeskiej drużyny.
Mija już 8 lat odkąd gram. Aktualnie jestem zawodnikiem poznańskiej drużyny Balian oraz zawodnikiem Reprezentacji Narodowej.

Czytaj więcej...

Niecodzienni goście w SP2

sp2 spotkanie 2016W piątek 21 października o godzinie 15.00 odbyło się spotkanie byłych nauczycieli i absolwentów naszej szkoły. Organizatorką tego wydarzenia była pani Kordula Nowak, która w ,,dwójce” pracowała jako nauczycielka, zaś w latach 1972 – 1987 pełniła funkcję kierownika.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Wójt Gminy Marklowice – pan Tadeusz Chrószcz, który jest również absolwentem naszej szkoły, pani Krystyna Roskosz – Adamczyk, pani Felicja Węgrzyn, pani Jadwiga Mandera, pani Ruta Musioł oraz pani Maria Staszak, będąca w latach 1987 -2007 dyrektorem naszej szkoły.

Po powitaniu gości przez panią dyrektor Jolantę Kominek głos zabrała pani Kordula Nowak  przedstawiając plan spotkania. Uroczystość rozpoczęła się krótkim występem artystycznym w wykonaniu uczniów klasy drugiej i trzeciej, po którym panie: Krystyna Roskosz – Adamczyk, Felicja Węgrzyn i Jadwiga Mandera ,,sprawdziły obecność swoich uczniów”. Frekwencja dopisała!

Zabierając głos pan Wójt wspominał swoje uczniowskie czasy, przedstawił zmiany jakie zaszły w szkole, szczególnie te dotyczące jej wyglądu i wyposażenia.  Podkreślił, że spotkanie zorganizowane przez panią Kordulę Nowak jest ważnym wydarzeniem dla wszystkich obecnych i cieszy się, że bierze w nim udział.

Goście mieli okazję zwiedzić szkołę – zwiedzający byli zachwyceni! Wielu z nich stwierdziło, że do takiej szkoły chętnie by wróciło, z sentymentem wspominając katedry i kaflowe piece, w których trzeba było palić.

Później przyszedł czas na wspomnienia, rozmowy, wspólne śpiewanie przy kawie i pysznym ,,kołoczu” ufundowanym przez Gminę Marklowice oraz wręczenie zaproszonym gościom przez panią Kordulę Nowak i pana wójta pamiątkowych upominków. Do końca wszyscy wspaniale się bawili, zaś żegnając się dziękowali za jego organizację!

Zobacz GALERIĘ

"Nasza stara, kochana Szkoła."

Dwa dorodne kasztany przy bramie
pilnują starej szkoły.
Nocą cisza tu stuletnia,
dniem słychać gwar wesoły.

Szkoła choć wiekowa - wygląda młodo.
Jest pięknie odnowiona, czaruje swą urodą.
I chociaż pamiętają ją nasze babcie,
to nie jest ubrana w ciepłe kapcie.

Nowe w niej ławki, nowe zabawki
i nowe komputery.
I choć pamięta drewniane tabliczki,
elementarze pradawne
a na strychu szepczą wspomnienia,
o tym, jak było tu dawniej.

To ukazuje się w pełnej krasie,
latem, zimą, na wiosnę
i tak jak przed laty
kwitną kasztany
i dzieci biegną radośnie.

Autor: Anna Nowak

Aplauz zdobywa kolejne nagrody

Dziewczyny z zespołu Aplauz po raz kolejny pokazały swoją klasę na Ogólnopolskim Festiwalu "PLĄSY DRAMY" w Pyskowicach zdobywając:

  • III miejsce w kategorii seniorki formacja pom-pom układ "Bassima"
  • wyróżnienie III stopnia dla młodszej grupy juniorek w kategorii formacja pom-pom układ "Hokus Pokus".

aplauz pyskowice 2016 1 aplauz pyskowice 2016 2 aplauz pyskowice 2016 3
aplauz pyskowice 2016 4 aplauz pyskowice 2016 5 aplauz pyskowice 2016 6

W hołdzie poległym

W hołdzie poległym oraz dla upamiętnienia najwyższej ofiary jaką ponieśli, gmina złożyła wieńce pod pomnikami Powstańców Śląskich, pod tablicą upamiętniającą poległych w 1939-45 a także pod Mogiłą Więźniów KL AUSCHWITZ - Birkenau.

pomniki wience 2016 1 pomniki wience 2016 2 pomniki wience 2016 3

Szlakiem zabytków techniki

tmm wycieczka guido 2016 2W kolejny wyjazd, zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Marklowic, z cyklu „Szlakiem Zabytków Techniki”, wybrało się liczne grono naszych mieszkańców, w rozpiętości wiekowej od lat kilku do n+1, a celem była zabytkowa kopalnia ”Guido” w Zabrzu.

Podzieleni na dwie grupy, każda z przewodnikiem, zjechaliśmy najpierw na poziom 170m, zwany poziomem Świętej Barbary, gdzie można było zapoznać się z trudami pracy kopalni z początku XX wieku   - okresem mechanizacji i postępu technicznego.

Poziom 320m to dwudziestowieczna kopalnia z wyposażeniem prawie do czasów współczesnych; wielu uczestnikom przypomniała się ich praca.

A wstępne podsumowanie tej wycieczki odbyło się w podziemnej restauracji, też na poziomie 320m, gdzie można było się posilić po wędrówce wyrobiskami i napić się, specjalnie warzonego dla tej kopalni  piwa, oczywiście o nazwie „GUIDO”.

tmm wycieczka guido 2016 1 tmm wycieczka guido 2016 3 tmm wycieczka guido 2016 4

Jakość wody w III kwartale 2016

jakosc wody 3 2016Zarząd Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji przesłał zbiorcze zestawienie parametrów jakości wody dostarczanej odbiorcom. Zestawienia te potwierdzają zgodność jakości dostarczanej wody z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Więcej artykułów…

  1. MZK przypomina o konieczności aktualizacji ulgi na przejazdy komunikacją miejską.
  2. Nadeszło jutro
  3. Jubileusz Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów
  4. Pomoc w tworzeniu i rozwijaniu przedsiębiorstw.
  5. Wyniki II-go Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Wójta Gminy Marklowice

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00