Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
sobota 24 październik 2020

Gwiazdka w Akademii Wyobraźni

przedszkole gwiazdka 2016 7Gwiazdka w Akademii Wyobraźni - to niezwykły dzień, tak jak niezwykłe są Święta Bożego Narodzenia. Pełne magii, dobrych życzeń, nadziei, spokojnej myśli, radości i szczęścia. Celebrowanie tych chwil przynosi tyle pozytywnych emocji, radości i wspólnych przeżyć, że staje się chwilą proszoną by trwała.

przedszkole gwiazdka 2016 1 przedszkole gwiazdka 2016 2 przedszkole gwiazdka 2016 3
przedszkole gwiazdka 2016 4 przedszkole gwiazdka 2016 5 przedszkole gwiazdka 2016 6

Spotkanie opłatkowe Koła Gospodyń - 2016

oplatek kolo 2016Rozpoczął się czas spotkań wigilijnych. Również kobiety z naszego Koła Gospodyń zebrały się by połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia świąteczne i wspólnie pokolędować. Do życzeń dołączył się również Wójt gminy, reprezentujący Radę gminy - Józef Kowol oraz przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Dawid Prochasek. Krótką, wspólną modlitwę przed posiłkiem odmówiliśmy z wikarym Maciejem Michałkiem. Spotkanie uświetniła grupa "CODA" prowadzona przez Ewę Skupień w krótkim repertuarze kolędowym.

Panie w świątecznych nastrojach i domowej atmosferze uchyliły rąbka tajników swoich kuchni, dzieląc się najlepszymi przepisami wigilijnymi i świątecznymi. Był czas na powspominanie dawnych czasów i przyjacielskie rozmowy.

Zobacz GALERIĘ

Maryjo, czy już wiesz? - koncert

maryjo czy juz wiesz koncert 1Kościół św. Stanisława B i M rozbrzmiał w niedzielę dźwiękami gitar, skrzypiec a nawet harfy, a wszystko to za sprawą koncertu adwentowego. "Maryjo, czy już wiesz?" - taki tytuł przybrało to niezwykłe, muzyczne rozważanie, przez które przeprowadzili nas: zespół Carrantuohill, w towarzystwie wokalistki Anny Buczkowskiej oraz chór kameralny AFMusic z Żor, pod dyrekcją Andrzeja Marcińca. W tytułowej piosence brały udział gimnazjaliści, absolwenci oraz Dzieci Maryi.

Zobacz GALERIĘ

Tłumnie przybyła widownia również brała udział w wydarzeniu, śpiewając z zaangażowaniem wraz z wykonawcami. Koncert wprowadził zebranych w świąteczną atmosferę, co pozwoliło na lepsze przygotowanie się do przyjęcia nowonarodzonego Dzieciątka w naszych sercach. Podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.

maryjo czy juz wiesz koncert 2 maryjo czy juz wiesz koncert 3 maryjo czy juz wiesz koncert 4

Spotkanie opłatkowe dla seniorów

wigilijka ops 2016 116 grudnia 2016 r.,  odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne z myślą o osobach starszych, samotnych i niepełnosprawnych, zorganizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Marklowicach.

Zobacz GALERIĘ

Spotkanie otwarł Wójt gminy Tadeusz Chrószcz życząc wszystkim, aby nowonarodzony Chrystus, rodził się w życiu każdego z nas i przemieniał nasze serca. Przewodnicząca Rady Gminy - Krystyna Klocek dołączyła życzenia błogosławieństwa Bożego, zaś ksiądz proboszcz Janusz Jojko życzył zebranym, byśmy za przykładem Maryi umieli tak samo z radością przyjąć rodzącego się Jezusa. Po modlitwie i pobłogosławieniu opłatka, przyszedł czas na składanie sobie życzeń.

Wszyscy zebrani przy wspólnym stole, starym obyczajem podzielili się opłatkiem i zasiedli do posiłku. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd, dzięki czemu upłynęło w świątecznej atmosferze.

wigilijka ops 2016 2 wigilijka ops 2016 3 wigilijka ops 2016 4

Kolejne nagrody dla APLAUZU

aplauz magia tanca 2016

W Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach odbył się Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych „Magia Tańca”. Podczas tego wielkiego tanecznego wydarzenia, zaprezentowało się około 1000 tancerzy z 70 zespołów z Bielsko-Białej, Radlina, Gliwic, Rzeszowa, Nysy, Knurowa, Syryni, Czeladzi, Andrychowa, Tychów, Pyskowic, Żor, Zabrza, Cieszyna, Chorzowa, Marklowic, Łańcuta, Lubomi, Siemianowic Śląskich, Pszowa, Czerwionki-Leszczyn oraz z Rybnika.

Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, ponieważ poziom był bardzo wysoki. Obrady były burzliwe, ale ostatecznie Jury w składzie: Katarzyna Grzegorzek, Roman Sitarek i Dominika Dona Cybulska przyznało naszym Seniorkom III miejsce, natomiast Juniorki zdobyły wyróżnienie II stopnia.

Dodać należy jeszcze, że z powodu bardzo wyrównanego poziomu, prezentacje były oceniane ze względu na różnorodną technikę a także nowe środki wyrazu artystycznego używane w choreografiach.

Gratulacje APLAUZ!

aplauz magia tanca 2016 1 aplauz magia tanca 2016 2 aplauz magia tanca 2016 3
aplauz magia tanca 2016 4 aplauz magia tanca 2016 5 aplauz magia tanca 2016 6

Mikołajkowe zawody Taekwondo 2016

taekwondo mikolajki 2016Za sprawą UKS ,,WON-HYO” oraz Gminy Marklowice w dniu 10.12.2016 r. na hali sportowej odbyły się III Mikołajkowe Zawody Taekwondo. Zawody z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowanie klubów współpracujących z naszym UKS-em.

W zawodach wzięło udział około 100 zawodników z 3 klubów (dwa się wycofały z powodu panującej grypy), Keiko Jastrzębie, Master  Rydułtowy oraz nasz klub WON-HYO. Po oficjalnym rozpoczęciu, na salę wszedł Mikołaj, który wręczył paczki ze słodyczami każdemu zawodnikowi. Oczywiście zawody uatrakcyjniły swoimi wypiekami mamy naszych zawodników, które jak zawsze upiekły na zawody pyszne ciasta, które każdy z uczestników i rodziców mógł skosztować przy kawie czy herbacie.

taekwondo mikolajki 2016 2 taekwondo mikolajki 2016 1 taekwondo mikolajki 2016 3

Zawodnicy startowali w 5 konkurencjach: układy formalne, walki soft (walka pałkami), walki semi contakt (walka przerywana) i dwie konkurencje techniczne kopnięcia na czasz oraz kopnięcia z wyskoku w górę. Zawodnicy byli podzieleni na 4 kategorie wiekowe: dzieci 4-9 lat, młodzicy 10-12 lat, kadeci 13-15 lat oraz juniorzy 16-17 lat, dodatkowo w swoich kategoria zawodnicy podzieleni byli na grupy wzrostowe.

Zobacz GALERIĘ

Jak zawsze na zawodach Taekwondo było bardzo dużo emocji a szczególnie w walkach semi contakt. Zawodnicy naszego klubu spisali się dobrze, do czego systematycznie nas przyzwyczajają z każdymi zawodami. Łącznie zawodnicy naszego klubu zdobyli 50 medali w swoich kategoriach wiekowych.

taekwondo mikolajki 2016 4 taekwondo mikolajki 2016 5 taekwondo mikolajki 2016 6

Nowością naszych zawodów (i nie tylko naszych), były walki soft rodziców oraz sędziów, gdzie prym wiedli rodzice naszych zawodników - w kategorii mężczyzn wygrał Marek Kolarczyk, drugie miejsce Robert Strączek a w kategorii kobiet zwyciężyła  Anna Rozwadowska - sędzia naszej drużyny.

Wśród naszych zawodników najlepsze wyniki osiągnął Kacper Nowak, Oliwia Korbel, Patrycja Koszut. Zdobyli po 4 medale we wszystkich konkurencjach, w których startowali. Dobrze się spisali także najmłodsi zawodnicy, którzy dopiero od września ćwiczą w naszym klubie, tacy jak: Bartosz Badura 4 latek, który zdobył dwa medale jak i Kacper Kubica, Jakub Strączek, Kacper Adamczyk.

Pod względem opieki medycznej podziękowania należą się  Pani Sabinie Chmiel - ratowniczce medycznej, która parę razy musiała udzielać pomocy zawodnikom, a także wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tych zawodów - w szczególności pani Czesławie Somerlik i Marcinowi Burszczykowi oraz rodzicom naszych zawodników.

Sąsiedzie – przestań truć! Rusza akcja #NieTrujSasiada

nietrujsasiada plakatKolportaż 300 tys. zawieszek wśród mieszkańców 28 gmin i powiatów oraz premierowa emisja spotu promującego akcję #NieTrujSasiada z udziałem aktora Franciszka Pieczki – projekt „Gmina z (dobrą) energią!”  wchodzi w kolejną fazę.

Podczas dzisiejszej (12 grudnia 2016 roku) konferencji prasowej, zorganizowanej na terenie Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, organizatorzy przedsięwzięcia obejmującego swoim zasięgiem teren całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, które ma na celu walkę z niską emisją, ujawniali przedstawicielom mediów postęp nad kolejnymi inicjatywami.

Jak podkreślali Przewodniczący Związku, a zarazem Prezydent Wodzisławia Śl., Mieczysław Kieca oraz Dyrektor Biura Związku Adam Wawoczny, po przeszkoleniu około 130 pracowników jednostek samorządów terytorialnych w zakresie prawidłowego poboru próbek popiołu z domowych kotłowni czas na zachęcenie do działania wszystkich mieszkańców regionu. O rosnącej świadomości społecznej w zakresie stopnia zanieczyszczenia powietrza i źródłach problemu mówił również Patryk Swoboda – Prezes spółki Planergia.

- Mieszkańcy mają świadomość problemu, rozmawiają o nim podczas spotkań ze znajomymi czy rodziną, ale wciąż brakuje mechanizmu reakcji. Wielu ludzi uważa, że zawiadomienie straży miejskiej lub organów gminnych o tym, że sąsiad pali śmieci, uczyni z nich donosicieli. Tymczasem, w ten sposób dbamy o życie i zdrowie swoje oraz osoby zatruwającej otoczenie. Robimy krok do zmiany złych nawyków – stwierdził Swoboda.

Przygotowane do wycięcia i zawieszenia na klamce ulotki zostaną rozdysponowane wśród gmin i powiatów. Te z kolei przekażą je mieszkańcom, m.in. podczas spotkań rad dzielnicowych, jako załączniki do korespondencji (np. rozliczenia podatku) czy gotowe do odebrania w budynkach urzędów. Jednocześnie, sami mieszkańcy będą mogli pobrać i wydrukować wzór zawieszki bezpośrednio ze strony internetowej kampanii https://gminazenergia.pl (wszystkie cztery wzory zawieszek dostępne są pod tym linkiem http://gminazenergia.pl/post/pobierz-zawieszke-akcji-nie-truj-sasiada-1).

Dużym optymizmem w kontekście potencjalnych efektów akcji wykazywał się Mieczysław Kieca:

- Jestem przekonany, że akcja „Nie truj sąsiada” przyniesie oczekiwane efekty, ponieważ przyszedł czas, by zadbać wreszcie o sąsiedzką odpowiedzialność. Jeżeli sąsiad z sąsiadem nie będzie o tym rozmawiał, tak naprawdę nie będziemy skuteczni. W moim przekonaniu to jest ten moment, w którym uda się bardzo dużo zmienić – mówił prezydent Wodzisławia Śl.

Na konferencji wyemitowano także spot z udziałem Franciszka Pieczki. Organizatorzy podkreślali ogromny wkład aktora w realizację krótkiego materiału promocyjnego. Rodzinna miejscowość Pieczki – Godów – również wchodzi w skład obszaru objętego działaniem projektu. Bohater spotu zmaga się z sąsiadem, który swój piec traktuje jako „utylizator odpadów”. Jego postawa zachęca odbiorcę do zerwania z cichym przyzwoleniem na tego rodzaju praktyki.

- Z problemem niskiej emisji musimy walczyć wszyscy. Nie bójmy się reagować, gdy widzimy, że nasz sąsiad spala w swoim piecu śmieci, a z komina wydobywa się ciężki, gęsty dym. Jeśli pozostaniemy bezczynni, dajemy ciche przyzwolenie na trucie siebie, swoich dzieci czy wnuków. 45 tysięcy ludzi umiera rocznie na skutek zanieczyszczonego powietrza. To jest jedno, średniej wielkości miasto w Polsce – podkreślał Adam Wawoczny.

Obejrzyj spot „Nie truj sąsiada!” z udziałem Franciszka Pieczki:

Podmioty zaangażowane w realizację kampanii nie chciały zdradzić nazwisk bohaterów dwóch kolejnych materiałów wideo.

- Nasz region obfituje w znakomite osobistości, więc mogliśmy zaproponować wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu wielu osobom – ucięła Anna Szweda-Piguła, rzeczniczka wodzisławskiego magistratu.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej projektu https://gminazenergia.pl/ oraz na profilu społecznościowym https://facebook.com/gminazenergia.

Spotkanie z Mikołajem 2016

mikolaj 2016 1 mikolaj 2016 2 mikolaj 2016 3
mikolaj 2016 4 mikolaj 2016 5 mikolaj 2016 6
Dziś wspomnienie Świętego Mikołaja. Jednak do Marklowic Mikołaj przyleciał już wczoraj, by spotkać się z dziećmi i wręczyć im prezenty. Odwiedził Szkoły Podstawowe, Przedszkole, spotkał się z osobami z niepełnosprawnością z naszej gminy a na koniec obdarował prezentami najmłodszych, nieuczęszczajacych jeszcze do Przedszkola. Święty miał mnóstwo roboty, wynagrodzonej jednak uśmiechami dzieci.

Zobacz GALERIĘ

Więcej artykułów…

  1. Mamy kolejne sukcesy w armwrestlingu!
  2. XXIV Gwarki Marklowickie 2016
  3. Młode talenty Jana Cichego 2016
  4. Uroczystości 11 listopada 2016
  5. Odbieranie i zagospodarowanie stałych odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Marklowice

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00