Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 26 październik 2020

Goście w urzędzie gminy

na 4 lapy 6W poniedziałek Wójta gminy odwiedzili laureaci tegorocznego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych 2015/2016 organizowanego przez TVP. Uczniowie Teatru "Na Cztery Łapy" przynieśli wieści o zwycięstwie w swojej kategorii - spektaklem "Podwórkowe opowieści" w reżyserii Izabeli Karwot, złożyli również wyrazy podziękowania za zaangażowanie gminy w działania teatru.

Wójt pogratulował zajęcia wysokiej lokaty w tak prestiżowym konkursie, obdarował także dzieci słodkim poczęstunkiem i małymi upominkami.

na 4 lapy 1na 4 lapy 2na 4 lapy 3

na 4 lapy 4na 4 lapy 5

II Turniej Szachowy 2016

szachy 2016W ubiegłą sobotę (02.04.2016), już po raz drugi, przy współpracy UMKS Hetman Marklowice, Urzędu Gminy, Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Gimnazjum z Marklowic, odbył się Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Marklowice.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim - 7 rund z tempem 15 minut dla każdego zawodnika.

UGM 1517W tegorocznym turnieju szachowym o Puchar Wójta Gminy Marklowice udział wzięło 76 wspaniałych szachistów. Do Marklowic na turniej przyjechali zawodnicy z całego regionu jak również z Krakowa czy Chrzanowa. Najmłodsza uczestniczka Hanna Oskwarek miała 7 lat a najstarszy Żydek Stanisław 63 lata.

Turniej podzielony był w czterech kategoriach. W kategorii do 8 lat wygrał Bartoszczuk Adam - UKS przy SP 8 Chrzanów, drugie miejsce zajął Kubik Bartosz - MKSZ Rybnik, na trzecim miejscu Lach Beniamin klub Baszta Wodzisław Śląski. UGM 1560W kategorii do lat 10 o tytuł najlepszego zawodnika walczyły 23 osoby, najlepszy okazał Karwacki Piotr członek klubu SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza, drugie miejsce zajął Smołka Miłosz z Rybnika trzecie miejsce Grzonka Wojciech UKS Baszta Wodzisław Śląski. Kolejna kategoria do lat 14 pierwsze miejsce zajął członek naszego klubu UMKS HETMAN Marklowice Kotula Paweł, druga była Pyzio Amelia Chess in Chrzanów, trzecie miejsce Gardian Adam.

UGM 1348Najbardziej liczna grupa to uczestnicy kategorii OPEN. 28 zawodników walczyło o puchar wójta gminy Marklowice. Najlepszy Smołka Marcin - MKSZ Rybnik, zaraz za nim Szczurek Krzysztof KKSZ Kraków, trzecie miejsce zajął zawodnik z Rybnika Tymrakiewicz Rafal. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju.

Zobacz GALERIĘ

Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Marklowice na 2016 rok.

kominW bieżącym roku Gmina Marklowice uruchamia Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Program ma na celu zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji pochodzących ze spalania w kotłach centralnego ogrzewania niskiej jakości paliw, poprzez wymianę starych kotłów węglowych na nowoczesne niskoemisyjne.

Uruchomienie programu jest uzależnione od chęci uczestnictwa w nim mieszkańców Gminy Marklowice. Planuje się uruchomienie programu w przypadku wpłynięcia od 30 do 50 wniosków od właścicieli nieruchomości. W przypadku większej ilości niż 50 chętnych będzie obowiązywała kolejność wpływu wniosku z preferencją dla osób planujących zabudowę kotła gazowego. Dla pozostałych powstanie lista rezerwowa.

Czytaj więcej...

X Mistrzostwa Tae Kwon Do

UGM 1614W Marklowicach znów było gorąco a to za sprawą UKS ,,WON – HYO” Marklowice i Gminy Marklowice, którzy wspólnie zorganizowali X Mistrzostwa Taekwondo o Puchar Wójta Gminy.

Zawody z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, w tym roku w zawodach uczestniczyło 110 zawodników z 5 klubów: ,,Czarny Smok” z Wodzisławia Śląskiego, ,,Kekio” z  Jastrzębia Zdroju, ,,Master” z Rydułtów, ,,ENSO” z Karapkowic oraz nasz ,,WON-HYO”.
UGM 1371
Zawodnicy startowali w 4 konkurencjach: techniki specjalne (kopnięcia na czas), walki semi contakt (walki przerywane), walki soft (walki pałkami) i układy formalne. Zawody od samego początku były bardzo emocjonujące. Zawodnicy naszego klubu zdobyli łącznie 27 medali.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w organizacji tych zawodów,  a w szczególności Urzędowi Gminy Marklowice oraz rodzicom naszych zawodników, bez których trudno byłoby przygotować taką imprezę.

Zobacz GALERIĘ

Zmiana godzin urzędowania Ośrodka Pomocy Społecznej w Marklowicach

W  związku  z  realizacją  Programu  500+  kierownik  Ośrodka  Pomocy  Społecznej w  Marklowicach informuje, że w okresie od 1.04.2016 r. do 30.04.2016 r. zmianie ulegają godziny urzędowania Ośrodka Pomocy Społecznej w Marklowicach:

poniedziałek, środa, piątek 7.30 – 15.30
wtorek, czwartek 7.30 – 18.00

Informuje się, że we wtorki dział świadczeń rodzinnych przyjmuje strony od godz. 12.00.
Od 1.04.2016 r. wnioski można składać w pokojach: 07 (niski parter), 111, 116, 117 (parter).

Ochrona zwierząt - informacje

Mamy nadzieję, że poniższe informacje poszerzą Państwa wiedzę w zakresie wszystkich aspektów związanych z nabyciem i posiadaniem zwierzęcia, a także wypromują prawidłowe postawy i zachowania w stosunku do zwierząt.

(Będą tu zamieszczane informację dostarczane przez ludzi zainteresowanych losem zwierząt)

(poniższe opracowano na podstawie dostarczonych materiałów podczas konsultacji Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Marklowice w 2016 r.)

Najczęściej obserwowane niewłaściwe traktowanie zwierząt to m.in.:
- brak budy dla psa lub nieodpowiednia jej wielkość,
- przebywanie psów dużych ras w małych kojcach, co uniemożliwia swobodę ruchu a tym samym powoduje stany chorobowe np. zwyrodnienia stawów,
- przebywanie psów przypiętych do budy w pełnym słońcu w okresie letnim i brak możliwości schronienia się oraz dostępu do wody,
- zakup rasowych zwierząt przez rodziców jako prezent dla swoich pociech.

Czytaj więcej...

O złej jakości powietrza

W związku z występującym na terenie całego naszego województwa wysokim poziomem stężeń pyłu zawieszonego, wojewoda śląski zwrócił się z pismem na temat zagrożeń wynikających m.in. z wykorzystywaniem domowych pieców centralnego ogrzewania w niewłaściwy sposób.

Zadanie to powinno być realizowane z wykorzystaniem Systemu Wczesnego Ostrzegania (SWO) zorganizowanego w naszym województwie w oparciu o Zarządzenie 160/12 Wojewody Śląskiego z dnia 25 maja 2012 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania systemu wczesnego ostrzegania w województwie śląskim.

Czytaj więcej...

Spotkanie Społecznej Rady Konsultacyjnej

DSC 0688W poniedziałek 25 stycznia, tak jak co roku, z inicjatywy Wójta, w auli marklowickiego Gimnazjum spotkała się Społeczna Rada Konsultacyjna. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich działających w gminie środowisk. Wójt Tadeusz Chrószcz witając zebranych złożył członkom Rady życzenia noworoczne oraz podziękował im za bardzo dobrą współpracę w ubiegłym roku. Następnie zostały wyświetlone dwa filmy. W pierwszym „Moje Marklowice" osoby reprezentujące różne środowiska wyrażały swe opinie o Marklowicach i dokonaniach gminy od chwili jej reaktywacji do dzisiaj. Drugi film przedstawiał działania proekologiczne gminy, głównie przez pryzmat ekologicznego zasilania w ciepło budynku przedszkola publicznego poprzez pompy ciepła i kolektory słoneczne. Tradycyjnie Wójt przedstawił jak w naszej gminie kształtowała się sytuacja demograficzna w minionym roku i na przestrzeni 20 lat. Nadal odnotowujemy wzrost liczby mieszkańców, zarówno poprzez przewagę zameldowań nad wymeldowaniami, jak również na skutek dodatniego przyrostu naturalnego. W okresie 20-lecia liczba mieszkańców gminy wzrosła z 5064 do 5554, co świadczy o tym, że Marklowice są gminą przyjazną mieszkańcom, w której warto żyć i osiedlać się. Kolejnym tematem było omówienie zeszłorocznego budżetu i porównanie go z budżetem na ten rok.

Czytaj więcej...

Świetne rozpoczęcie sezonu dla Zespołu Aplauz

aplauz pucharW sobotę 12.03.2016 nasze Kadetki z tańcem "Hokus pokus" zajęły 2 miejsce a Seniorki z tańcem "Bassima" zdobyły wyróżnienie I stopnia podczas Festiwalu Tańca "Inspiracje" 2016.

III miejsce w konkursie poetyckim.

konkurs poetyckiW miniony piątek, tj. 11 marca br, uczennica 3 klasy Gimnazjum w Marklowicach – Anna Olszewska – przygotowywana pod kierunkiem Pani Dyrektor Gimnazjum Haliny Winkler –  zdobyła 3 miejsce w  II Regionalnym Konkursie Poetyckiim "...daj mi SŁOWO"dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, pod honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w  Liceum im. Ks prof. J. Tichnera w Wodzisławiu Śl.

Wiersze Ani nagradzane były wielokrotnie na wielu konkursach, na szczeblu lokalnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Niektóre z nich publikowane są w ogólnopolskim czasopiśmie literackim „Horyzonty”.

Laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich  w przyszłości.

Więcej artykułów…

  1. Laureaci Przeglądu uczniowskich Zespołów Teatralnych 2015/2016.
  2. Moje Marklowice
  3. Spotkanie "Wielkiej Piątki"

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00