Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 28 maj 2018

Wycieczka Towarzystwa Miłośników Marklowic do Ołomuńca w Czechach.

051W dniu 18 października b.r. miała miejsce wycieczka Towarzystwa Miłośników Marklowic do Ołomuńca. Jesienna aura wspaniale dopisała i uczestnicy mogli przespacerować się leśną trasą do miejsca, gdzie eksponowane jest źródło rzeki Odry.
Z kolei odwiedzony Ołomuniec stanowi szczególną miejscowość na mapie Czech. Przez wiele wieków miasto było historyczną stolicą Moraw. Tutaj zachowało swą świetność kilka kościołów epoki baroku, ponadto gotyckich i romańskich, oraz wiele innych imponujących zabytków budownictwa i rzeźby. Ołomuniec stanowi również funkcjonującą od wieków do chwili obecnej - stolicę kościelną dla katolickiej archidiecezji ołomunieckiej i dla diecezji kościoła husyckiego. Tutaj działa uniwersytet założony w średniowieczu jako drugi po uniwersytecie praskim. Podczas wojny trzydziestoletniej wojska szwedzkie zdobyły Ołomuniec. Było to w roku 1642. Odtąd miasto utraciło swoje wcześniejsze znaczenie na rzecz Brna.
062Współcześnie Ołomuniec stanowi centrum kultury, sztuki i muzyki kościelnej. Miasto to obok Pragi jest największym w Czechach cenionym zespołem zabytkowym. Na płycie Rynku Głównego (Horne namesti) znajduje się barokowa kolumna Trójcy Świętej z okresu panowania austriackich Habsburgów, wpisana w 2000 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cesarze austriaccy z rodu Habsburgów w wielu miastach swojego mocarstwa w okresie tzw. józefinizmu, wznosili podobne kolumny. Stanowiły one świadectwo przywiązania rodziny cesarskiej do wiary katolickiej i widoczny znak sprzeciwu wobec miejscowych innowierców - husytów i protestantów.
Drugim symbolem Ołomuńca jest witrażowy zegar astronomiczny zamontowany na rynku na fasadzie potężnego budynku Magistratu. Charakterytyczną cechą tego mechanizmu jest to, że przedstawione na zegarze ruchome postaci nie obrazują rzemieślników, rycerzy czy innych stanów średniowiecza, ale przestawicieli klas społecznych z okresu - komunizmu.
078Zegar stanowi socrealistyczny wariant zegara z ruchomymi postaciami oraz kurantami.
I również jest już historyczny.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić także drugi rynek (Dolne Namesti), gdzie znajduje się druga kolumna – maryjna, tych samych darczyńców oraz ciekawe architektonicznie kamieniczki. Podczas spaceru nasłonecznionymi jesiennie uliczkami Ołomuńca można było zwiedzić kilka interesujących obiektów sakralnych. Między innymi obejrzano gotycką katedrę Św. Wacława. Zachowały się w pobliżu jej fasady fragmenty misternie rzeźbionych okien z okresu romańskiego, być może z czasów pierwszego tutejszego władcy Świętopełka, który wybudował wcześniejszą katedrę.
Odwiedzono także kościół ołomunieckich dominikanów pod wezwaniem św. Michała, którego ozdobą jest szczególnie pieczołowicie wykończone barokowe wnętrze, zwieńczone trzema olbrzymimi kopułami, wypełnionymi freskami, układającymi się w barwny kalejdoskop. Największa z kopuł mierzy 35 m średnicy. Pooglądano kościoły Św. Michała i Św. Panny Marii Śnieżnej, a na zakończenie odwiedzono również późnogotycki, z zewnątrz ciemny i jakby ponury, kościół św. Maurycego. We wnętrzu jednak można było wysłuchać fragmentu koncertu organowego, donośnie brzmiącego we wnętrzu wysokiej, gotyckiej budowli, wśród wzniosłych filarów i pięknych witraży. W latach 1740 do 1745 kościół Św. Maurycego otrzymał sławne do dziś organy autorstwa wrocławskiego rzemieślnika, Michaela Englera. Ołomuniec jest obecnie miejscem organizowania wielu koncertów organowych.
187Niestety nie udało się zwiedzić Muzeum Archidiecezjalnego w Ołomuńcu ze względu na pewne uroczystości w tym miejscu i w okolicy katedry Św. Wacława. Ołomuniec obok miejscowości Stara Bolesław, gdzie został zamordowany król Wacław III - stanowi ważne miejsce pielgrzymkowe w Czechach. Tutaj czczony jest święty Wacław, ostatni król z rodu Przemyślidów.
A jego zamek znajdował się właśnie w Ołomuńcu w pobliżu wzniesionej na jego cześć gotyckiej katedry św. Wacława.

Opracowanie i zdjęcia: Zuzanna Karwot, członek Zarządu TMM

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00