Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
środa 3 marzec 2021

"Samson" w Pucharze Polski w Armwrestlingu

W dniach 06-08.10.2017 r. drużyna „Samson Marklowice” wzięła udział w  XVIII Pucharze Polski w Armwrestlingu, który tym razem odbył się w Jabłonce na Orawie.

W piątek (06.10.2017 r.) zawodnicy zostali zważeni i przydzieleni do odpowiednich kategorii wagowych. W sobotę od samego rana trwały zmagania „silnorękich” z całego kraju. Zawody rozpoczęły się bardzo emocjonująco, od ręki prawej. Tu ekipa „Samsona” zaczęła od wygranych walk w kategorii Masters  oraz Junior. W drugiej swojej walce niestety dość poważnej kontuzji doznał Kacper Nowak. Uszkodzony został łokieć, co nie pozwoliło zawodnikowi na dalsze zmagania.

W niedzielę wszyscy zmierzyli się na lewą rękę, co również przyniosło sporo sukcesów zawodnikom. Do końca zawodów obyło się bez kolejnych kontuzji, co przełożyło  się również na wyniki:

 • Arkadiusz Kwiatkowski - 1 miejsce ręka prawa kategoria Masters Men 80 kg,
 • Arkadiusz Kwiatkowski - 1 miejsce ręka lewa kategoria Masters Men 80 kg.
 • Radosław Waltar - 3 miejsce ręka lewa kategoria Junior18 70 kg.
 • Tomasz Stefaniak - 3 miejsce ręka lewa kategoria Masters Men 90 kg
 • Kinga Moczydłowska - 3 miejsce ręka prawa kategoria Senior Women 65+
 • Kinga Moczydłowska - 3 miejsce ręka lewa kategoria Senior Women 65+

Kilku zawodnikom „Samsona” niewiele zabrakło, aby dostać się do grona medalistów, jednak 4 miejsce to też niezły wynik w tak dużym turnieju. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym.

Turniej ten pokazał również jak bardzo rozwija się klub „Samson Marklowice”. Sześć medali to największy sukces, jeśli chodzi o ilość samych medali, jak i ilość zawodników klubu startujących w turnieju. Po raz pierwszy również w barwach „Samsona” wystartowała kobieta i od razu odniosła tak duży sukces.

samson puchar polski pazdziernik 2017 1 samson puchar polski pazdziernik 2017 2 samson puchar polski pazdziernik 2017 4
samson puchar polski pazdziernik 2017 5 samson puchar polski pazdziernik 2017 6 samson puchar polski pazdziernik 2017 7

I Amatorski Turniej w Armwrestlingu

samson zawody 2017 copy

W dniu 30.09.2017 r. odbył się „I Amatorski Turniej o Puchar Wójta Gminy Marklowice w Armwrestlingu".

Zgodnie z zwyczajami tego sportu, zmagania rozpoczęły się od przedstawienia przez licencjonowanych sędziów, pozycji niebezpiecznych oraz ogólnych zasad, według których przebiegał będzie turniej.

I rozpoczęło się!!! Pierwsze walki stoczyła dość liczna grupa zawodników startujących w kategorii do 80 kg na rękę lewą. Po nich wystartowała kategoria +80 ręka lewa.  I tą samą kolejnością rozpoczęły się zmagania na rękę prawą. Turniej przebiegał bardzo sprawnie, sędziowie wychwytywali błędy techniczne w postaci błędnego ustawienia przy starcie, czy też fauli łokcia. Po eliminacjach nastąpiła faza półfinałowa oraz finałowa. Zgodnie z oczekiwaniami te walki stały na wysokim poziomie co wzbudziło entuzjazm wśród kibiców.

Bardzo miłym zaskoczeniem byli zawodnicy, którzy stawili się z różnych części polski - niektórzy pokonali ponad 260 km, aby móc wystartować w zawodach. Na słowa uznania zasługują również kibice, którzy pewnie w większości po raz pierwszy mogli kibicować na tego rodzaju zawodach. Spisali się jednak na medal a największe oklaski zebrali lokalni zawodnicy. "To w mojej ocenie bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Kibice pomiędzy walkami często pytali zawodników o zasady siłowania się na ręce." - mówi Arkadiusz Kwiatkowski - założyciel grupy SAMSON.

Zawodnicy „Samson Marklowice” wywalczyli trzy miejsca na podium.

 • Krystian Czylok – 3 miejsce w kategorii do 80 kg ręka prawa
 • Łukasz Tlołka – 3 miejsce w kategorii +80 kg ręka lewa
 • Łukasz Tlołka – 3 miejsce w kategorii +80 kg ręka prawa

"Podziękowania w imieniu całego klubu „Samson Marklowice” kierujemy do: Wójta Gminy Marklowice, DJ Marcel oraz Kibiców oraz Zawodników." - dodaje Pan Arek

Zobacz GALERIĘ

II Marklowicki Zlot Motocykli już za nami

zlot 2017 3W sobotnie popołudnie (30.09.2017 r.) zjechali się motocykliści z całego regionu, żeby wspólnie się pobawić, porozmawiać o swoich maszynach, zintegrować się. Impreza rozpoczęła się przejazdem kilkuset motorów ulicami Marklowic. Można było podziwiać cruisery, choppery, ścigacze a nawet udało się wypatrzeć trajkę.

Kierowcy motocykli zebrali się na Słonecznej Wyspie, gdzie chętnie odpowiadali na wszystkie motoryzacyjne pytania dotyczące ich pojazdów. Nie trzeba było ich również namawiać do wzięcia udziału w konkursach, np. można było zmierzyć się w konkurencjach: rzutu tłokiem do opony, czy wykręcaniu świecy z WSK-i na czas. Sporym zainteresowaniem zebranych cieszył się również konkurs na najgłośniejszy motor, co było oczywiście skrupulatnie mierzone sonometrem. Wyłoniono również najstarszy motor dobrze utrzymany i seniora zlotu.

Spotkanie uświetnili swoim występem rockowy zespół DPSA – grupa, która  swoją twórczością stara się nieść pozytywne przesłanie a także zachęcać ludzi do aktywnego spędzania życia.  Mogliśmy na scenie podziwiać również tancerki z grupy APLAUZ a także wysłuchać koncertu duetu ED-KA.

Było również coś dla podniebienia. Zebranych poczęstowano kawą i ciastkiem a także ciepłą grochówką.

Mamy nadzieję, że ta impreza już na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń w naszej Gminie.

zlot 2017 1 zlot 2017 2 zlot 2017 4

Otwarty bieg uliczny 2017

bieg2017Ponad 200 uczestników wzięło udział w sobotnim biegu ulicznym o puchar Wójta Gminy, który odbył sie pod hasłem: "Alkohol nie czyni mistrza - biegaj razem z nami". Na dystansie 100 metrów pobiegli najmłodsi, chłopcy a po nich dziewczynki z roczników 2011 i młodsi. Najmłodsi zawodnicy mieli zaledwie 2 latka.

Zarówno dziewczynki i chłopcy z roczników 2010-2009 mieli do pokonania 200 metrów a nieco starsi od nich z roczników 2008-2007 oraz w kolejnych biegach roczniki 2006-2005, pobiegli na dystansie 600 metrów. Z dystansem 1200 metrów musieli się zmierzyć roczniki 2004-2003 oraz 2002-2000 zarówno chłopcy i dziewczyny.

Na koniec odbył się bieg główny. Zawodnicy z roczników 1999 i starsi, mieli do pokonania 4750 metrów. Trasa biegła ulicami: Astrów, T. Zana, Bławatkowa, Jabłoniowa, Wiśniowa, T. Zana, Astrów. Bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Winkler z czasem 15:02.

Dodać należy również, że zawody były bardzo dobrze przygotowane pod względem organizacyjnym. Sprawnie działało biuro zapisów, szybko ogłoszono wyniki. Wszystkie trasy były oznaczone kolorami, zabezpieczone przez strażaków z marklowickiej OSP.

Zobacz GALERIĘ

Czytaj więcej...

Ogólnopolskie Spotkanie UKS i Puchar Śląska w biegach na nartorolkach 2017

nartorolki2017 1W ubiegły weekend (23-24.09.2017 r.) odbyły się zawody w biegach na nartorolkach. Pierwszego dnia podczas Ogólnopolskiego Spotkania UKS-ów, mimo rzęsistego deszczu i zimna, wystartowało 130 adeptów biegów na nartorolkach, żeby walczyć o tytuł Mistrza Polski w swoich kategoriach. Dzieci miały do pokonania, stylem łyżwowym, kolejno trasy 2km – młodsze dzieci i 4km  starsze dzieci, co dawało  jedno lub dwa okrążenia wyznaczonej trasy.

Zawodnicy naszego UMKS Marklowice odnotowali bardzo dobre wyniki.

W kategorii: Juniorki F ur. 2008 i młodsze dyst. 2 km, 2 miejsce uzyskała Aleksandra Chrószcz, 4 miejsce Julia Piekorz a 5 miejsce Nadia Mańka. W kategorii: Juniorka E ur. 2006-2007 dyst. 2 km, na 4 miejscu dojechała Karolina Chrószcz. W kategorii: Juniorka D ur. 2004-2005 dyst. 2 km, 5 miejsce uzyskała Lilianna Nowak, 23 miejsce – Hanna Szmit a 27 miejsce - Oliwia  Przesdzing.
W kategorii Juniorka C ur. 2002-2003 dyst. 4 km, na 18 miejscu dotarła Zuzanna Dudek.
W kategorii Junior E ur. 2006-2007 dyst. 2 km, 1 miejsce przypadło Kamilowi Winklerowi, jego koledzy dotarli kolejno na 7 miejscu Kamil Antończyk, 10 miejsce – Konrad Klaja i 12 miejsce Miłosz Tomecki. W kategorii: Junior D ur. 2004-2005 dyst. 2 km, na 7 miejscu zameldował się Artur Baczyński, na 16 miejscu - Jakub  Tomecki, na 21 miejscu Paweł Olma. W kategorii: Junior C ur. 2002-2003 dyst. 4 km, z 22 miejscem dojechał Marcin Warzecha.

nartorolki2017 5 nartorolki2017 4 nartorolki2017 3

Czytaj więcej...

Parafianie podziękowali za 30 lat istnienia Parafii.

Uroczysta Msza Święta dziękczynna a po niej festyn i mnóstwo radości. Tak parafianie parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny świętowali 30-lecie jej istnienia.

W sobotę 9 września na uroczystej Mszy św. zebraliśmy się by podziękować Bogu za 30 lat przyjmowania płynących do nieba modlitw, z tego właśnie miejsca, na ul. Bławatkowej w marklowickich Chałupkach.

Należy przypomnieć, że do chwili ustanowienia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Chałupki należały do parafii św. Stanisława B. i M. w Marklowicach. Już od lat 70-tych w niedzielę i święta odprawiano Msze św. w domu rodzeństwa Matyldy, Wincentego i Emanuela Zamarskich. W latach 1985-1986, dzięki inicjatywie ówczesnego proboszcza w Marklowicach ks. Kazimierza Kopcia i pomocy parafian z Chałupek na miejscu tego domu została zbudowana duża kaplica. Kaplicę poświęcił 8 września 1985 r. biskup katowicki Damian Zimoń. Tymczasowa parafia została ustanowiona 19 kwietnia 1987 r. zaś pełne prawa ta jednostka administracyjna Kościoła katowickiego otrzymała 31 lipca 1988 r., kiedy to dekretem biskupa katowickiego erygowano parafię, a jej pierwszym proboszczem został ks. Jan Teska.  W 1993r. rozpoczęto rozbudowę świątyni. Prace zakończono na przełomie maja i czerwca 1997 r. Od 1 sierpnia 2004 r. proboszczem jest ks. Marek Macewicz.

30-lecie nnmp 1 30-lecie nnmp 2 30-lecie nnmp 3

Czytaj więcej...

Witaj Szkoło!

Ponad 540 uczniów rozpoczyna nowy Rok Szkolny w Marklowickiej Szkole Podstawowej nr 1. Uroczysta akademia powitania rozpoczęła się tradycyjnie odśpiewaniem Hymnu w towarzystwie pocztu sztandarowego. Uczniowie wyrazili również wdzięczność za możliwość nauki w wolnym kraju przez pryzmat wrześniowego wybuchu II Wojny Światowej. Dyrektor szkoły powitał uczniów oraz kadrę pedagogiczną, życząc wszystkim wiele sukcesów, jednocześnie podkreślając, że uczniowie powinni do szkoły uczęszczać w poczuciu bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku.

rozpoczecie roku sp1 2017 8 rozpoczecie roku sp1 2017 8 rozpoczecie roku sp1 2017 8
rozpoczecie roku sp1 2017 8 rozpoczecie roku sp1 2017 8 rozpoczecie roku sp1 2017 8
rozpoczecie roku sp1 2017 8 rozpoczecie roku sp1 2017 8 rozpoczecie roku sp1 2017 8

Siatkówka plażowa 2017 r.

W sobotę 02.09.2017 r. na boiskach za budynkiem gimnazjum odbył się turniej siatkówki plażowej o puchar Wójta Gminy Marklowice. W turnieju wzięło udział siedem drużyn, w tym dwie żeńskie i pięć męskich. Dziewczyny walczyły grając do 21 punktów i 2 wygranych setów. Natomiast panowie grali do 15 punktów i 2 wygranych setów, ze zmianą stron boiska co 5 punktów.

W kategorii żeńskiej I miejsce wywalczyły Sylwia Molitor i Dominika Bielecka, za nimi na II miejscu znalazły się Joanna Komorek i Kamila Sobień. W kategorii męskiej I miejsce zdobyli Józef Peter i Grzegorz Wanat, II miejsce przypadło Adrianowi Krzystała i Kacprowi Krawiec, zaś III miejsce powędrowało do Damiana Marszolik i Dawida Oślizło.

Najlepszą parą z Marklowic okazali się bracia Szymon i Błażej Strong.

Zapraszamy do GALERII

DSC 0130 DSC 0139 DSC 0202
DSC 0227 DSC 0277 DSC 0323

Więcej artykułów…

 1. Relacja z XXIII Dożynek Gminnych
 2. Marklowickie Dożynki w Nowinach
 3. Zapraszamy do galerii z XXIII Dożynek Gminnych
 4. Kompleksowe unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest – ruszamy z wymianą pokryć dachowych.
 5. Informacja o planowanej eksploatacji ściany Z-1 w pokładzie 502/1

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00