Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 21 wrzesień 2020

Wyborco!

Kliknij aby powiększyć.

wyborco 1a 2017 wyborco 2a 2017

Spotkanie Społecznej Rady Konsultacyjnej

rada kons styczen 2017 1W poniedziałek 30 stycznia, tak jak co roku, z inicjatywy Wójta, w auli marklowickiego Gimnazjum spotkała się Społeczna Rada Konsultacyjna. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich działających w gminie środowisk. Wójt Tadeusz Chrószcz witając zebranych  złożył członkom Rady życzenia noworoczne oraz podziękował im za bardzo dobrą współpracę w ubiegłym roku. Podkreślił, przy tej okazji, że zebrani na Sali to ludzie, którzy robią najwięcej dla naszej społeczności.

W tym roku po raz pierwszy wystąpił działający w Gimnazjum, pod dyrekcją Ewy Skupień zespół „Coda”. Młodzież zaśpiewała wiązankę kolęd i pastorałek. Po koncercie Wójt przedstawił jak w naszej gminie kształtowała się sytuacja demograficzna w minionym roku i na przestrzeni 20  lat. Po raz pierwszy odnotowano wzrost liczby zgonów nad urodzinami oraz tradycyjnie przewagę zameldowań nad wymeldowaniami.  Kolejnym tematem było omówienie zeszłorocznego budżetu i porównanie go z budżetem na ten rok. rada kons styczen 2017 2Wójt przy tej okazji przedstawił sprawy związane ze zwrotem podatku od górniczych budowli podziemnych. Powiedział, że pomimo tego iż Trybunał Konstytucyjny kilka lat temu wydał wyrok w sprawie podatków od budowli podziemnych Sejm RP nadal nie uregulował tych spraw pogłębiając chaos w tej dziedzinie. Dlatego m. in. Gmina musiała oddać 2,15 mln zł co postawiło budżet na ten rok w trudnej sytuacji.

Trudną sytuację gminy pogłębiła też reforma oświaty, dzięki której otrzymaliśmy mniejszą o około 400 tys. zł subwencję oświatową.  Następnie omówił wydatki inwestycyjne na przestrzeni 20 lat. Gmina w tym czasie zainwestowała około 105 mln zł (bez waloryzacji tej kwoty). Poinformował też zebranych, że w tym samym czasie z odsetek od lokat bankowych gmina pozyskała ponad 10 mln zł.  Wójt przedstawił propozycje planu inwestycyjnego na lata 2017-2018.rada kons styczen 2017 3W tym okresie zaplanowano m. in. kontynuację inwestycji z zakresu ochrony środowiska, czyli budowę kanalizacji (planowana jest dalsza budowa sieci od centrum gminy w kierunku Marklowic Górnych) i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz o programie ograniczenia niskiej emisji z przydomowych kotłów co. Zaplanowano również zaprojektowanie i budowę instalacji zasilania energetycznego 5 gminnych obiektów przez instalacje fotowoltaiczne w wariancie optymistycznym, kiedy otrzymamy dofinansowanie z zewnętrznych źródeł, lub 1 obiektu – Słonecznej Wyspy w przypadku braku dofinansowania.

Kontynuowane będzie również wsparcie likwidacji azbestu. Poinformował, że zaplanowano budowę nowego budynku OSP oraz remont i przebudowę budynku starego przedszkola oraz remont budynku na os. Kolorowym. Przedstawił też inwestycje w ramach Lokalnej Grupy Działania. Na koniec zebrani zapoznali się z planem imprez i konkursów jakie będzie organizowała Gmina w 2017 r. W dalszej dyskusji uczestnicy spotkania  prowadzili w kuluarach, przy kołoczu, dyskusję na interesujące ich tematy.

Ferie dobiegają końca!

ferie 2017Nie wszystkie dzieci miały możliwość spedzenia ferii poza Marklowicami. Dla tych, którzy zostali w naszej gminie, szkoły i gimnazjum przygotowały ciekawe zajęcia. Były wyjazdy na basen, kręgle, lodowisko, do fikolandii, warsztaty teatralne, kulinarne, turniej tenisa stołowego. Było i coś dla starszych i coś dla najmłodszych.

W Szkole Podstawowej Nr 1 w Marklowicach Zajęcia realizowane w Szkole Podstawowej Nr 1 w Marklowicach w czasie ferii zimowych przebiegały pod hasłem „Spędzamy czas aktywnie i w grupie”. Liczebność grup w poszczególnych dniach: poniedziałek – 26 osób, wtorek – 41 osób, środa – 37 osób, czwartek – 26 osób, piątek – 26 osób. Każdy dzień rozpoczynał się apelem – powitanie, przedstawienie opiekunów, harmonogramu dnia, sprawdzenie obecności, odczytanie regulaminów obowiązujących podczas ferii. Tematyka zajęć plastycznych: „Sznurkowe rysowanie” – wyklejanie obrazka sznurowadłami, „Proszę Państwa, oto miś” – wykonanie zabawki misia z różnokolorowych materiałów. Podczas zajęć dzieci rozwijały talenty i zainteresowania, integrowały się poprzez wspólną zabawę w grupie.

Zobacz GALERIĘ

Czytaj więcej...

Jakość wody w IV kwartale 2016

jakosc wody 4 2016Zarząd Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji przesłał zbiorcze zestawienie parametrów jakości wody dostarczanej odbiorcom. Zestawienia te potwierdzają zgodność jakości dostarczanej wody z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Urząd Statystyczny w Katowicach informuje.

  • W dniach 16 - 31 stycznia 2017 r. zostaną przeprowadzone ankiety koniunktury w gospodarstwach rolnych.

  • Celem badania jest dostarczenie informacji o ocenach przez rolników dotyczącej aktualnej i przewidywanej sytuacji gospodarstw rolnych. Pozyskane dane i wyliczane na ich podstawie wskaźniki koniunktury są wykorzystywane do opracowania bieżących informacji o sytuacji społeczno-ekonomicznej kraju, a także do analizy bieżącej sytuacji produkcyjno-ekonomicznej w rolnictwie oraz prognozowania kierunków zmian.

  • W dniach od 2 stycznia do 29 lutego 2017 r. zostaną przeprowadzone badania na temat kształcenia dorosłych.
  • W każdym miesiącu 2017 roku zostaną również przeprowadzone badania budżetów gospodarstw domowych, badania kondycji gospodarstw domowych i badanie aktywności ekonomicznej ludności.


Badania i ankiety realizowane są przez sieć ankieterską, techniką bezpośredniego wywiadu z respondentem ze wspomaganiem komputerowym lub z użyciem formularza papierowego, jak również telefonicznie.

Ankieta urzedu statystycznego 2017 1 Ankieta urzedu statystycznego 2017 2 Ankieta urzedu statystycznego 2017 3

Więcej artykułów…

  1. Towarzystwo Miłośników Marklowic podsumowało rok.
  2. Rozstrzygnięto konkurs na "Najładniejsza dekorację świąteczno - noworoczną"
  3. Konkurs - "Wybieram Wybory"
  4. Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia
  5. Konsultacje społeczne w sprawie warunków i trybu przyznawania wyróżnień i nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności sportowej

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00