Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 26 październik 2020

Turniej szachowy 2017 r.

szachy 2017 1W niedzielę 19.03.2017r. już po raz trzeci, odbył się Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Marklowice.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim, 7 rund z tempem 15 minut dla każdego zawodnika. Szachiści rywalizowali w czterech grupach. Kategoria wiekowa do 8, 11 i 15 lat oraz grupa OPEN.

W III TURNIEJU SZACHOWYM O PUCHAR WÓJTA GMINY MARKLOWICE wzięło udział 71 wspaniałych szachistów. Najmłodszym uczestnikiem był Leon Szymik z Rybnika, który miał 5 lat a najstarszym Rybak Kazimierz z KSz Zefir Boguszowice.
W kategorii do lat 8 najlepszy okazał się Kubik Bartosz MKSz Rybnik, drugie miejsce zajęła Więcek Olga PSSz Pszczyna, a trzecie miejsce wywalczyła Wojs Alicja UKS Baszta Wodzisław Śląski, czwarty był Szymik Miłosz MKSz Rybnik, piąty Sobik Paweł MKSz Rybnik a szósty Reszczyński Szymon UKS Baszta Wodzisław Śląski.

W kategorii do lat 11 o tytuł najlepszego zawodnika rywalizowało 30 szachistów, była to najliczniejsza grupa. Zwycięzcą w tej kategorii był Karwacki Piotr SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza, który co roku wyjeżdża z marklowickim pucharem. Drugą lokatę uzyskał zawodnik naszego klubu KS HETMAN MARKLOWICE Wojciech Grzonka, trzecie miejsce zajął Zaborski Igor KS Roszada Żory, czwarty był Szuścik Mateusz KS HETMAN MARKLOWICE, piąty Lubszczyk Piotr KS HETMAN MARKLOWICE, szóste miejsce zajęła Mainka Anna z UKS Baszta Wodzisław Śląski.

szachy 2017 2 szachy 2017 3 szachy 2017 4


Zobacz GALERIĘ

W kategorii do lat 15 pierwsze miejsce zajął Gardian Adam KS HETMAN Marklowice, na drugim miejscu był zawodnik klubu MKSz Rybnik Oleś Martin, na kolejnych miejscach uplasowali się ponownie zawodnicy KS HETMAN MARKLOWICE: trzecie miejsce zajął Kotula Paweł, czwarty był Borkowski Maciej, piąty Leńczowski Alex, szóste miejsce zajął Wróbel Remigiusz.
W grupie OPEN o Puchar Wójta Gminy Marklowice rywalizowało 18 zawodników. Puchar wywalczyła Dziodzio Angelika z klubu MKSz Rybnik, drugie miejsce zajął zawodnik naszego klubu KS HETMAN MARKLOWICE Skwarczyński Marcin, na trzecim miejscu był Janiszewski Maciej KS DORS Ruda Śląska.

Zwycięzcy w każdej grupie wiekowej otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Za miejsca drugie i trzecie zawodnicy otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od czwartego do szóstego otrzymali medale oraz dyplomy. W grupie OPEN za zdobycie miejsca na podium były nagrody finansowe.
Każdy uczestnik turnieju otrzymał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy gadżet szachowy.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju.

Turniej został zorganizowany przy współpracy KLUBU SPORTOWEGO HETMAN MARKLOWICE, URZĘDU GMINY MARKLOWICE, GMINNEGO ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ oraz przy wsparciu: P&C CENTERGUM MARKLOWICE, SYSTEM BAROSZ-GWIMET Sp. z o.o., STOWARZYSZENIE "RAZEM NA SZYBIKU" WODZISŁAW ŚL., MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W RADLINIE, WRÓBEL MARTA - HANDEL HURTOWY ART. PRZEMYSŁOWYCH, SKLEP ZABAWKOWY NAPIÓRKOWSCY - RADLIN.

Okresowa ocena jakości wody

jakosc wody sanepid 2017 1024

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim stwierdza przydatność wody do spożycia, dostarczanej w ramach zbiorowego zaopatrzenia w wodę z urządzeń wodociągowych na terenie Gminy Marklowice w 2016 r.

Beniaminek w grze!

Szkocki pisarz Arthur Doyle powiedział, że „dziesięć morderstw nie mieści w sobie tyle zbrodni ile jedna partia szachów”. To nie tylko gra. To potyczka, która na 64 polach rozgrywa się między dwoma dowódcami. Szachowy arcymistrz Daniel King zauważył, że jej stawka jest dużo większa niż wygrana czy przegrana partia. Gra toczy się o prestiż!

Strategia, taktyka, umiejętność oceny sytuacji, planowanie, logiczne myślenie, zdolność do rozwiązywania problemów, a nawet szukanie abstrakcyjnych rozwiązań. Każdy rodzic wie, że są to cechy nie tylko przydatne podczas gry szachy, ale również w dorosłym życiu - „Kiedy mój syn powiedział, że chce pójść do klubu szachowego sądziłam, że to tylko słomiany zapał. Teraz wiem, że zapisanie go do Marklowic było świetnym pomysłem! Od ponad roku uczęszcza na zajęcia szachowe do profesjonalnego klubu. Czwartkowe popołudnia zarezerwowane są na trening. Odkąd zaczął grać w szachy jest lepiej zorganizowany w domu i poprawił oceny w szkole” - dodaje mama młodego szachisty.

Klub HETMAN Marklowice powstał niedawno, bo w 2009 roku. Na początku zrzeszał przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym. Szybko okazało się, że pod okiem dobrego trenera, Krzysztofa Wołyńskiego – młodzi zawodnicy zaczęli odnosić sukcesy zdobywając kategorie szachowe i puchary. Obecnie do klubu należy 38 osób, które aktywnie uczestniczą w zajęciach i rozgrywkach szachowych.

HETMAN marklowice

Czytaj więcej...

Przetarg na wynajem pawilonu gastronomicznego na "Słonecznej Wyspie"

DYREKTOR GMINNEGO ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNANEJ

ogłasza pisemny przetarg ofertowy na najem części nieruchomości oznaczonej jako działka
nr 1924/204 wraz z znajdującym się na niej pawilonem gastronomicznym położonym na terenie Gminnego Centrum Rekreacji "Słoneczna wyspa" w Marklowicach przy ul. Wyzwolenia.

Z PRZEZNACZENIEM NA MAŁĄ GASTRONOMIĘ
Cena wywoławcza wynosi 10,00 zł/m2 (netto) miesięcznie;
Czas najmu kwiecień 2017 – marzec 2020;
Powierzchnia nieruchomości do oddania w najem wynosi - 125, 2 m2
Przetarg odbędzie się w dniu 7 kwiecień 2017 r. o godz. 10.00 w budynku Gminnego Ośrodka Sportu przy
ul. Astrów 4A
Pisemne oferty zainteresowani mogą składać pod adresem:
Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej, ul. Astrów 4A, 44-321 Marklowice do dnia 6 kwiecień 2017 roku.
Oferta winna być złożona w zaklejonej kopercie i zawierać:
•    nazwę siedziby i adres składającego ofertę;
•    oferowaną stawkę czynszu w zł. za 1 m2 (netto);
•    datę sporządzonej oferty;
•    podpisy osób upoważnionych do składania oświadczeń mogących spowodować zobowiązania finansowe;
•    zaświadczenia o wpisie do ewidencji gospodarczej;
•    na kopercie należy umieścić napis: "PRZETARG-SŁONECZNA WYSPA"
Szczegółowe warunki przetargowe można uzyskać w Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej,
ul. Astrów 4A, 44-321 Marklowice, tel. 032 455 0292 w godz. 07:00 do 14:00 oraz na stronie internetowej www.bip.marklowice.pl

Zaproszenie do składania ofert na realizację zadania Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na: modernizację i remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z lokalami mieszkalnymi na oś. Kolorowym 13 w Marklowicach

Wójt Gminy Marklowice zaprasza do składania pisemnych ofert na realizację zadania Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na: modernizację i remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z lokalami mieszkalnymi na oś. Kolorowym 13 w Marklowicach.

Opis przedmiotu zamówienia

Materiały pogladowe

Dzielne marklowiczanki

W dniu 6 marca br. Towarzystwo Miłośników Marklowic, w ramach cyklu „Ludzie tej ziemi", zorganizowało w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet, prelekcję pt. „Dzielne marklowiczanki" a bohaterkami były:
- Anna Płaczek z domu Skrobol, pierwsza dyplomowana położna w Marklowicach, i tu urodzona.
W jej ślady poszła córka Jadwiga, po mężu Wojaczek, która bardzo wielu marklowiczanom pomogła
przyjść na świat i którą wielu z nas dobrze pamięta.
- Zofia Musiolik (Musiolikówna – pisownia obowiązująca w Polsce przed II wojną światową), pierwsza
marklowiczanka która chodziła w spodniach, jeździła konno i na motorze.
Zawodniczka Rybnickiego Klubu Narciarskiego. Była w reprezentacji Polski w konkurencjach
biegowych i zjazdowych pań, nie ustępując wiele takim sławom jak np. Helena Marusarzówna.

Anna Płaczek - stoi w dniu odebrania dyplomu
Anna Płaczek - stoi, w dniu odebrania dyplomu
Zofia Musiolikówna - w Zakopanem 1933r.
Zofia Musiolikówna - w Zakopanem 1933r.
Szyld na domu Anny Płaczek
Szyld na domu Anny Płaczek
W prelekcji wzięli czynny udział przedstawiciele rodzin tych pań, udostępniając pamiątki rodzinne. Serdecznie im za to dziękujemy.

Dzień Kobiet z Biesiadą Śląską 2017

dzien kobiet 2017 2W niemal kameralnym gronie, ponieważ na koncert przybyło niewiele ponad 100 widzów odbył się Dzień Kobiet z Biesiadą Śląską. W roli konferansjera wystąpił Jacek Swoboda z TVS. Jako pierwszy wystąpił duet "Baba z Chopym", wprowadzając zebranych w biesiadny nastrój, muzyką na śląską nutę. Swój występ poprzedzili "modlitwą" o dobry humor, zaś część muzyczna poprzeplatana była  anegdotami i żartami.

Kolejnym występującym na scenie był Grzegorz Stasiak, który jak sam o sobie powiedział: "W opowiadaniu kawałów ktoś inny może być lepszy od Niego, ale w godaniu wiców - nie!" Tu długo nie trzeba było czekać na salwy śmiechu. Pojawiły się żarty na temat żon, teściowych, dzieci... a za obietnicą Pana Grzegorza, jak wnuki podrosną, to kolejnym razem i o nich coś opowie.

Pozostawieni w rozbawionych nastrojach, przeszliśmy do trzeciej części Biesiady. Na zakończenie wystąpiła Mona Lisa z zespołem. Wokalistka zaznaczyła, że za każdym razem trudno Jej wybrać zestaw piosenek z bogatej, bo składającej się z ponad 300 pozycji listy. Oprócz takich hitów jak: "Buzi, buzi daj" czy "Dwa serca" pojawiły się niespodzianki muzyczne w postaci kilku piosenek z najnowszej płyty, która ukaże się w połowie marca.

Oczywiśnie nie zabrakło również życzeń płynacych od wszystkich wykonawców z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

Zobacz GALERIĘ

dzien kobiet 2017 1 dzien kobiet 2017 3 dzien kobiet 2017 4

Kompleksowe unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z budynków jednorodzinnych i gospodarczych na terenie gminy Marklowice

W dniu 31 stycznia Zarząd Województwa Śląskiego przyjął uchwałę nr 156/169/V/2017 w sprawie zatwierdzenia Listy ocenionych projektów zawierającej wyniki prac Komisji Oceny Projektów i wyboru do dofinansowania projektów w ramach konkursu dla Działania 5.2.2. Gospodarka odpadami – RIT Subregionu Zachodniego, w której to projekt Gminy Marklowice na „Kompleksowe unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z budynków jednorodzinnych i gospodarczych na terenie gminy Marklowice” został wybrany do dofinansowania w ramach przedmiotowego konkursu.

Pod koniec sierpnia 2016r. został złożony wniosek o dofinansowanie, który zakładał kompleksową wymianę pokryć dachowych z materiałów zawierających azbest a mianowicie demontaż i utylizację starego pokrycia dachowego, montaż folii dachowej, przekładkę i uzupełnienie ołacenia dachu, wykonanie nowego pokrycia z blachodachówki oraz przekładkę rynien dachowych i rur spustowych. We wniosku uwzględniono 50 posesji (65 obiektów) z terenu naszej gminy o łącznej powierzchni dachów w ilości około 6250 m2. Projekt będzie realizowany w latach 2017-2018 a jego całkowita wartość to 1.038.106,84 zł, z czego 85 % tj, 882.390,81 zł to środki pochodzące z dotacji.

To już kolejny projekt naszej gminy, który znalazł uznanie w RIT Subregionu Zachodniego – pierwszym był projekt wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne typu LED, na który uzyskaliśmy równie wysoką dotację.

Wójt Gminy ogłasza konkurs na stanowiska dyrektorskie

Ogłoszenie konkursów na stanowisko:

  • Dyrektora Przedszkola Akademia Wyobraźni w Marklowicach, ul. Widokowa 2
  • Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Marklowicach, ul. Wiosny Ludów 78

Zarzadzenie
Załącznik do zarządzenia

Nie truj sąsiada - tym razem z Rezim.

W Miasto Wodzisław Śląski odbyła się premierowa emisja drugiego spotu promującego akcję #NieTrujSasiada! Udostępniamy Wam naszą "świeżynkę" już teraz!

Tym razem kampanię wspiera Rezigiusz - wraz z ekipą „chłopaków z osiedla” wypowiada wojnę sąsiadom palącym w piecach „bele czym”. W walce wspomaga ich Babcia.

 

Więcej artykułów…

  1. Grypa ptaków
  2. Marzec - Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt
  3. Zbieramy eksponaty do Izby Regionalnej
  4. Spotkanie w sprawie wdrażania zmian w systemie oświaty
  5. Konsultacja w sprawie określenia kryteriów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do Przedszkola Akademia Wyobraźni

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00