Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
piątek 15 styczeń 2021

Jakość powietrza

Wzór to najlepsza inspiracja

Wzór to najlepsza inspiracja - to projekt inspirujący młodych ludzi poszukujących autorytetów, dalej dbający o duszę i rozwój artystyczny człowieka współczesnego, tzw. "nomada". Projekt będzie łączył biografie naszych lokalnych bohaterów z różnymi stylami sztuki – kolaż, portret, a wszystko pod okiem naszego marklowickiego artysty malarza Marcina Uliraczyka. Projekt organizowany jest przez Fundację Akademia Rozwoju Kreatywnego a dofinansowany przez Gminę Marklowice. Prace są do obejrzenia w Urzędzie Gminy.

fark wzor to inspiracja 2017 4 fark wzor to inspiracja 2017 5 fark wzor to inspiracja 2017 6
fark wzor to inspiracja 2017 1 fark wzor to inspiracja 2017 2 fark wzor to inspiracja 2017 3

Piknik rodzinny na Z6

Ponad 5 godzin dobrej zabawy mieli uczestnicy pikniku rodzinnego zorganizowanego w niedzielę (25.06.2017 r.) przez Stowarzyszenie "Orka" przy udziale Gminy Marklowice. Piknik w ramach projektu "Postaw na Rodzinę" odbył się przy zbiorniku Z6 i miał na celu integrację, zacieśnienie więzi rodzinnych oraz miedzypokoleniowych. Uczestnicy mieli okazję do udziału w licznych grach i zabawach. Było również ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Nie mogło zabraknąć także emocji wędkarskich, których dostarczyły zorganizowane w tym dniu zawody. Zaś niekwestionowaną atrakcją okazały się przejażdżki bryczką po ścieżce rowerowej.

piknik z6 2017 1 piknik z6 2017 2 piknik z6 2017 3
piknik z6 2017 4 piknik z6 2017 5 piknik z6 2017 6

Festyn na 95-lecie działalności "Polonii" Marklowice

W ubiegłą sobotę (24.06.2017 r.) obchodziliśmy jubileusz 95-lecia działalności Klubu Sportowego „Polonia” Marklowice. Z tej okazji na boisku Gminnego Ośrodka Sportu odbył się festyn.

Organizatorzy przygotowali program w duchu sportowej, ale również rodzinnej rywalizacji. Na murawie „Polonii” odbyły się 4 mecze. Główny mecz odbył się pomiędzy byłymi zawodnikami „Polonii” a mieszkańcami Marklowic. W bramce mieszkańców stanął Wójt Gminy – Tadeusz Chrószcz. Mecz zakończył się wynikiem 3:3.

Kolejnym, niosącym najwięcej emocji, był mecz pomiędzy drużyną „Żaków Polonii” a ich mamami. Mamy dzielnie broniły bramki, ale dzieciaki i tak wygrały 5:0, ku nieopisanej radości. Maluchy zostały uhonorowane medalami.

polonia 95 2017 1 polonia 95 2017 2 polonia 95 2017 3

W dalszej części odbyły się jeszcze dwa mecze. Pierwszy pomiędzy drużyną rocznika 2005 i młodsi kontra mama lub tata, zakończony wynikiem 3:2 oraz drugi mecz, pomiędzy rocznikiem 2004 i młodsi kontra tata, to spotkanie zakończyło się wynikiem 6:3.

Czytaj więcej...

Młodzież zagrała w piłkę plażową

fark plazówka 2017 6 W naszej Gminie odbył się turniej piłki plażowej o Puchar Wójta Gminy Marklowice. Mecze miały miejsce 14 czerwca 2017 r. i zostały rozegrane stylem „Brazylijskim". Uczestnikami byli uczniowie Gimnazjum w Marklowicach.

Udział wzięło 16 par męskich i 4 pary kobiet. Oprócz dobrej zabawy, celem projektu „Piasek, słońce, wiatr i sport" prowadzonego przez Fundację Akademia Rozwoju Kreatywnego z Marklowic była popularyzacja siatkówki plażowej wśród dzieci i młodzieży, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Uczestnicy nabyli umiejętności posługiwania się piłką plażową, poznali zasady oraz reguły gry.

Czytaj więcej...

Półkolonie 2017 r.

polkolonie 2017 info

Półkolonie rozpoczynamy od 4 lipca i będą trwać do 27 lipca w każdy wtorek, środę, czwartek. Z półkolonii może skorzystać każde dziecko, nie ma znaczenia dochód rodzinny. Warunkiem jest wypełnienie karty kwalifikacyjnej przez jednego z rodziców. Opłata dzienna wynosi 20 zł od dziecka i przeznaczona jest na pokrycie kosztów wstępu na basen i inne atrakcje. Pozostałe koszty takie jak przejazdy, opiekę fachowej kadry i ubezpieczenia, co stanowi 3/4 kosztów, pokrywa gmina. Zapisy oraz wpłatę całej kwoty lub zaliczkę można realizować na bieżąco w Urzędzie Gminy, pok. 307 (II piętro).

Plan półkolonii

 • Wtorki – Muzeum Energetyki i warsztaty w Łaziskach, Basen Żory - 2 godziny
 • Środy – warsztaty z astronomii w Czernicy, Basen Gorzyce - 2 godziny
 • Czwartki – Wyprawa po Meandrach Odry – QUESTING, inaczej mówiąc gra terenowa na granicy Polsko – Czeskiej oraz basen w Raciborzu - 2 godziny

Rozstań czas

gimnazjum koniecroku 2017 4Zabrzmiał ostatni, szkolny dzwonek. Nadszedł czas upragnionych wakacji. W tym roku kolejny etap w swoim życiu zamykają nie tylko dzieci, które zdobyły promocję do następnej klasy w szkołach podstawowych, nie tylko absolwenci opuszczający mury Gimnazjum czy Przedszkola, ale również  dwie wybitne osoby: Dyrektor Przedszkola Publicznego – Pani Ewa Winkler oraz Dyrektor Gimnazjum – Pani Halina Winkler.

„Jest taki dzień, dzień inny niż wszystkie dni - dzień radosny, ale i pełen zadumy, refleksji, bo to dziś powiemy sobie dziękuję, do widzenia, do zobaczenia na innej płaszczyźnie.” - rozpoczęła swoje wystąpienie przechodząca na emeryturę Pani Ewa Winkler. „Czeka nas nowe, Wasze dzieci edukacja szkolna, moje nowe jeszcze nie sprecyzowało swoich kształtów, ale wiem że nowe  zawsze jest jasne, czyste bo wolne od błędów (chociaż na początku), pełne wyborów, oczekiwań, nowe jest ciekawe i pełne nadziei, bo to ona mobilizuje nasze umysły, naszą energię, nasze siły witalne i duchowe. Nowe z pewnością jest twórcze i kreatywne.” - kontynuowała.

Czytaj więcej...

Kolejna zmiana przepisów o wycince drzew

drzewo copyOd 16.06.2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wycinki drzew.
Uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów nie jest konieczne między innymi dla:

 • krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
 • krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;
 • drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
 1. 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
 2. 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
 3. 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

Czytaj więcej...

Półkolonie 2017

Pragniemy poinformować rodziców dzieci, że w tym roku półkolonie zorganizowane zostaną w dniach od 4 do 27 lipca. Wyjazdy odbywać się będę w tym okresie w każdy wtorek, środę i czwartek. Opłata dzienna wynosi 20 zł od dziecka i przeznaczona jest na pokrycie kosztów wstępu na basen i inne atrakcje.

Pozostałe koszty takie jak przejazdy, opiekę fachowej kadry i ubezpieczenia, co stanowi ¾ kosztów, pokrywa gmina. Zapisy oraz wpłatę całej kwoty lub zaliczkę można realizować już od najbliższego poniedziałku 12-go czerwca w urzędzie gminy, pok. 307 (II piętro).

Więcej artykułów…

 1. XXII Dni Marklowic - sobota
 2. Próbny alarm
 3. Zapraszamy do zwiedzania Izby Historii i Tradycji Marklowic
 4. Wakacyjny Kiermasz Pracy
 5. Eliminacje konkursu "Rozśpiewane Morawskie Wrota" za nami!

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00